Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виктор Данчев: Няма как да се прави космическа индустрия при липсата на космическа стратегия

| Репортаж
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В седмицата, в която приключва поредната предизборна кампания, в България дойде директорът на НАСА Бил Нелсън. Като част от европейската и си обиколка, той припомни в серия от срещи с властимащи, студенти и бизнес, че НАСА е отворена за всички, които искат да са част от бъдещата космическа икономика. 
България има потенциал. Къде е той и какво трябва да се направи, за да не пропускаме възможности в новите космически хоризонти пред бизнеса.
45 години след първия космически полет първият ни български космонавт Георги Иванов също коментира възможностите на България.
А изпращането на първия български астронавт вероятно е била една от темите на разговор между Георги Иванов и директора на НАСА Бил Нелсън. Но няма как да знаем. 
Няколкодневното посещение на Нелсън мина точно под знака, точно на този призив – "Време България да има астронавт". Обаче и НАСА за сега не дава обещания по тази тема. Но директорът на Космическата агенция на САЩ наблегна на космическата икономика, от която България трябва да е част.
"Докато говорим се случва следното. Бизнесът от Земята отива в космоса. Ще се зароди нова, космическа икономика. Част от нея вече съществува. В България дори ще посетя фирма за производство на сателити. И това е примерът за новата космическа икономика, каквато не сме имали преди 20 години. Тъй като се очаква растежа на тази икономика, България трябва да бъде част от нея. В същото време българин може да лети в рамките на американската програма за космическата станция и като част от международния екипаж за няколко седмици. Има неограничени възможности в космическата икономика. Разберете, всяка нация има възможност, защото нещата няма да останат просто тук на Земята. Затова завършете образованието си. Учете тези неща, които са вашата страст. Трупайте знания, които ще ви подготвят. И може би някъде по пътя си може да сте българският астронавт. Или да сте хората, които ще го изпратят в Космоса. Астронавтът не стига там без своя екип. А това са хора с обширни знания, които проектират, строят, създават всякакви неща, за да се поддържа човешкият живот в тази много трудна среда", казва Бил Нелсън.
Трудната среда на космическия бизнес вече е преодоляла фирмата, от която част е и Виктор Данчев, технически директор в "Ендуросат". Компанията, с над 10-годишен бизнес с нано и малки сателити, изпратени от стотици клиенти по света в орбита, наистина привлече директора на НАСА Бил Нелсън. Затова и погледът на Виктор Данчен към бъдещото участие на България в новата космическа индустрия звучи като изведен не от теорията, а от практиката.
Роботизирани изследвания, инспекция на космически кораби, създаване на модели за справяне с космическия боклук, модулните сателити, места, за които няма нужда са се търсят субсидии – Космос и ИИ, оптика, телекомуникации, всичко това е българската ниша в новия бизнес на Космоса. 
Компанията на Димитър Димитров вече се оглежда за потенциалните възможности. Защото "Уайзър Технолъджи" вече решава доста от софтуерните задачи в телекомуникационната, автомобилната, отбранителната и финансовата индустрии у нас и по света. 
Сега двата сектора – аутомотив и IT дават 15 процента от БВП на България. И тези числа трябва да са достатъчния знак за готовността за участие и на бизнеса, а на България в космическата икономика, обяснява Димитър Димитров.
За развиването на този потенциал обаче са нужни няколко неща - хората на първо място. 
Димитър Димитров обяснява, че родители и общество са осъзнали влиянието за появата на новите професии. А бизнесът не може да подмине факта, че държавата все пак има граници и е длъжен да реагира, за да има ресурс.
И Виктор Данчев обяснява, че компанията му си сътрудничи с три университети - ВВУ "Георги Бенковски" в Долна Митрополия, ВВМУ "Никола Вапцаров" и СУ "Св. Климент Охридски", като първите два са военни.
За създаването на хора за космическата индустрия трябва натрупване във времето, свидетелства и Гергана Герова от Физическия факултет на СУ. Като част от катедрата по метеорология и геофизика тя най-добре знае, как космическата икономика е полезна за хората. Знае и как точно държавата трябва да подходи занапред.
Само за 8 човека е държавната поръчка за една от програмите в Софийския, отчита Гергана Герова. 
"Трябва да се върне и доверието на родителите към обучението. Поне онова, предоставено във ВУЗ-овете съвместно с бизнеса", казва тя.
"Няма как да се прави космическа индустрия при липсата на космическа стратегия", предупреждава Виктор Данчев от "Ендуросат".
"И страната ни трябва и да е пълноправен член на Европейската космическа агенция", допълва Димитър Димитров от "Уайзър Технолъджи".
България вече увеличава вноските си в ЕКА. Достигнато нивото от 2 млн. лева, което отговаря на статут на кооперираща с ЕКА държава, каза служебният зам.-министър на иновациите и растеж Георги Ангелов. 
Пет милиона трябва да стане вноската ни, за да може България да премине в предпоследното ниво на асоцииран член. Георги Ангелов не посочи срокове за повишаването на финансирането. Но успокои, че на фона на политическата нестабилност в областта на технологиите в страната има консенсус. Но и при този консенсус, и в предизборната надпревара няма и дума за това кога България би имала приета Космическа стратегия.
Подробности чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Военни в центъра на Киев, 10 март 2022 г.

