Европейският ден беше на 18 ноември. Но от Националната комисия за борба с трафика на хора са преценили, че съботата е по-удобният вариант.
Как една забрана на депутатите в закон да се обсъжда сексуалното образование в училище, може да усложни ситуацията на младите хора, жертва на трафик? Дори и от Националната комисия за борба с трафика на хора са реалисти, че проблемът ще остане.
Въпреки усилията за пресичане на проблема, психологът от комисия за борба с трафика Антоанета Димитрова отчита, че в момента не само хората от уязвимите групи, но и по-заможните стават жертва на трафика.
Интернет и социалните мрежи доста улеснили трафикантите, обяснява психологът Антоанета Димитрова. А опасността не е само за учениците, но и за големите.
89 души за 2023 г. и 55 за тази са били идентифицираните като жертви на трафик по официалната статистика. Подадените за 23 г. сигнали за трафик са 60. За тази година подадените за трафик сигнали са 51.
Крайна дестинация на трафика на хора с цел сексуална експлоатация обичайно са европейските страни, в които проституцията е законово регламентирана. Трафикантите все по-често въвличат жертвите си и измамни схеми, злоупотреба с данъчните или социални системи. Съчетават и принудителния труд със сексуалната експлоатация.
Не е прекратена практиката жертвите на трафик все по-често биват "продадени" от членове на семейството им. Нова тенденция засичат властите от известно време.
Жертва на трафик стават граждани на държави, извън ЕС. Даниела Савеклиева от Националната комисия за борба с трафика на хора обяснява, че богатите българи си наемали домашни помощници и детегледачки, които имат работна виза, договор с работодателя си. Но в неговите ръце оставали документите на работника, обяснява Савеклиева.
За да не се случва това, има препитване на хората на летищата и граничните пунктове, каза Савеклиева.
От комисията за борба с трафика на хора припомнят, че у нас има 7 специализирани услуги за жертви на трафик на хора: 4 услуги от резидентен тип и 3 консултативни услуги в гр. Варна, Бургас и София, които се финансират изцяло от бюджета. Поне милион лева трябва да е бюджетът за догодина, ако трябва да се запазят функциите на сега съществуващата услуга, казва Даниела Савеклиева.
Повече пари трябват, ако има нужда от повече центрове, става ясно от думите й.
Диана Видева е от асоциация "Деметра". Опитът й от 27 години в помощ на жертви на домашно насилия е показал, че хората в риск масово не разпознават посегателството към личността.
А обучението за разпознаването ще става по-трудно заради последните законови забрани в училищата да се говори пряко или косвено за идеи или възгледи, свързани с нетрадиционна сексуална ориентация и/или определяне на полова идентичност, различна от биологичната, казва Диана Видева от асоциация "Деметра".
Още по темата в звуковия файл.
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа. Инициативата тръгва от статистика, според която..
Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..
Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области. Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..
Детството, социалната среда, травмите, любовта на родителите, всичко това оказва влияние върху поведението и отношенията ни като възрастни . В комуникацията си с другите, емоционално отдаваме част от себе си и съответно акумулираме от тях техните настроения и нагласи. Оглеждаме се едни в други и си влияем. Това ни издига или руши. Може..
Хазартът е част от ежедневието на почти всяко българско семейство. Той е феномен, за който все по-често ще се говори . Това заяви пред БНР Иван Кънчев от Сдружение "Българска история". От сдружението подеха инициатива да им бъде предоставено рекламно място, което срещу заплащане те да ползват, за да бъде написано " Наехме този билборд, за да..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...