Използването на вече съществуващи ваксини, както и разработването на нови имунизационни препарати могат да намалят смъртните случаи заради антимикробна резистентност. Те също така ще понижат количеството използвани антибиотици, както и ще спестят финанси, използвани да лечението на опасни устойчиви патогени. Това установява доклад на СЗО, публикуван тази седмица.
Ваксини срещу 24 патогена могат да намалят необходимостта от антибиотици с 22 процента, или с 2,5 милиарда дневни дози годишно, което ще подкрепи световните усилия за борба с антимикробната резистентност. Някои от тези ваксини са вече налични, а други ще трябва да бъдат разработени и пуснати на пазара възможно най-скоро, става ясно от доклада на Световната здравна организация.
Доктор Мартин Фрийде от СЗО подчерта, че документът е от критична важност за решенията за разработването на нови ваксини.
"Преди казвахме, че ако тези ваксини бъдат създадени, биха имали ефект. Докладът наистина изчислява това количествено и казва, че ако тези ваксини бъдат разработени, ще имат конкретен ефект или дори по-голям. Това изчисление ще ни помогне да установим къде да вложим усилията си. Някои от тези ваксини ще са трудни за разработване, но ако въздействието ще бъде голямо, ще вложим повече усилия и след това ще можем да подкрепим разработването на политики, знаейки какъв ще бъде ефектът", обясни доктор Фрийде.
Антимикробната резистентност настъпва, когато бактериите, вирусите, гъбичките и паразитите вече не реагират на лечение с антимикробни лекарства, което увеличава риска от болести, смърт и разпространението на инфекции. До голяма степен причините за проблема са неподходящото използване или прекомерна употреба на антибиотици.
Ваксините са ключов елемент в борбата, защото те предотвратяват инфекции, намаляват употребата на антибиотични лекарства и забавят появата резистентни патогени.
Всяка година близо 5 милиона души умират заради проблема, припомнят от СЗО. Болничното лечение се изчислява на 730 милиарда долара годишно, а ваксините срещу 24 патогена - 19 бактерии, 4 вируса и един паразит, могат да намалят разходите с една трета.
България все още няма приет план за борба с антимикробната резистентност.
Общото събрание на ООН ще проведе днес среща на високо ниво за антимикробната резистентност – проблем, който към 2050 г. може да е причина за смъртта на 10 милиона души годишно. Темата на срещата е "Инвестиране в настоящето и гарантиране на..
Има ли належаща нужда от нови и иновативни антимикробни лекарствени средства - темата в този епизод на подкаста на БНР - "В центъра на системата" . Водещ експерт разяснява как да се постигне баланс между ефективното лечение с антибиотици ,..
Широкото използване на антибиотици по целия свят по време на пандемията с Ковид-19 може да е увеличило "тихото" разпространяване на антимикробната резистентност. Това сочат нови данни на Световната здравна организация. Само 8 процента от..
Широкото използване на антибиотици по целия свят по време на пандемията с Ковид-19 може да е увеличило "тихото" разпространяване на антимикробната резистентност. Това сочат нови данни на Световната здравна организация. Само 8 процента от хоспитализираните..
Антимикробната резистентност спрямо антибиотици и недостигът на медицински специалисти са двете основни предизвикателства, за които трябва да се работи сериозно в Европа. Това каза в интервю за БНР директорът на Европейския център за профилактика и..
80-годишнината от края на Втората световна война ще бъде отбелязана в германския Бундестаг днес, с официална възпоменателна церемония. Очаква се германският президент Франк-Валтер Щайнмайер да произнесе реч за уроците от войната. Според..
Китайският президент Си Цзинпин и руският му колега Владимир Путин ще разговарят днес в Москва, предаде ТАСС. Според Кремъл в основата на разговорите между двамата лидери ще бъдат строителството на отдавна планиран втори тръбопровод за износ на..
Ден на отворени врати има днес в пожарните служби в Лом, Монтана и Берковица. Инициативата е с цел обучение на доброволци за борба с горските и полските пожари. В Деня на отворени врати се предоставя възможност за обучение на граждани,..
Да бъдат предприети нужните действия, така че от следващата година амбулаторните практики на медицински сестри и акушерки да сключват договори със Здравната каса. Затова ще настояват от Асоциацията на професионалистите по здравни грижи по време на..
Софийският фестивал на науката събира над 100 български и чуждестранни учени, технолози, изобретатели и автори. Форумът започва днес и ще продължи до 11 май в София тех парк. Откриването е от 12 ч. пред сградата на Форум "Джон Атанасов"...
Парламентарната комисия по контрол на службите за сигурност се събира, за да изслуша шефовете на спецслужбите заради "евентуален саботаж срещу официалното приемане на изтребителя Ф-16". Искането дойде от председателя на комисията Атанас Атанасов...
Детският хематолог от болница ИСУЛ доц. Атанас Банчев препоръчва изследване на пълна кръвна картина в детска възраст, за да може да се открият пациенти, които са рискови за носителство на генната мутация за заболяването таласемия. Днес е Световният..
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа...
Търся мнозинства на базата на добре обмислени идеи. Това обясни пред БНР Васил Терзиев, кмет на София. Той коментира тази за създаване на..
Не бих си позволил да коментирам това, което знам или не знам за изтребителя Ф-16. Всичко трябва да се случва по съответния ред. Нека на заседанието..