Навършват се 3 г. от началото на руската война в Украйна

В деня, в който се навършват три години от пълномащабното руско нахлуване в Украйна, Русия отново предприе атака с дронове камикадзе. Тревога за въздушна опасност беше обявена в редица области на страната, включително района на столицата. В Киев късно снощи се чуха експлозии. Системите за противовъздушна отбрана са отблъснали атака на бойни..

публикувано на 24.02.25 в 07:37

След общинските услуги и в евро - напрежение в Бобошево, без драми в Кюстендил

Без агресия и батални сцени като тези от протеста на "Възраждане" в София, но все пак съпътствано от напрежение се оказа въвеждането на еврото и в Кюстендилско.  В Бобошево възникна такова заради предстоящото обозначение на стойността на вcичĸи oбщинcĸи ycлyги, дaнъци и тaĸcи ĸaĸтo в лeвa, тaĸa и в eвpo. Гласуването е насрочено за четвъртък...

публикувано на 24.02.25 в 07:25

НСТС обсъжда Бюджет 2025

Националният съвет за тристранно сътрудничество ще проведе извънредно заседание днес, съобщиха от правителствената пресслужба. В дневния ред на заседанието влизат проект на Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г.; проект на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г.; проект на Закон за..

публикувано на 24.02.25 в 07:05

Никозия отбеляза рекорд за най-студена южноевропейска столица

Интензивната вълна "Корал", обхванала Кипър, вече постави рекорди. Никозия стана най-студената столица в Южна Европа, доближавайки северноевропейски столици. С необичайна за страната честота Метеорологичната служба обяви за втора поредна нощ оранжев код за изключително ниски температури. До минус 10 градуса се очаква да падне живакът тази..

публикувано на 24.02.25 в 04:36

Кипър въвежда данък за депониране на отпадъците

Кипър ще въведе "данък депониране" за битови отпадъци с цел тяхното намаляване. При определяне на неговия размер и срокове за прилагане ще бъдат взети предвид резултатите от проведеното обществено обсъждане, което приключва днес, съобщиха от екоминистерството.   Новата такса ще се плаща от местните власти за количествата битови отпадъци от..

публикувано на 24.02.25 в 03:40
Фридрих Мерц

ХДС/ХСС печели изборите в Германия, но с по-слаб резултат от прогнозирания

Смяна на властта предстои в Германия – консервативният блок ХДС/ХСС очаквано спечели предсрочните парламентарни избори, но с по-слаб резултат в сравнение с предварителните проучвания. Все още не е ясно колко партии влизат в Бундестага, а от това зависят възможностите за съставяне на управляваща коалиция.  Според прогнозните резултати..

публикувано на 24.02.25 в 00:38
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп: Подобно на САЩ, народът на Германия се умори от липсата на здрав разум

След като се очертаха резултатите от вота за Бундестаг, п резидентът на САЩ Доналд Тръмп нарече победата на най-големия германски консервативен алианс "велик ден за Германия и за Съединените щати".  "Много подобно на Съединените щати, и хората в Германия се умориха от дневния ред без здрав разум, особено по въпросите на енергетиката и..

публикувано на 23.02.25 в 22:13