Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Очаквам много висока активност"

Д. Дженев: Изборният процес в САЩ е свързан с доброволците, а не с партиите. По-добре да бъдем независими!

"Когато започна да има партийно предложени членове в секциите, започнаха проблеми"

| Интервю
Даниел Дженев
Снимка: Елена Цанева

Елена Цанева разговаря с  Даниел Дженев, един от основните координатори на изборните доброволци в Америка. Той се занима с тази дейност от години. 

- Господин Дженев, имало ли е досега някъде проблем с хората, които доброволно организират и участват в българските избори?

- Последните  години изборите се провеждат във всеки един голям град в Америка от едни и същи хора, т.н. активни изборни доброволци на места или по-активните българи от местните диаспори. Какво забелязваме последните 2 пъти и сега? Въпреки че е законно, забелязваме как партийте могат да изместят от нас предложените изборни доброволци като членове на изборни комисии. Наблюдаваме огромно увеличение на такива членове на изборни комисии в чужбина. Последните 2 пъти в по-големите градове имахме само членове, сега забелязвам на няколко места комисиите получиха председател, който е партийно назначен, масово получиха и зам. - председател. Нещо, което, въпреки че е законно, според мен води до създаване на малко дразги в комисиите.

- Имали ли сте досега в някои от тези години, в които сте работили и сте помагали, проблеми някъде в секциите - неправилно преброяване, опити за промяна на резултати, някакъв натиск за промени на резултати?

- Хората, които се занимават с тези неща, са изключително опитни. Много пъти са го правили.Те са и много отговорни. Не участват, за да правят някакви измами - точно обратното, всичко да се проведе в реда на нещата. Абсолютно никакви ппроблеми не сме имали. Обратното - откакто започнахме да имаме партийно предложени членове,  започват нашите проблеми.

- Имам информация, че в началото на октомври г-жа Зоя Зоя Милчева, консул във Вашингтон, е изпратила  имейли до секциите, които те обслужват - Тексас, Флорида,  Северна и Южна Каролина, Вирджиния, Джорджия, с настояване членове на изборни комисии да бъдат готови  да са като заместници на хора, назначени от партии. Това, за което Вие споменахте преди малко. До този момент изборите в САЩ са правени от доброволци, без партийни назначения, проблеми не е имало. Кому е нужно сега, дори и законно да е, представители на партиите да влизат в избирателните комисии? Не е ли по някакъв начин усещане за натиск върху хората да бъде упражнен някакъв контрол?

- Това нещо ако продължава да се задълбочава, само ще доведе до повече неприятности и хора като нас ще се откажат от организирането на тези секции. Искам да вмъкна нещо много важно. Въпреки че всичко е законно, когато организираш една секция в един малък град в САЩ, изборните доброволци трябва да съберат 40 заявления, после трябва да намерят помещение, то да бъде запазено, после трябва да предложат изборна комисия. Всичко това се прави на място.Така работи процеса в чужбина. Предлагаме тогава 5 -7- 9 - членен екип, състав на комисия в чужбина, отива в съответното Консулство, те го изпращат на ЦИК. И чак тогава законът позволява на партийно предложените членове да дойдат. Аз ги наричам парашутисти. Те идват наготово някак си. 

Сега виждате ли как тези хора, които са изразходвали толкова много енергия, и са организирали изборите в чужбина, как това ги води до разочарование? Аз не го намирам за нещо хубаво. Ако 1-2 партии го правят агресивно, другите ги следват и така изведнъж всички изборни комисии в чужбина ще се окаже, че се управляват от партиите. Аз мисля, че е по-добре да бъдем независими. 

През лятото изпращаха бригадири в една секция в Бъфало, в Ню Йорк.Хора, които бяха тука на бригада. Назначиха ги няколко партии за членове. Те изобщо не знаеха къде се намират тези българи. Не можаха да отидат до секцията, нямали кола. И естествено, не се появиха в деня на изборите. 

Понеже в Америка не може да изпратиш много партийно предложени членове от България, въпреки че тази година имаме 1 председател, изпратен в 1 щат директно от България, за да бъде председател на комисия, повечето от тези предложени хора са от тези по места. Просто сериозността им не отговаря на процеса, който организираме. Изборната секция и отварянето й не започва на 20 и еди кой си октомври, когато партиите предложат техните члленове. Процесът започва много по-рано и започна от изборните доброволци по места, а не от партиите.

- Може би  това навежда на мисълта да се помисли за промяна в закона. Ако партиите искат да наблюдават процеса, нека да имат своите наблюдатели, но те не би трябвало да бъдат в изборните комисии.

- Моето лично мнение е, че всичко работеше много добре. Сега просто има още една пречка, още трудности и още едно нещо, с което трябва да се занимаваме в деня на изборите.

- Г-н Дженев, имате ли вече готовност със секциите, с машините?

