Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Като цяло обществото в Молдова има нагласа за курс към ЕС"

Валерий Тодоров: Опозицията може да се обедини и Мая Санду да загуби балотажа

"Напрежение има и в Грузия и там рисковете от ексаклация са по-големи"

| Интервю
Валерий Тодоров
Снимка: Ани Петрова

Опасенията са, че на балотажа на 3 ноември срещу досегашния президент Мая Санду могат да се обединят опозиционните сили и тя да не спечели втория тур на президентските избори в Молдова, коментира в интервю пред БНР журналистът Валерий Тодоров, дългогодишен кореспондент на БНР и БНТ в Русия.

"За референдума се очакваха оптимистични резултати - около 65%, важното е, че още в ранните часове беше премината бариерата от 33,3%, тъй като допитването може да бъде признато за легитимно, ако гласуват не по-малко от 1/3 от гражданите", каза Тодоров в предаването "Нещо повече".

И обясни, че Санду е за европейска ориентация на Молдова, която от 2022 г. е кандидат член на ЕС. Другият кандидат за президент Александър Стояногло, бивш прокурор и освободен от Санду, не е изразил позиция против ЕС, но е за балансирани отношения между ЕС и Русия.

"Като цяло в обществото в Молдова има нагласа за курс към ЕС. Друг въпрос е влиянието на Русия, която се опитва да саботира процеса. Но младите хора и повечето от политическия елит са за ЕС. От 15 партии 13 са за промяна в Конституцията на страната и това означава, че подкрепят промяна, която ориентира Молдова към ЕС", допълни Тодоров.

Той коментира и Приднестровието, където се усеща силното руско влияние, купуването на гласове и обвиненията към и на Кремъл, както и съмнения за честността на изборите.

Валерий Тодоров обясни, че напрежение има в Молдова, но по-силно то се усеща в Грузия, където също предстоят избори, следващата седмица, които ще определят европейската ориентация на страната.

Първи резултати: 50% от молдовците гласували "за" на референдума за членство на страната в ЕСАлександър Боримечков: Интеграцията в ЕС е пътят, по който ще се развива Молдова

"Влиянието на Русия в Грузия се засили през последните години и доста твърдата политика, която управляващите упражняват и то със силна подкрепа на медиите, създават безпокойство. ЕС предупреди Грузия, че замразява стимулирането на реформите в Грузия. Причината бе Закон за чуждестранните агенти и още два, които се преценяват от Европа, като връщане на назад и руски практики. Едно от условията на ЕС е реформи в законодателството. Тревожна е поляризацията и натиска на властта, и се поставя въпросът, че може да се стигне до гражданска война", коментира журналистът.

Според него реалните рискови от напрежение са по-големи в Грузия," защото в Молдова някак си нещата се решават по-спокойно и там се търсят повече политическите подход и политическото решение".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50
Милен Керемедчиев

Милен Керемедчиев: Обединяването на Израел и "Хамас" в една заповед на МНС е измиване на ръце

Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им.  Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..

публикувано на 21.11.24 в 18:29
Бенямин Нетаняху (вляво) и Йоав Галант (вдясно) на пресконференция в Тел Авив, архив.

След заповедта за арест от МНС Нетаняху се сравни с Драйфус, обвинявайки съда в антисемитизъм

Международният наказателен съд (МНС) издаде заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху, на бившия министър на отбраната Йоав Галант и на оглавяващия въоръженото крило на "Хамас" Мохамад Деиф.  Тримата са обвинени във военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Нетаняху реагира гневно и се сравни с Алфред Драйфус,..

публикувано на 21.11.24 в 18:19