Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Октавиан Милевски: Мая Санду ще свали белите ръкавици и ще има ремонт на правителството

"Малцинствата са превърнати от пропагандата във въпроси на сигурността и оръжия на обществения разказ"

| Интервю
Мая Санду
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Анализаторът по въпросите на Централна и Източна Европа - Октавиан Милевски, определи като постижение, че с идването на власт на партията на Мая Санду, Молдова е приела стратегически курс - проевропейски. И второто постижение е, че на територията на Молдова не е водена война, особено през последните две години и половина. В интервю пред БНР анализаторът коментира победата на Санду на президентските избори в Молдова и очакванията от втория ѝ мандат.

- Господин Милевски, видяхме как Мая Санду спечели президентските избори в Република Молдова. Кой или какво спечели на тези избори? Само геополитически избор ли бяха те, или и някакъв избор, свързан с вътрешните противоречия на Молдова?
 - Очевидно е, че спечели проевропейският вариант. Мая Санду получи окончателния вот за себе си. Опонентът и Александър Стояноглу получи голяма част от гласовете си чрез сложна изборна измама, масово спонсорирана от Кремъл, от Русия.  И сега проевропейският вариант спечели, точно както победи преди две седмици на референдума за конституционни промени, когато беше близо до това да бъде осуетен и фалшифициран чрез същия вид измама. Не бива обаче да забравяме, че голямата битка ще бъде следващото лято, когато ще се проведат парламентарните избори, когато е вероятно нещата да се променят.

- Ако изключим геополитиката, какво означава вариантът "Мая Санду" според молдовците и какво означава вариантът "Стояногло" в Молдова?
- Откакто партията на Мая Санду дойде на власт, постиженията са в приемането на стратегически курс, който сега ще бъде въведен и в конституцията. Така че това е постижение, защото след три десетилетия съществуване като държава, сега Република Молдова знае, че единствената й възможност е европейската. Друго постижение е, че не водихме война на територията на Молдова, особено през последните две години и половина. И Мая Санду и цялата управляваща класа в Кишинев постигнаха това минимално условие - да не допуснат ескалацията на хибридните операции да прерасне в нещо по-опасно. Друг успех е подобряването на инфраструктурата.
- Не можеше ли Мая Санду да положи някакви усилия, може би в миналото, може би сега, когато вече спечели, да каже и на хората, които гласуваха срещу нея или гласуваха с "не" на референдума, че те също могат да бъдат считани за европейци? Защото мисля, че нейният аргумент най-вече беше, че именно руската намеса, купените гласове, са накарали хората да гласуват срещу нея. Но теоретично в една бъдеща европейска Молдова всеки ще бъде в равна степен европейски гражданин, а не само хората, които гласуват за Мая Санду.
- Съгласен съм с Вас, че не можем да гледаме опростено на този въпрос. Като оставим настрана разделението, тя наистина имаше предвид, че намесата означава много, но намесата не обхваща 750 000 молдовци. Нека просто се вгледаме в резултатите и да се съгласим, че повече от половината от това число, което гласува за Стояноглу, не са етнически гагаузи или рускоезични малцинства. Малцинствата са превърнати от пропагандата във въпроси на сигурността и оръжия на обществения разказ. И те са превърнати в обект в разказите на някои политици с проруски произход. Тази процедура е ползвана като модел не само в Молдова. Същото се случи в Украйна, в Грузия, това се случва навсякъде, където има руска намеса.
- Мая Санду, а също и близки до нея хора, имат някои предложения или реторика, че сега, през втория мандат, тя ще бъде много по-силна, много по-смела в провеждането на реформи. До каква степен очаквате, че тази по-голяма смелост и по-голяма воля за реформи ще успее да постигне резултати, особено като се има предвид, че и Вие говорихте, че молдовското общество е разделено и предполагам, че е трудно да се правят реформи, когато половината или почти половината от обществото може би се противопоставя на Вашата личност или на реформите, които се опитвате да осъществите?
- Няма да е лесно. Предстои най-голямата битка, битката на всички битки, в политически план, и тя е през лятото на следващата година на парламентарните избори. За да бъде запазен досегашният курс, трябва повече или по-малко да се запази същото разпределение на властта в Кишинев след парламентарните избори. В същото време, когато казвате, че Мая Санду обеща, че ще свали белите ръкавици и ще започне да се бори с тези антидържавни сили, които отслабват институциите. Едно от очакванията в това отношение е да има ремонт на правителството през следващия месец. Вероятно той ще бъде извършен до средата на декември. Но може би, дори следващата седмица ще има промени на върха в правителството. Редица министри ще загубят местата си, постовете си и ще бъдат заменени, а това ще трябва да включва промяна в стила. Съществуват тристранни формати. Имаше опит да се изгради платформа за четиристранно сътрудничество на актьорите преди началото на войната в Украйна. През лятото на 2021 г., в даден момент трима президенти от региона - Зеленски, Йоханис и Дуда, посетиха Кишинев на Деня на независимостта на Молдова през август. И изведнъж те започнаха да говорят за Кишиневската четворка. Но след това посещение нищо не се зароди. Светът се промени толкова много с тази война, че всички тези инициативи бяха изгубени или бяха забравени. Или те просто не могат да привлекат достатъчно институционална, финансова, дори интелектуална енергия, защото ние сме в центъра на процеси, които нито Кишинев, нито дори Варшава или Букурещ могат да контролират.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Русе почетоха паметта на убитите от комунистическия режим хора

