В галерия "Нова" на Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" Сливен генералният директор на БНР Милен Митев откри изложбата от националния конкурс за ученици от училищата по изкуствата "По стъпките на Сирак Скитник 2024."
Конкурсът се организира от БНР и НХГ "Димитър Добрович", с подкрепата на Министерството на културата, Община Сливен, Художествената галерия "Димитър Добрович" и представителството на Съюза на българските художници в града.
Обявиха победителите в Националния конкурс "По стъпките на Сирак Скитник”В конкурса участваха над 60 творби на млади автори 10,11 и 12 клас , възпитаници на училищата по изкуствата в страната, като само шест от тях бяха отличени с призови места и парични суми. Още шест получиха поощрителни награди.
Второто издание на конкурса вече е с национален мащаб и в него взеха участие ученици от художествените гимназии в София, Пловдив и Сливен. Изложбата бе открита от генералния директор на БНР Милен Митев и директорът на гимназията домакин на събитието Александър Дойчинов.
"Тук в галерията, заобиколени и развълнувани от вашите творби, ние си спомняме завета на Сирака да бъдем отворени и подкрепящи към младите и талантливи творци. На вас художници пожелавам да следвате уверено стъпките на Сирака и да разгръщате своя талант, каза Александър Дойчинов.
Наградите бяха в две възрастови групи – до 18 години и над 18 години. В първата възрастова група бяха отличени Галин Пашов, НХГ "Димитър Добрович" – Сливен, Микеланджела Петкова и Цветан Митвичин от НГПИ „Свети Лука“ София.
В групата на над 18-годишните журито класира на първото място Рая Арабаджиева от НГПИ "Свети Лука" – София, на второ и трето място бяха класирани Георги Иванов, ученик от НХГ "Цанко Лавренов" – Пловдив, и Валерия Чавдарова от НГПИ "Свети Лука". Победителката Рая Арабаджева, с творбата си "Страници от войната" сподели, че това е първата и голяма награда.
"Разбира се, всяка победа ме стреми да продължавам все по-напред и ме вдъхновява да създавам повече работи, да се подобрявам все повече, сподели Рая Арабджиева за БНР.
В духа на Сирак Скитник харесвали ти да рисуваш?
"Специално за графите, да. Те ме впечатлиха повече. Харесва ми историята му много и ме вдъхнови да направя тази работа, допълни Рая Арабаджиева.
За втора поредна година БНР връчва награда и в Националната изложба по случай празника на града Димитровден "Сливен 2024". Художникът Николай Тодоров взе наградата на радиото.
"За мен това е голяма чест и гордост. Аз от 2004 година работя в тази техника. Вече, колко става? 20 години вече. Тя е една такава релефна, оригинална, уникална техника, която аз съм си изработил. По този начин съм по-различен, разпознаваем в националните изложби. Участвам в много изложби и това ми е много интересно да видя как стоят нещата съпоставени с другите работи на колегите, които участват.
Аз се интересувам от първичните знаци и за това, то е казано, нали, заглавието на картината е "В началото". В началото са най-първичните, най-елементарните графични знаци, които обаче са с много енергия в тях. И тези първични резки, които ги има тук в тази работа, те са част от тези знаци, които аз използвам вече толкова години. Наблягам върху древността, като древните знаци вплитам в природни структури и по този начин получавам едно единство на природа и древност, и се получава едно съвременно произведение на изкуството, което обаче базирано на древността. Т.е. корена търся. И, когато този корен е в произведението на съвременното изкуство, то стои вече много по-добре, каза за БНР Николай Тодоров.
Генералният директор на БНР Милен Митев коментира участието на радиото в конкурсите в Сливен:
"Не можем да очакваме само изкуството да идва при нас. Много повече и ние трябва да бъдем при него, да показваме своята подкрепа, да показваме своя интерес. Освен това участието на Националното радио в националния конкурс означава също така, че всяка година коридорите на Националното радио се обогатяват с една нова, прекрасна творба."
Освен този конкурс Националното радио подкрепя и ученическия конкурс. Впечатленията ви от тази година там?
"Изключително съм впечатлен, както от творбите на младите художници, така и от работата на Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в Сливен, които успяха да превърнат конкурса в национален тази година. Ние разбира се, ще бъдем до тях и в следващите години.
През миналата година стартирахме този конкурс, за да почетем 140 години от рождението на Сирак Скитник, който освен общественик и художник е бил и първият директор на БНР, но сега тази година вече виждам, че този конкурс за живопис сред художествените гимназии в страната става устойчив, става все по-голям, все по-интересен. Тази година пет от седем специализирани гимназии, с профил изобразително изкуство взеха участие в конкурса. Надявам се следващата година да има още по-голям интерес и още повече творби."
Творбите на учениците от конкурса ще бъдат представени в радиото следващата година, като амбицията на организаторите и те да бъдат представени и в други градове в страната.
Още по темата слушайте в репортажа на Стоян Радев за предаването "По първи петли".
Има една много интересна поредица за живота на наши големи писатели и поети: "Известия от националния исторически музей", където, в седми том, се разказва за Дора Габе. Всъщност поредицата представлява проучвания и статии от съвременни литературоведи, свързани с неизвестни факти в историята на българската литература за наши творци. Авторката..
В 11-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Отзвук от българската премиера на филма “Мария“ на чилийския режисьор Пабло Ларайн - Изкуствоведът доц. Петър Пламенов представя “Китарната трилогия“ на испанската танцьорка и..
Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората . Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" . " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Благотворителността му е присъща, но отказва да говори за това на кого и за какво помага, така както пише и в евангелието от Матей: "А ти,..
Над 2 хиляди бебета се родиха в Столичната болница "Шейново" през 2024-та година. Работата на екипа през годините показва, че доверието към..
Столичната община стартира инициатива, която осигурява топла храна и напитки на хората в нужда през най-студените месеци. Кампанията, инициирана от..