Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христина Христова: Сложна е темата за МРЗ заради икономическия дисбаланс на регионите

| Интервю
Христина Христова
Снимка: БГНЕС

Имаме допълнително усложняване на темата за минималната работна заплата (МРЗ), първо заради големия дял хора на МРЗ, около половин милион и второ - заради спецификата на големите дисбаланси на социално-икономическото развитие на регионите като Северозападен, Североизточен, Северен централен район.

Това коментира бившият социален министър Христина Христова в интервю пред БНР. Тя е категорична, че в спора между синдикати и работодатели за МРЗ разковничето е диалог за намиране на баланса в размера. Самата тя е привърженик да има МРЗ, защото това е "минималната цена на труда, при която никой не може да слиза".

"Очевидно МРЗ има икономическа и социална функция, икономическата е плащане за количество и качество на труд, социалната, че трябва да задоволява до приемлива степен жизнени потребности. Синдикатите и работодателите са привърженици на различните функции", обясни Христова.

Тя посочи, че "директивата на ЕС, която не сме транспонирали по подходящия начин, казва, че целта нека бъде МРЗ да е 50% от средната работна заплата, но да бъде на основата на социален диалог". И отбеляза, че не вижда диалог между синдикати и работодатели, те говорят отделно и не сядат заедно на масата за диалог.

Според нея прекалено се експонира за броя на служителите в държавната администрация:

"Нуждаем се от компетентен анализ, какъвто не се направи от последните правителства. Има администрации много натоварени и те работят с граждани и бизнеса директно. Има друга администрация, която не е натоварена.  Трябва балансиране на администрацията в България."

Христина Христова посочи, че обикновено около 10% се увеличават заплатите в държавната администрация и това е било заложено и в бюджета за 2024 г.

Тя смята, че е доста стара и темата за промяна на данъчната ни система и смяната на плоския данък. 

"Да се направи анализ с плюсове и минуси и дали не е дошло време за промени. Плоският данък изигра добра роля относно събираемостта в бюджета и  изсветляване на голяма част от сивата икономика, която все още е сериозен дял у нас", посочи бившият социален министър.

Тя посочи и друг проблем, че при увеличаването на МРЗ с надеждата да стимулира средната работна заплата и започват да изостават заплатите.

"В обществените медии и държавната администрация увеличението е около 10% средногодишно. МРЗ расте с 21 – 22%, значи нейното увеличени изпреварва другите заплати и това също не е добре, също е дисбаланс", обясни Христина Христова.

Тя коментира и безработните у нас, като посочи, че данни на Агенция по заетостта показват, че имаме 75% трайно безработни, без образование и без квалификация и едни 150 000 млади хора, които нито учат, нито работят.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съдът реши делото срещу Лена Бориславова да се гледа по административния ред

Ако бъде доказано, че е извършила документно престъпление  във връзка с вписването на промени в Управителния съвет на Сдружение "Да спасим Корал", депутатът от "Продължаваме Промяната - Демократична България" Лена Бориславова може да бъде най-много глобена. Въпреки че прокуратурата беше внесла обвинителен акт срещу нея, Софийският районен..

публикувано на 11.04.25 в 18:38
Елизабет Борисова и Нелия Грандева в студиото на

Елизабет Борисова и Нелия Грандева - майсторките инфлуенсърки

Елизабет Борисова и Нелия Грандева са майсторки - инфлуенсърки. Снимат работата си и публикуват видеата в ТикТок и Ютюб, защото хората не им вярват, че правят шпакловки, боядисват и редят плочки . " Тези услуги станаха скъпи, защото майсторите намаляват! Повечето млади хора искат нещо по-леко да работят, нещо по-лесно. Има и хора, които..

публикувано на 11.04.25 в 18:33

Британските власти опитват да спасят стоманодобивен концерн

Британският парламент ще заседава извънредно в утрешния съботен ден, за да могат политиците да обсъдят извънреден закон за спасяването на стоманодобивния концерн "Бритиш стийл" в град Скънторп. Правителствен източник заяви, че управляващите се стремят "да поемат контрол" над компанията, след като нейният китайски собственик обяви, че нейните..

публикувано на 11.04.25 в 18:11
Александър Сивилов

Проф. Александър Сивилов: Книгата на Джей Ди Ванс представя една различна Америка

Книгата на Джей Ди Ванс представя една различна Америка . Това посочи пред БНР проф. Александър Сивилов, издател на книгата на американския вицепрезидент - "Елегия за планинците". "Животът на Джей Ди Ванс тръгва от семейство, което е изключително ужасно като положение в обществото - майка му е наркоманка, а Ванс е отгледан от баба му и дядо му...

публикувано на 11.04.25 в 17:52
Сергей Лавров

Сергей Лавров разкритикува ЕС и изрази уважението си към САЩ

Руският външен министър Сергей Лавров разкритикува остро политиците от Европейския съюз на фона на сближаването между Кремъл и новата администрация на САЩ, предаде ДПА. Лавров заяви пред руски информационни агенции, че германската външна министърка Аналена Бербок, върховната представителка на ЕС по въпросите на външните работи и сигурността..

публикувано на 11.04.25 в 17:30
Празник на Езиковата гимназия в Ловеч

75 години отбелязва първата в България езикова гимназия "Екзарх Йосиф Първи“ в Ловеч

Първата в България езикова гимназия "Екзарх Йосиф Първи“ в Ловеч отбеляза своята 75-годишнина с тържествена церемония и пиесата "Женитба“ на Готол, поставена от учениците. Ловешката езикова гимназия е наследник на Американския колеж в града, а от 15 февруари 1950 година  е със статут на  първата в България гимназия за чужди езици. Днес в..

публикувано на 11.04.25 в 16:51
Етнографския музей

Коларо-железарската и бакърджийската работилница в "Етъра" остават статични

Две от работилниците в Етнографския музей "Етър" край Габрово остават статични, след като и на последния конкурс не се явиха майстори с желание да ги заемат. Вече 60 години на чаршията в комплекса на открито се демонстрират характерните за района занаяти.  Коларо-железарската и бакърджийската работилница на чаршията в "Етъра" остават статични след..

публикувано на 11.04.25 в 16:31