Опасенията са, че на балотажа на 3 ноември срещу досегашния президент Мая Санду могат да се обединят опозиционните сили и тя да не спечели втория тур на президентските избори в Молдова, коментира в интервю пред БНР журналистът Валерий Тодоров, дългогодишен кореспондент на БНР и БНТ в Русия.
"За референдума се очакваха оптимистични резултати - около 65%, важното е, че още в ранните часове беше премината бариерата от 33,3%, тъй като допитването може да бъде признато за легитимно, ако гласуват не по-малко от 1/3 от гражданите", каза Тодоров в предаването "Нещо повече".
И обясни, че Санду е за европейска ориентация на Молдова, която от 2022 г. е кандидат член на ЕС. Другият кандидат за президент Александър Стояногло, бивш прокурор и освободен от Санду, не е изразил позиция против ЕС, но е за балансирани отношения между ЕС и Русия.
"Като цяло в обществото в Молдова има нагласа за курс към ЕС. Друг въпрос е влиянието на Русия, която се опитва да саботира процеса. Но младите хора и повечето от политическия елит са за ЕС. От 15 партии 13 са за промяна в Конституцията на страната и това означава, че подкрепят промяна, която ориентира Молдова към ЕС", допълни Тодоров.
Той коментира и Приднестровието, където се усеща силното руско влияние, купуването на гласове и обвиненията към и на Кремъл, както и съмнения за честността на изборите.
Валерий Тодоров обясни, че напрежение има в Молдова, но по-силно то се усеща в Грузия, където също предстоят избори, следващата седмица, които ще определят европейската ориентация на страната.
Първи резултати: 50% от молдовците гласували "за" на референдума за членство на страната в ЕСАлександър Боримечков: Интеграцията в ЕС е пътят, по който ще се развива Молдова
"Влиянието на Русия в Грузия се засили през последните години и доста твърдата политика, която управляващите упражняват и то със силна подкрепа на медиите, създават безпокойство. ЕС предупреди Грузия, че замразява стимулирането на реформите в Грузия. Причината бе Закон за чуждестранните агенти и още два, които се преценяват от Европа, като връщане на назад и руски практики. Едно от условията на ЕС е реформи в законодателството. Тревожна е поляризацията и натиска на властта, и се поставя въпросът, че може да се стигне до гражданска война", коментира журналистът.
Според него реалните рискови от напрежение са по-големи в Грузия," защото в Молдова някак си нещата се решават по-спокойно и там се търсят повече политическите подход и политическото решение".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция. Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..
Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори. Тенденцията беше..
Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им. Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..
Международният наказателен съд (МНС) издаде заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху, на бившия министър на отбраната Йоав Галант и на оглавяващия въоръженото крило на "Хамас" Мохамад Деиф. Тримата са обвинени във военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Нетаняху реагира гневно и се сравни с Алфред Драйфус,..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..