Паметта на убитите преди 80 години от комунистическия режим русенски интелектуалци, сред които внучката на Баба Тонка - Тонка Обретенова и съпруга ѝ Нико Просеничков, бе почетена с панихида днес. В първите ноемврийски дни на 1944 г започват масовите арести и убийства на търговци, лекари, учители, юристи, писатели и интелектуалци. Новата..

публикувано на 05.11.24 в 20:01
При акция срещу нерегламентирано движение на мотори на територията на Национален парк

Зачестяват случаите на нарушители, които навлизат с МПС в националните паркове

Зачестяват случаите на нарушители, които навлизат с моторни превозни средства в националните паркове "Рила", "Централен Балкан" и "Пирин", съобщават от Министерството на околната среда и водите. Преди дни в "Централен Балкан" са били иззети два мотоциклета  и са съставени актове на нарушителите. Те са се движели в резервата "Стенето", където е забранена..

публикувано на 05.11.24 в 19:47

Първи сняг очакват в Монтана в четвъртък

Първи сняг в област Монтана очакват синоптиците в нощта на сряда срещу четвъртък. Ще превали по високите части на региона. Първият сняг за новата зима се очаква в нощта срещу четвъртък. Прогнозата на синоптиците е това да стене в предбалкана и в планинските части на областта, съобщи Леночка Ангелова, началник на Хидро-метеорологичната..

публикувано на 05.11.24 в 19:40
Георги Господинов

Георги Господинов с Голямата награда за литература на Софийския университет

Писателят Георги Господинов ще бъде удостоен с Голямата награда за литература на Софийския университет "Св. Климент Охридски“, съобщиха от висшето училище. Това ще стане на тържествена церемония на 12 ноември.   Голямата награда за литература на Софийския университет е учредена през 1999 година и се присъжда веднъж на всеки две години като признание за..

публикувано на 05.11.24 в 19:34
Камала Харис

Харис призова американците да гласуват, Тръмп каза, че се чувства уверен

Кандидатът за президент на Републиканската партия Доналд Тръмп заяви, че е сигурен в победата си. Тръмп каза това, след като упражни правото си на глас във Флорида.  Той пристигна в избирателната секция в Палм Бийч със съпругата си Мелания Тръмп. Харис или Тръмп? В САЩ гласуват за президент Изборите в САЩ през погледа на една българка..

публикувано на 05.11.24 в 19:30
Доброволци и жители почистват калта от улиците в Пайпорта, Валенсия, Испания, 5 ноември 2024 г.

Испания след наводненията

Пострадалите от наводненията в източна Испания домакинства ще получат безвъзмездна помощ, а предприятията - кредити с държавни гаранции. Това предвижда планът за възстановяване, обявен днес от правителството на Педро Санчес. Държавата отделя повече от 10 милиарда евро. Испанското правителство отпуска 10,6 млрд. евро за възстановяването на..

публикувано на 05.11.24 в 19:09

Пореден протест с искане да се спре изборът на нов главен прокурор

Граждани се събраха пред Съдебната палата в София на протест с искане да бъде прекратена процедурата за избор на нов главен прокурор. Това е второто подобно мероприятие под наслов "Кой прегрупира главните прокурори", организирано от Инициативата "Правосъдие за всеки". Протест в София срещу предложението Сарафов да бъде избран за главен прокурор..

публикувано на 05.11.24 в 19:08