Гърция и Турция не постигнаха съгласие по спора за общата си морска граница, но ще продължат диалога. Това обявиха министрите на външните работи на двете страни, след като разговаряха в Атина.
Гърция и Турция, съюзници в НАТО, но исторически врагове, отдавна са в противоречие по теми относно това къде започват и свършват континенталните им шелфове, границите на изключителната икономическа зона, енергийните ресурси, миграцията, полетите над Егейско море и Кипър, частично окупирана от Турция.
След години напрежение, през декември миналата година по време на историческо посещение в Атина на турския президент Реджеп Ердоган двете страни се споразумяха за пътна карта за възстановяването на отношенията.
Днес, в Атина гръцкият външен министър Йоргос Герапетритис и турският му колега Хакан Фидан се опитаха да договорят първоначално подход по трудния и ключов въпрос за демаркация на морските граници. Но позициите им все още се различават и въпросът ще бъде обсъден отново на бъдеща среща, заяви Герапетритис.
Той допълни:
"Не твърдя, че благодарение на диалога, който развихме, проблемите в отношенията между двете страни бяха решени с магическа пръчка. През последната година наистина имаше трудни моменти, но във всички случаи имаше пряка комуникация, която предотвратяваше ескалация".
Турция признава положителната динамика в отношенията, но казва, че трябва да се поставят на масата повече въпроси.
Външният министър Хакан Фидан подчерта:
"Факт е, че имаме различие във възгледите си за Егейско море. Трябва да действаме реалистично и да поставим правилна диагноза на нашите проблеми. В Егейско море има много въпроси, свързани помежду си, по които трябва да работим и да търсим".
Все още няма обща основа за разрешаване на спора между Гърция и Турция за изключителната икономическа зона и континенталния шелф в Егейско море и Източното Средиземноморие. Това заяви днес и гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис, визирайки срещата на двамата външни министри.
Турция и Гърция ще продължат разговорите в началото на следващия месец (на 2-ри и 3-ти декември) отново в Атина, както и в началото на следващата година.
В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция. Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..
Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори. Тенденцията беше..
Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им. Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..