Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заплахи за живота на италианска съдийка, отменила прехвърлянето на мигранти в Албания

Център за връщане на мигранти в Албания
Снимка: БТА

В Италия дадоха охрана на съдия участвал в отмяната за прехвърляне  на мигранти в Албания  от Италия, заплашен чрез социалните мрежи. Споразумението  между двете страни относно мигрантите продължава да се дискутира.

Патрули на полицията ще се грижат за сигурността на съдия Силвия Албано, заплашена със смърт чрез социалните мрежи. Тя е от имиграционния отдел на съда в Рим и е един шестимата магистрати, отменили задържането на мигранти в италианските центрове за пребиваване в Албания.

Против системата за прехвърляне на мигранти от Италия в Албания се изказа и съдът в Болоня като се обърна към Европейския съд по въпроса за сигурните страни и приетия указ за това от Министерския съвет за произхода на мигрантите. Агенция АНСА посочва също, че правителството подготвя рестартиране на операцията за отвеждане на мигранти в Албания за което е в готовност корабът "Либра" от военноморския флот. Агенцията информира също за конфликтна ситуация между управляващите и магистратурата.

Вестник "Кориере дела сера" допълва, че 295 италиански полицаи, които ще обслужват имигрантските центрове в Албания, ще са настанени в два хотела край морето - четири и петзвезден, със спа център и плаж за тях с общ годишен разход от 9 милиона евро за италианската хазна.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Вучич

Сръбският журналист Крсто Лазаревич: Вучич просто губи почва под краката си

На 16 различни места в Нови Сад днес ще се съберат протестиращи срещу режима в Сърбия. 16 различни места - по едно за всяка жертва, погребана под бетона на рухналата точно преди една година козирка на току що ремонтираната жп гара. Хиляди сърби тръгнаха в четвъртък на двудневен поход от различни краища на страната, за да се присъединят към голям..

публикувано на 01.11.25 в 12:40
В Гербовата зала на „Дондуков“ 2 държавният глава Румен Радев отправя приветствие по случай Деня на народните будители.

Президентството отваря врати за граждани за Деня на народните будители

Националният флаг беше издигнат пред президентската институция в Деня на народните будители. Президентът Румен Радев прие строя на националната гвардейска част. Сред присъстващите на церемонията бяха вицепрезидентът Илияна Йотова, българският патриарх и софийски митрополит Даниил, народни представители, съдии от КС, военни и граждани.  Държавният..

публикувано на 01.11.25 в 12:26

Йозгюр Юнлюхисарчъклъ: Все още има дълбоко недоверие между Турция и САЩ

Временното примирие в Газа едновременно го има и няма. По данни от Ивицата над 100 души загинаха при израелски удари в нощта между вторник и сряда. Както при предишни случаи след 13 октомври, причината е обстрел по израелски войници, за който "Хамас" не поема отговорност, а впоследствие и двете страни твърдят, че остават ангажирани с мирния..

публикувано на 01.11.25 в 12:03
Израелски войници носят ковчег с тялото на починал заложник

Израел заяви, чe трите предадени от "Хамас" тела не са на заложници

Израелските военни заявиха, че трите тела, получени от Газа чрез Червения кръст миналата нощ, не са на заложници, държани на палестинската територия. Според данните от съдебномедицински анализ телата не са на никой от 11-те починали заложници, които все още не са предадени на Израел, като част от споразумението за прекратяване на огъня, постигнато с..

публикувано на 01.11.25 в 11:56
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов

Здравният министър подкрепя увеличаването на заплатите на младите медици

Министърът на здравеопазването Силви Кирилов заяви, че подкрепя увеличаването на възнагражданията на младите медици, но според него основният проблем е диспропорциите при заплащането в здравеопазването. Министърът на здравеопазването заяви, че недостигът на кадри в системата е проблем не само в нашата страна: "За мен са равнопоставени както..

публикувано на 01.11.25 в 11:47
Бремен

Андре Хюхтих: Икономическият възход ни направи сити, но и мудни - изчезна предприемаческият дух на германците

Две от най-тежките битки, пред които е изправено коалиционното правителство на консерватора Фридрих Мерц и партньорите от социалдемократическата партия, са социалната политика и икономиката. Гарантирането на пенсиите, реформата в социалните помощи и здравеопазването вървят ръка за ръка с икономическата реформа, или с други думи: с намаляване на..

публикувано на 01.11.25 в 11:45

Проф. Антоанета Димитрова: Имаме изключителна фрагментация на политическия пейзаж в Нидерландия

Все още не е обявено официално, но след няколко поредни дни на напрегнато очакване победителят в предсрочните парламентарни избори в Нидерландия е ясен. Това са социаллибералите от партия "Демократи 66". Броенето на бюлетини продължава - нидерландците могат да гласуват по пощата, но Д66 вече не може да бъде изпреварена от крайнодясната "Партия на..

публикувано на 01.11.25 в 11:28