Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виолета Цветкова и нейните 45 срещи с незабравимите

| Интервю
Насаме с незабравимите - 45 срещи
Снимка: издателство Сиела

Виолета Цветкова разказва за срещите си с някои от най-големите имена на българския културен небосклон в книгата "Насаме с незабравимите - 45 срещи".

"Правех тези срещи повече от 30 години като журналист. Връщах се към тях отново и отново. Всички тези хора вече не са сред нас. Понякога си поплаквах, понякога се смеех. Никой от тях не се е правил на важен. Изпитвах огромен респект".

Книгата е написана и издадена с финансовата подкрепа на Министерството на културата

"45 срещи от стотици и не по-малко вълнуващи други, които съдбата ми подари като журналист през отминалите три десетилетия. Избрах да споделя в книга точно тях, без да се опитвам да сравнявам значимостта и таланта на моите събеседници. Те някак сами се подредиха, когато реших да разкажа за български актьори, режисьори, писатели, музиканти, художници и учени, които отдавна не са сред нас, но старателно пазя гласовете им в репортерския си архив.

Слушах ги, спомените и преживяното се връщаха, книгата лека-полека също сякаш сама се пишеше. Всъщност я пишехме заедно с тези 45 мъдри, талантливи и обичащи изкуството хора, които сърцето ми подсказа да събудя за нов живот. Вярвам, че имаше смисъл да го направя, защото са НЕЗАБРАВИМИ, но сянката на забравата в днешния ни свят е неудържимо бърза. И ще бъда щастлива, ако написаното тук се окаже по-силно от нея. Приятно пътешествие в миналото с техните усмивки, радости, тъги и мечти, до които те ме допуснаха и ми позволиха да уловя", казва авторът. 

Виолета Цветкова е дългогодишен журналист в сферата на културата. Завършва славянска филология в СУ "Св. Климент Охридски" със специализация по полски език и литература във Варшавския университет. Работи като редактор, отговорен редактор и завеждащ отдел "Култура" във вестниците "Континент", "Новинар", "Труд" и в сп. "Паралели", както и като експерт "Връзки с обществеността" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Сценарист е на документалния филм на БНТ "Всичко от нула" (2014) за българската култура по време на прехода. Редактор е на луксозното издание "Съкровищница: 140 г. Национална библиотека "Св. св. Кирил и Методий"; под нейна редакция излизат автобиографични книги като "Д-р Джаз: д-р Емил Илиев, или изкуството да лекуваш с музика" (2022, "Унискорп"), "Андре Токев: Продължавам" (2024, "Сиела") и др. Носител е на награди за журналистика в областта на киното и опазването на културното наследство. В момента е журналист на свободна практика, автор е на сп. "Култура" и Портал "Култура".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Писалката на Господ" - среща на съдбата, морала и вечните въпроси на съществуването

Специален гост в Нощен Хоризонт" е режисьорът, поет и драматург Александър Александров Хаджихристов – творец с дълбок усет към философията и духовността. Поводът за гостуването му бе премиерата на новата му стихосбирка „Писалката на Господ“ – книга, която съчетава поезия и философски размисли за съдбата, божественото и човешкото съществуване...

публикувано на 05.11.24 в 13:39

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..

обновено на 04.11.24 в 17:53
Антон-Константин Анастасов

Антон-Константин Анастасов и неговият портал "Към неизвестното"

Изложбата "Към неизвестното" беше открита вчера - 03.11, в Общинския културен инстиут "Красно село". Тя представя нови произведения на Антон – Константин Анастасов. Творчеството му вече е било показвано в САЩ  и Германия. Негови картини присъстват и като фон на известни компютърни игри.  "В картините и в игрите страховете могат да бъдат..

публикувано на 04.11.24 в 13:30
Международен фестивал на етнографското кино - ОКО

Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО

Тарас Шевченко среща Христо Ботев в една особена прегръдка между националните герои на Украйна и на България. Може да я видим по време на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО , който ще се открие в зала "Люмиер" на НДК този петък от 19 часа. Фестивалът вече се проведе в Украйна. България ни подкрепи за първи път на такова ниво,..

публикувано на 04.11.24 в 11:30

Петър Георгиев Рей: Човек никога не трябва да предава себе си и това, което носи!

"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей . " Човек не бива никога да се предава , независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да..

публикувано на 04.11.24 в 10:39
Милко Лазаров

"Стадото" на Милко Лазаров ще открие тазгодишната "Киномания"

Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" ще открие 38-ото издание на "Киномания" на 13 ноември в Зала 1 на НДК. Филмовият фестивал "Киномания" ще се проведе от 13 ноември до 01 декември в София, Пловдив и Варна, а билетите са вече в продажба. В програмата на "Киномания" очаквайте прожекцията на осем български филма и много..

публикувано на 03.11.24 в 13:44

Делегация от Токайския университет гостува на Детския хор на БНР

Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..

публикувано на 03.11.24 в 08:16