Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделците получават 200 млн. обезщетение от т.нар. "украинска помощ"

Министерство на земеделието
Снимка: Ани Петрова

Земеделските производители, засегнати от вноса на аграрни култури от Украйна, ще получат отпуснатите от правителството 200 млн. лв. обезщетение от т.нар. "украинска помощ".  

За възможностите и сроковете за изплащане на останалите 125 млн.лв. от договорените средства, земеделците ще разговарят във Финансовото министерство с вицепремиера и министър на финансите Людмила Петкова и със земеделския министър Георги Тахов.

В понеделник, на среща с ресорния министър, производителите получиха само уверение, че парите ще бъдат изплатени до края на ноември и настояха за личната гаранция на Петкова. 

След разговорите в Министерството на земеделието в понеделник стана ясно, че правителството е изпратило нотификация до ЕК за изплащането на цялата сума в размер на 325 млн. лв. на земеделските производители, които търпят щети от украинския внос. Земеделците обаче настояха за конкретен ангажимент и поискаха срещата с вицепремиера и министър на финансите Людмила Петкова да се проведе още през тази седмица. 


На срещата в Министерството на финансите днес ще присъстват двамата министри и представители на всички земеделски производители, засегнати от украинския внос.
По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Увеличава се броят на учениците от уязвими групи, които са издържали матурите

Увеличава се броят на учениците от уязвими групи, които се явяват на Държавни зрелостни изпити (ДЗИ), както и онези от тях, които са ги издържали и имат по-високи резултати. Това са част от изводите в анализ на Центъра за междуетнически диалог "Амалипе", който от 10 години работи със 79 средни училища и професионални гимназии, голямата част..

публикувано на 26.08.25 в 13:37

Временна организация на движението в Перник заради водния цикъл

Временна организация на движението се въвежда в Перник заради водния цикъл. Във връзка с изграждането на водопроводни връзки, товарният трафик в посока Брезник, Трън и Стрезимировци ще преминава по обходния маршрут през град Батановци. Ограниченията ще бъдат в сила от 27 до 29 август. През този период ще бъде спряно движението в участъка..

публикувано на 26.08.25 в 13:35
Бойко Ноев

Бойко Ноев: Росен Желязков би трябвало да вдигне жълтия картон на Борисов и Пеевски

Премиерът Росен Желязков, който днес вдигна жълт картон на областния управител на Плевен, би трябвало да го вдигне на своите патрони - Бойко Борисов и Делян Пеевски.  Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната, като подчерта, че водната криза в България отдавна не е експертен, а политически въпрос. "Хората, които носят..

публикувано на 26.08.25 в 13:28

Приключи ремонтът на медицинският център в Радомир

Приключи ремонтът на медицинският център в град Радомир. С обновяването на базата се създават повече предпоставки за качествени здравни грижи за населението в общината. Дейностите включваха както ремонт на всички кабинети, така и цялостна подмяна на вратите, енергоспестяващо осветление, нови окачени тавани, нова подова настилка, облицовка на..

публикувано на 26.08.25 в 13:15

Стоян Лазаров е назначен за заместник-министър на правосъдието

Заместник-административният ръководител на Военно-апелативната прокуратура в София Стоян Лазаров става част от екипа на правосъдния министър Георги Георгиев.  На извънредно заседание Прокурорската колегия го освободи от поста, като той ще може да се върне в съдебната система след края на мандата си като заместник-министър на правосъдието.  От..

публикувано на 26.08.25 в 13:10

Въпреки водния режим в Плевен: Учебната година ще започне нормално

Учебната година в Община Плевен ще започне нормално и не се обмисля дистанционна форма заради режима на водата в града. Финансово ще бъдат подпомогнати учебни заведения, които решат да изградят хидрофорни устройства за водоснабдяване, но изпитват затруднения със средствата. Премиерът: Жълт картон за областния управител на Плевен..

публикувано на 26.08.25 в 13:00
Министър-председателят Росен Желязков

Премиерът: Жълт картон за областния управител на Плевен

В коментар за водната криза в Плевен премиерът Росен Желязков напомни, че са нужни спешни средносрочни и дългосрочни мерки. Важното е да се спрат загубите на вода по каланизацията. Той обаче вдигна жълт картон на областния управител на Плевен поради неговото бездействие:  "Давам много ясен двуседмичен срок за по-добра координация. В противен случай ще..

публикувано на 26.08.25 в 12:30