Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С възглавници и каски пред РДНСК: Поискаха спиране на проекта за ремонт на "Опълченска"

Снимка: Евелина Стоянова

Да бъде спрян и да се преразгледа проектът за ремонт на столичната улица "Опълченска" поискаха живеещите на тази улица, които пряко са засегнати от реконструкцията.

С възглавници и каски те излязоха пред сградата на Регионалната дирекция за национален и строителен контрол, чиито служители, според протестиращите, не контролират ремонтите на инфраструктурата в София.

"Възглавниците са подарък за тях, защото спят", обявиха протестиращите пред БНР. 

Под засилена полицейска охрана: Започна рязането на дървета на ул. "Опълченска" в София

"Нашето послание е РДНСК да спрат да спят и да се събудят, да дойдат да видят проекта, да видят какво се случва там. Не е човешко да се проектират тротоари под сантиметър, а такива има проектирани на улица "Опълченска". Това е застрашаващо за живота на хората, за децата ни и на всички, така че добре те да погледат и да преразгледат този проект", коментира участничка във флашмоба.

"На "Опълченска" се извършва вандалско изпълнение, копае се навсякъде, копае се безконтролно. Бяха обещали да го правят тоя ремонт поетапно, първо затварят една отсечка, после друга. В момента е разкопано от "Тодор Александров" до "Сливница" -всичко. Спукаха водопровод, спукаха интернета. Очакваме да ни спрат и тока всеки момент", каза живееща на улица "Опълченска".

"Ще протестираме, докато престанат безумията, защото е недопустимо да се случва това. Дразнещо е за живеещите, не е заради самия ремонт. Ние не сме против ремонта, а за начина, по който се извършва. Всеки ден се прибираш вкъщи и не знаеш къде да минеш, постоянно се сменят маршрути, от къде да минават. Сутрин извеждаме децата, ужким добре облечени за училище, всъщност отиват кални, минавайки покрай всеки ров и дупки. Много е неприятно, можете да минете сами да се убедите в това, което казвам", коментира протестиращ.

На живеещите на столичната ул. "Опълченска ще бъде осигурен безопасен достъп по време на ремонтите


Снимка: Евелина Стоянова

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър

Великобритания планира задължителни дигитални лични карти

Днес се очаква британският премиер Киър Стармър да обяви плановете си за задължителни дигитални лични карти за пълнолетни в цялото Обединено кралство.     Киър Стармър е убеден, че новият документ за самоличност щепомогне в борба с незаконната работа и за модернизиране на държавата, твърдятпредставители на правителството.  Практическите аспекти на..

публикувано на 26.09.25 в 03:30

Световният ден на туризма в Кипър - под знака на грижата за природата

Кипър става „зелен“ за Световния ден на туризма, който се отбелязва в събота.  Провеждащата се днес кампания за почистване на острова е под надслов „Туризмът се грижи: да се обединим за по-чист Кипър“.   В екоакциите, организирани днес в много райони на острова, участват над 70 компании и професионални групи в туристическата индустрия в Кипър. Така те ще..

публикувано на 26.09.25 в 03:19

Вечери на Италия и Куба в края на седмицата в Сливен

Тематични културни вечери, посветени на Италия и Куба, ще се проведат днес и утре в центъра на Сливен.  Организатор на проявите e сдружение „Ти си Сливен“.    Петъчната  вечер е посветена на Италия. Тя ще предложи на посетителите кулинарни работилници за пица, дегустация на италиански вина, запознаване с кафе културата, кино на..

публикувано на 26.09.25 в 02:26
Тони Блеър

Предлагат Тони Блеър за ръководител на преходна администрация на Газа

Белият дом подкрепя план, според който бившият британски премиер Тони Блеър ще оглави временна администрация на ивицата Газа, първоначално без прякото участие на Палестинската администрация, пише вестник „Гардиън“, позовавайки се на израелски медии.   Съгласно предложението, Тони Блеър ще оглави орган, наречен Международна преходна администрация на Газа,..

публикувано на 26.09.25 в 02:08

Дискусия в ЕП за границите на изкуствения интелект

Изкуственият интелект може да бъде много опасен, ако използването му, особено в сферата на отбраната, не бъде овладяно. Около това мнение се обединиха участниците в дискусията "Границите на изкуствения интелект и рисковете от цифрова интелигентност", която се проведе в Европейския парламент в Брюксел.  Според флотилен амдирал Калин Калинов,..

публикувано на 26.09.25 в 01:42

Десетки университети и компании участват в Кипър в Европейската нощ на учените

В Кипър днес е най-големият годишен празник на науката, изследванията и авангардните технологии.  Над 70 университета, центрове за върхови постижения, иновативни компании се представят в 19-ото издание на Европейската нощ на учените. В продължение на 14 часа днес - от сутринта до късно вечерта, събитието събира в Никозия изследователски екипи, учени,..

публикувано на 26.09.25 в 00:14

Росен Желязков: Компанията Meta има интерес да инвестира в България

Компанията-майка на Фейсбук (Facebook) - "Мета" (Meta) има интерес да инвестира в България, заяви министър-председателят Росен Желязков след срещата си с представители на технологичния гигант. Според премиерът Желязков основна тема на разговора му с представителите на „Мета“ са били възможностите, които може да предостави нашата страна...

публикувано на 25.09.25 в 22:20