Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пернишкото село е на воден режим, интернет няма, транспортът е зле

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

Местните са доволни, че уличните им лампи светят, а боклукът се извозва редовно

| Репортаж
Снимка: Елена Тамакярска

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години. Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук.

"Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори. Политиците гледат собствения си интерес."

А проблемите не са малко. Те започват още с индустриализацията на страната, когато голяма част от местното население се преселва в София и Перник. Днес млади в селото почти няма. Преобладаващата част от хората са над 60-годишна възраст. Много от жителите отказват да се регистрират в селото, отбелязва кметският наместник Венетка Василева.

С обезлюдяването проблемите се задълбочават. Селото е на ежегоден воден режим.Макар че е на границата между Софийска и Пернишка област, в Радуй интернет няма, почти нямат покритие и мобилните телефони.

Изглед към село Радуй

"Селото е повечето на сондажи – разход за семействата, иначе без вода как са? Мрежата, изграждана 1960-а година на миналия век, е като решето."

"Основният проблем е комуникацията – интернетът, телефонът."

"Ако въпросът за комуникациите бъде решен – това е един от пътищата за запазване на самото село."

"Това са най-важните неща за млади хора."

Така се жалват местните, които все се надяват държавата да преосмисли политиката си спрямо обезлюдените села.

Мъчи ги и транспортът. Пътят за София е лош, автобусен превоз почти няма, остава да разчитат на влака между Перник и София, за запазването на който са събирали подписки.

Хората тук сочат проблемите, но не подминават и доброто. Доволни са, че уличните им лампи светят, боклукът се извозва редовно, а два пъти седмично им снабдяват магазина.

Въпреки че животът им не е лек и е лишен от удобствата в градовете, а политиците все така не ги чуват, хората в Радуй гласуват редовно. Ще гласуват и днес.

"Какво да се прави! Уж избираме по-малкото зло, а резултатите едни и същи!"

"Младите не гласуват, не ги влече това, а ние няма накъде – трябва да си гласуваме."

Чуйте повече за живота в Радуй в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Франциск Драгинов

Франциск Драгинов: Традицията тук е всяко малцинство да знае езика и на другите

"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..

публикувано на 16.05.25 в 10:39

Тръмп и Путин на карнавала в Габрово, Пътна помощ тегли сглобката

Днес започват веселите габровски празници, чиято кулминация е утрешното карнавално шествие. Карнавалът продължава старите традиции, още от 19 век, на габровската "олелийня". Сега олелията става не на Сирни Заговезни, както тогава, а в третата събота на май. В годината, в която местните жители празнуват 165 лета от обявяването на Габрово за..

публикувано на 16.05.25 в 07:07

Духът на Ирландия в музика и танци: кои са Sonas?

Пленителният магнетизъм на Ирландия със своята музика, литература, напитки и танци привлече вниманието и на Автономията за слушане. Това доведе в Десети студен комплекс на "Хоризонт" българо-ирландската банда Sonas ,  обединяваща танцьори и музиканти, вдъхновени от ирландската музика.  Един от българските елементи в групата е Росен..

публикувано на 16.05.25 в 07:00

Разходка из света на скалите и ценните ресурси

Животът на геолога доц. Невен Георгиев е интересен. Професионалното му призвание го води не само из прекрасни природни кътчета в страната ни, но и до места като Конго, Антарктида, Казахстан, Зимбабве.  Той се занимава с геология от около 30 години. Сред интересите му в областта са локалните тектонски структури. Следи и образуването на..

публикувано на 15.05.25 в 17:28

Клоун весели самотни клиенти в необикновен ресторант в Израел

В Тел Авив има необикновен ресторант. Всички, които работят в него – готвачи, сервитьори, музиканти са доброволци. Ръководи ги бивш главен готвач, която работи в елитен ресторант на Израел и е необикновена управителка. На празници, когато еврейската традиция предполага събиране на семействата на вечеря, има самотни хора, без семейства или хора,..

публикувано на 15.05.25 в 17:02
Снимката е илюстративна

Врачански ученици ще пишат на глаголица в работилница в регионалната библиотека

Врачански ученици от основния образователен етап ще пишат с буквите от първата българска азбука. Работилница "Глаголица" е част от програмата на Регионалната библиотека "Христо Ботев" във Враца, с която библиотеката участва в Националната библиотечна седмица. Аз, буки, веди, глаголи, добро, ест... "Всяка буква има послание",..

публикувано на 15.05.25 в 06:55
Проф. Момчил Методиев

Проф. Момчил Методиев: Въздействието на ДС е разрушително за общността

Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности.  Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си  "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..

публикувано на 13.05.25 в 15:02