- Картината в САЩ е много подобна на миналия път. 53 секции се отвориха. Само 1-2 не се отвориха от миналия път. Нямаше желание по места - в Такома парк, Мериленд и в Роли, Северна Каролина. В Чикаго имаме същия брой секции - 8. В 3 ще се гласува с машини, другите сме с бюлетини. И масово в Америка ще се гласува с бюлетини, с изключение на Консулството и посолството, освен тези 3 в Чикаго.Общо взето, същата картина в САЩ като през юни.

- А какво е усещането ви за нагласата на хората? Предполагате ли, че ще има добра активност, или не съвсем?

- Аз лично си мисля, че ще има добра активност. Много интересни избори предстоят, особено като виждаме какво става в България. Аз лично се надявам да има много по-голяма активност този път. Не е летен сезон. Всички са си вкъщи, децата им са на училище. Очаквам много висока активност.

- А имате ли някакво изискване към ЦИК, която приема готовите протоколи след завършване на изборите? Мисля, че последните няколко пъти процесът по приемане беше по-бърз. 

- Забелязва се по-бързо действие, да, но въпреки всичко, по процедурата трябва да стоим, докато получим отговор от тях. В някои секции се получават отговорите по-бързо, но в някои - по бавно.Има какво да се желае. Ние започваме в 7 часа вечерта, затваряме в 8, броим до 10. И последния път имаше секции, които стояха до 1-2 часа през нощта. Настъпват и други проблеми, когато самата изборна секция е в зала, в хотел и си я платил до полунощ. Ти физически не можеш да стоиш в тази зала и трябва да я издадеш.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отбелязваме международния ден на думата "благодаря"

На 11 януари отбелязваме международния ден на думата "благодаря", който има за цел да привлече вниманието на обществото към вежливото отношение между хората.  На този ден благодарим на семейството си, на близките си, на колеги и приятели и на всички, които са направили деня ни по-добър и по-ведър. За какво благодарим и казваме ли често..

публикувано на 11.01.25 в 09:24

Регламентирано обезлесяване в село Осоица довело до поголовна сеч

До поголовна сеч е довело регламентирано обезлесяване в близкото до София село Осоица. Местните власти възнамеряват да сезират съда.  „Горско-стопански план“ от 2022 г., утвърден със заповед на директора на Агенцията по горите, предвижда да се отсекат иглолистни дървета от бял и черен бор около село Осоица. Уточни директорът на Държавно горско..

публикувано на 11.01.25 в 09:16
Германският канцлер Олаф Шолц изгуби вота на доверие

На конгрес: Социалдемократите в Германия избират кандидата си за канцлер

Социалдемократите в Германия се събират на конгрес, за да определят кандидата си за канцлер преди предсрочните избори през февруари. Партията все още е в управлението на страната, но канцлерът Олаф Шолц изгуби вот на доверие след като коалицията му с либералите се разпадна.  Днес е и партийното събиране на крайнодясната "Алтернатива за Германия", което..

публикувано на 11.01.25 в 08:58

СО: Заради снеговалежа е възможно затваряне на пътищата в парк "Витоша"

В зависимост от интензивността на снеговалежите днес е възможно затваряне на пътищата в природен парк "Витоша", съобщават от Столичната община. До момента пътищата от Драгалевци до хижа "Алеко" и от "Бояна" до Златните мостове са опесъчени и снегът от тях е избутан. Със смеси срещу заледяване се извършва обработка във всички 24 района..

публикувано на 11.01.25 в 08:45
Незаконно сметище

Регионалните екоинспекции са открили 250 незаконни сметища за 3 месеца

Регионалните инспекции по околната среда и водите са установили над 250 незаконни сметища в страната от края на септември миналата година. Повече от половината са почистени след намесата на инспекторите. Сред общините, които активно са взели мерки, са Силистра, Стара Загора и Пловдив. Най-много незаконно замърсени терени има все още на териториите..

публикувано на 11.01.25 в 08:21
Ски пистата под връх Ком

За първи път през зимния сезон: Стартира работа ски влекът под връх Ком

За първи път този зимен сезон започва да работи ски влекът на пистата под връх Ком в Берковския Балкан. В района натрупа сняг 50 сантиметра. Ски сезонът в Берковица ще бъде открит днес.  Влекът, тип "котва" ще качва желаещите, които могат да се пускат по пистата. Съоръжението ще работи от 9:30 до 16:30 часа през почивните дни.  Пистата под..

публикувано на 11.01.25 в 08:17
Снимката е илюстративна.

Заради зачестили инциденти: Полицаи и горски стражари проверяват ловджиите

В започващия последен уикенд, в който е позволен груповият лов на дива свиня, полицаи и горски стражари ще правят засилени проверки. Причината е високият брой инциденти през изминалия сезон, през който са загинали четирима ловци. Предстоят последните два дни, в които е разрешен груповият лов на дива свиня в България. В тези два дни ще се..

публикувано на 11.01.25 в 08:05