Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Боянското блато е малко съкровище": Как да го опазим?

| Репортаж
Боянско блато

Утре - 26.10, в столичния квартал "Павлово" ще бъде открита изложба с фотографии на птици, обитаващи Боянското блато. Тя се изпълнява по проект, свързан със защитата на блатото, а кадрите, които ще бъдат показани, са част от фотографски конкурс и имат за цел да запознаят широката общественост със значимостта на влажните зони в цялостната екосистема. 

"В края на октомври все още  е много зелено. Чуваме и птиците. На това място през последните 4-5 години са наблюдавани над 130 вида птици".  
Александър Колев
Адвокатът Александър Колев и природозащитникът Георги Камов стоят зад каузата за съхранение и опазване на единствената влажна зона на територията на столицата.

"Боянското блато е едно малко съкровище".

"19 от документираните тук видове са защитени. Има голямо разнообразие през всички сезони". 

До преди 100 години мястото, където в момента се намира Боянското блато – в подножието на планината Витоша, е било съвсем диво, но се свива до площ от около 12 декара.

"През 2022 година багери и строителна техника навлязоха в границите на блатото и заринаха една трета от него", разказа Александър.

На един хвърлей от блатото, което е познато на хората в Бояна още като Голямо Боянско блато, се е намирало и по - малко.

"Навлязоха в границите на блатото и заринаха една трета от него. То също присъства на картите още от Освобождението насам. Беше унищожено, след което се построиха къщи. От две години те стоят празни и наводнени", обясни той.

През последните години граждани, загрижени за съдбата на голямото Боянско блато започват битка със собствениците на имоти в опит да го спасят.

"Идеята им беше просто да го източат, да го унищожат, след което да започнат строителни дейности. Четири метра спряха заливането на "Бояна","Бъкстон", "Манастирски ливади" с около 10 хиляди кубика вода".

"Най-голямата заплраха пред такива места, които са в градски зони, е замърсяване или застрояване".

"Това е водното огледало. Привидно изглежда красиво, но цялата папрат в блатото е признак за мръсните води, които незаконно се изливат в него и реално го задушават. Това е доста сериозен риск за естествения хабитат на всички птици". 

Пътят към опазването, според Александър Колев и Георги Камов, е на първо място правилното устройство на този тип територии и по-широката осведоменост на гражданите.

"Намираме се в полите на Витоша, но не сме в границите на природен парк Витоша. Тук има естествена флора и фауна, но тя е в урбанизирана територия. Частните собственици трябва да бъдат обезщетени по някакъв начин. Всеки от нас може да запази тези богатства".
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съюзът на артистите излезе с остра позиция срещу Министерството на културата

Съюзът на артистите излезе с остра позиция срещу Министерството на културата и с призив да започне да работи, защото в противен случай България ще стане културната пустиня на Европа. В позицията на Съюзът на артистите има много критики към министър Мариан Бачев и екипа му. Твърди се, че вече близо 100 дни Министерството на културата..

публикувано на 10.04.25 в 21:52

МОСВ подготвя промени, които да улеснят вземането на води за напояване

Министерството на околната среда и водите подготвя законови промени, които ще облекчат процедурите по узаконяване на сондажи и водовземане за напояване, но няма да допусне черпенето на вода от подземни източници да е само на уведомителен режим  Това стана ясно при изслушването на три министерства - на земеделието, на околната среда и на..

публикувано на 10.04.25 в 20:33

Деца от Кюстендил бяха на открит урок по лесовъдство в село Долно уйно

Над 70 деца от кюстендилски училища бяха на открит урок по лесовъдство в граничното село Долно уйно - инициативата е по повод "Седмицата на гората" и беше организирана от Регионалната дирекция в Кюстендил. Децата пропътуваха над 30 километра до най-богатия като видове горски разсадник, поддържан от Горско стопанство-Кюстендил. На децата бяха..

публикувано на 10.04.25 в 20:03
Отлаво надясно: Мария Матева, Димитър Маргаритов, Джема Грозданова, Антон Станков, Велислава Делчева, Мая Манолова

Ресорната комисия изслуша кандидатите за омбудсман

Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество изслушва шестимата кандидати за омбудсман – Антон Станков, Велислава Делчева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мария Матева и Мая Манолова.  Преди изслушването, бяха представени кандидатурите на шестимата номинирани, а именно тяхното..

публикувано на 10.04.25 в 20:01

Снежна обстановка в Силистренско: Проходими пътища, но проблеми с ток, вода и мобилна връзка

Пътищата в Силистренска област остават проходими при зимни условия – съобщиха за БНР от Областното пътно управление. Снеговалежът започна около 17:30 ч. с висока интензивност. Засега няма затворени участъци, но движението е затруднено, особено в района на Тутракан, където пътуващи сигнализират за натрупвания по трасето Силистра – Русе...

публикувано на 10.04.25 в 19:54
На снимката (от ляво надясно): Петър Мутафчиев, Жулиета Мандажиева, Нейчо Величков, Кристина Хитрова

Комисията по транспорт и съобщения в парламента изслуша четирима кандидати за КРС

Комисията по транспорт и съобщения в парламента изслуша четирима кандидати, един за заместник-председател и трима за две места като членове на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) от квотата на Народното събрание.  В началото на заседанието на комисията кандидатите бяха представени от представител на съответната партия, която ги предлага. От..

публикувано на 10.04.25 в 19:42
Министърът на здравеопазването д-р Силви Кирилов

МЗ не е взело решение дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации

Министерството на здравеопазването не е взело решение дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации, каза министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов по време на блиц контрол в ресорната парламентарна комисия. Сегашният състав и численост на служителите на агенцията са редуцирани до минимум, а има сериозен обем дейност, каза..

публикувано на 10.04.25 в 19:40