Никога кръгът на Пепи Еврото не е управлявал прокуратурата, както не я управлява и в момента.
Това каза пред БНР бившият главен прокурор (2019 г.-2023 г.) Иван Гешев.
"Прокуратурата е огромна структура и няма как да я управлява един човек, освен политическите лидери, които със страх, манипулиране и промени в законодателството постигат своя ефект. Политиците управляват всичко", уточни той.
"Няма значение какво пише в концепцията му, с 13 гласа могат да си изберат за главен прокурор, който си решат, даже и Бат Сали от Самоков", смята бившият главен прокурор и заяви:
"Либералната общност промени закона само и единствено заради мен. От 17 гласа, с които може да бъде избиран и отстраняван главният прокурор, го направиха на 13 гласа, а за председателите на върховните съдилища остана със 17 гласа, защото им беше ясно, че нямаше как да бъда отстранен със 17 гласа - срещу мен гласуваха 16. ... Сега могат да изберат за главен прокурор всеки с 13 гласа".
По думите му, ако този ВСС с изтекъл мандат не може да избира обвинител номер едно, защо е имал право да освободи него от този пост.
"Не може да се сравнява периодът, в който бях главен прокурор, с периода, в който е Борислав Сарафов. Аз бях махнат, за да бъдат прекратени определени дела. ... Познавам Сарафов от 1989 г., той е от моя випуск, мога да кажа много неща, но не е въпросът в името, въпросът е принципен. Докато политиците управляват безскрупулно съдебната власт и не бъдат отстранени политиците, които са на върха на хранителната верига, нищо няма да се оправи. ... Оттук нататък, който и да е главен прокурор и председател на съд, ще слуша, за да си изкара мандата и да си взема заплатата. Независима съдебна власт няма, независимо дали е Сарафов, или не".
Според Иван Гешев няма прегрупиране във ВСС, просто на членовете му им е било "натиснато копчето, за да бъде отстранен той".
Гешев посочи, че "МВР е инструмент за вземане на избори" и много ефективен, когато избирателната активност е ниска:
"Затова беше борбата кой ще е вътрешен министър в служебни я кабинет".
Интервюто на Снежана Иванова с Иван Гешев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
В петък Великобритания издаде специален лиценз, който позволява на бизнеса да продължи да работи с две български дъщерни дружества на санкционираната руска петролна компания "Лукойл", предаде Ройтерс. Общият лиценз позволява на фирми и банки да извършват трансакции до февруари 2026 г. с "Лукойл България" ЕООД и "Лукойл Нефтохим Бургас" АД, както и с..
Днешното заседание на Съвета по сигурността към правителството не е извънредно, но оперативно, за да може на правителството да предложи кой да е особеният управител на "Лукойл", обяви премиерът Росен Желязков в началото на заседанието, което той свика тази сутрин. Премиерът обяви, че "Рафинерията е елемент от критичната инфраструктура, за..
Полицията в Свищов задържа двама мъже на 44 и 26 години за домашно насилие. Единият е пребил жена си пред болницата в града, а другият се заканил с убийство на майка си. Сбиването пред болницата в Свищов е станало по обяд. След пререкание 44-годишният мъж пред свидетели е нападнал две години по-младата от него жена, с която живеел. В..
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов заяви, че се надява проектобюджета за 2026 г. да обсъден внимателно от Народното представителство и да се приеме максимално бързо. Според него диалогът със социалните партньори не е скъсан, въпреки че план-сметката ще бъде разгледана без становището на НСТС: "Ние имаме над 20 срещи..
За първи път в историята на Военномедицинската академия бяха направени бъбречни трансплантации след донорска ситуация у нас, съобщиха от агенция Медицински надзор. Шанс за нормален живот е даден на 42-годишна жена и на 21-годишен мъж, след като семейството на мъж в мозъчна смърт е дало съгласие за даряване на органите му. Донорската ситуация е..
С поправка в Закона за местните данъци и такси от "Възраждане" поискаха да се отложи с една година въвеждането на новия механизъм за изчисляване на такса "смет". Това съобщи в кулоарите на парламента депутатът Коста Стоянов. По думите му искането е продиктувано от данни на Националното сдружение на общините, че само 73 от общо 265 общини са..
Младшите лекари в Англия започнаха петдневна стачка в дългогодишния спор за заплащането. Това е 13-та поред стачка на членовете на Британската медицинска асоциация. Лекарите-ординатори, както е новото име на младшите лекари, напуснаха спешните и другите отделения на болниците. Болниците са изложени на най-голям риск, тъй като..
От 5 януари зоните за платено паркиране в София ще бъдат разширени и ще поскъпнат двойно. Това прие Общинският съвет с 35 гласа "за" и 12 "против"...
Възможностите на тази партия, която ще се учреди в събота – Алианс за права и свободи (АПС), са ограничени, заяви в интервю пред БНР Гюнер..
Процедурата се усложнява, доколкото думата е в НС и трябва да проучи мотивите, и да гласува. За да се преодолее ветото, са необходими 121 народни..