Използването на вече съществуващи ваксини, както и разработването на нови имунизационни препарати могат да намалят смъртните случаи заради антимикробна резистентност. Те също така ще понижат количеството използвани антибиотици, както и ще спестят финанси, използвани да лечението на опасни устойчиви патогени. Това установява доклад на СЗО, публикуван тази седмица.
Ваксини срещу 24 патогена могат да намалят необходимостта от антибиотици с 22 процента, или с 2,5 милиарда дневни дози годишно, което ще подкрепи световните усилия за борба с антимикробната резистентност. Някои от тези ваксини са вече налични, а други ще трябва да бъдат разработени и пуснати на пазара възможно най-скоро, става ясно от доклада на Световната здравна организация.
Доктор Мартин Фрийде от СЗО подчерта, че документът е от критична важност за решенията за разработването на нови ваксини.
"Преди казвахме, че ако тези ваксини бъдат създадени, биха имали ефект. Докладът наистина изчислява това количествено и казва, че ако тези ваксини бъдат разработени, ще имат конкретен ефект или дори по-голям. Това изчисление ще ни помогне да установим къде да вложим усилията си. Някои от тези ваксини ще са трудни за разработване, но ако въздействието ще бъде голямо, ще вложим повече усилия и след това ще можем да подкрепим разработването на политики, знаейки какъв ще бъде ефектът", обясни доктор Фрийде.
Антимикробната резистентност настъпва, когато бактериите, вирусите, гъбичките и паразитите вече не реагират на лечение с антимикробни лекарства, което увеличава риска от болести, смърт и разпространението на инфекции. До голяма степен причините за проблема са неподходящото използване или прекомерна употреба на антибиотици.
Ваксините са ключов елемент в борбата, защото те предотвратяват инфекции, намаляват употребата на антибиотични лекарства и забавят появата резистентни патогени.
Всяка година близо 5 милиона души умират заради проблема, припомнят от СЗО. Болничното лечение се изчислява на 730 милиарда долара годишно, а ваксините срещу 24 патогена - 19 бактерии, 4 вируса и един паразит, могат да намалят разходите с една трета.
България все още няма приет план за борба с антимикробната резистентност.
Общото събрание на ООН ще проведе днес среща на високо ниво за антимикробната резистентност – проблем, който към 2050 г. може да е причина за смъртта на 10 милиона души годишно. Темата на срещата е "Инвестиране в настоящето и гарантиране на..
Има ли належаща нужда от нови и иновативни антимикробни лекарствени средства - темата в този епизод на подкаста на БНР - "В центъра на системата" . Водещ експерт разяснява как да се постигне баланс между ефективното лечение с антибиотици ,..
Широкото използване на антибиотици по целия свят по време на пандемията с Ковид-19 може да е увеличило "тихото" разпространяване на антимикробната резистентност. Това сочат нови данни на Световната здравна организация. Само 8 процента от..
Широкото използване на антибиотици по целия свят по време на пандемията с Ковид-19 може да е увеличило "тихото" разпространяване на антимикробната резистентност. Това сочат нови данни на Световната здравна организация. Само 8 процента от хоспитализираните..
Антимикробната резистентност спрямо антибиотици и недостигът на медицински специалисти са двете основни предизвикателства, за които трябва да се работи сериозно в Европа. Това каза в интервю за БНР директорът на Европейския център за профилактика и..
"Днес България постигна една своя стратегическа цел, а именно - членството си в еврозоната. Този успех е резултат от дългогодишната и упорита работа на страната ни. Точно преди 5 години правителството на България с министър председател Бойко..
Мнозинството от израелците са разочаровани, че срещата на премиера Бенямин Нетаняху с американския президент Доналд Тръмп не завърши с примирие за ивицата Газа. Израелската офанзива срещу анклава продължава да взима жертви и от двете страни...
След гласуването в Европейския парламент в Страсбург и на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), което финализира процеса по влизане на България в еврозоната и въвеждането на еврото в нашата страна, последваха поздравления от..
В този час се очаква Окръжният съд в Плевен да се произнесе дали обвиняемият да бъде пуснат с по-лека мярка по делото за катастрофата, в която загина 12-годишната Сияна. В залата не са допуснати журналисти и граждани по разпореждане на съдията...
Успяхме! От 1.1.2026 г. България официално ще приеме еврото. Благодарим на всички институции, партньори и всички, чиито усилия направиха този важен момент възможен. Това написа в Х премиерът Желязков. ЕП подкрепи присъединяването на България към..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от причините е липсата на профилактика, каза в интервю пред БНР д-р Мартина Самарджиева от частна болница в..
Съвет на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) прие трите правни акта, с които процедурата по приемането на еврото в България от 1 януари 2026 г. се смята за приключена, съобщиха от Брюксел. Това са - Решение на Съвета относно..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
Проектозаконът за хранителната верига, пуснат за обществено обсъждане, е удар към малкия производител, удар срещу българското, защото прави вносът..
В Пернишка област вече има пусната подписка за подкрепа на обособяване на Пернишка митрополия. "Не говорим за мотиви, а за искане от миряните на..