Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Борисов изчислява, че напролет ще има нова ситуация"

Андрей Райчев: Появата на Радев ще донесе нормализация, по подобие на Тръмп в САЩ

В момента сме електромотор, който не може да завърти и всеки момент ще удари ток. Нови избори без Радев може да възпламенят ситуацията, смята социологът

| Интервю
Андрей Райчев
Снимка: Добрина Карамболова

"Юнакът" – Борисов, има пред себе си два пътя, които му дават кратка власт и отвратителен резултат.

"Първият е към ПП и сглобка. Ние излизаме от този филм и този филм всички го мразят. Сглобка или суперсглобка ще има много лоша съдба. Да, ще удържи властта няколко месеца, година, но ще ги намразят. Другият вариант е съюз с г-н Пеевски. Това е още по-лошо, защото това е филмът от 2020 г. Третият – скрит път, е към новите избори. Причината, поради която се страхува от този път, са неговите, които са отзад."

Борисов изчислява, че напролет ще има друга, нова ситуация, допуска социологът.

"Причините са две: Тръмп спечели изборите в Америка и най-важното - за него от една година е очевидно, че Радев ще се появи. Ако Радев се появи, ситуацията в страната принципно се променя и се нормализира. Ако Радев се появи, ако се сбъднат прогнозите на мнозина, че това е нещо като 1 000 000 - 1,5 милиона гласа, това е нормализация сама по себе си."

Път назад няма. Борисов играе принудени ходове, допълни той.

Илияна Йотова  Снимка: БТА

Андрей Райчев вижда в засиленото политическо говорене на вицепрезидента Илияна Йотова "план тя да бъде президент". Социологът пресмята, че ако президентът Румен Радев не излезе на политическия терен сега, после ще е късно:

"Две години са много време. Второ – губи големия жест. Президент не е слизал в България. Другото започва да прилича на Желев и на Първанов, които след слизането си тръгнаха да правят партии. Той ще направи движение."

Стабилността в България без появата на силно ляво е невъзможна, категоричен е Райчев, който оприличи избора у нас сега като "табуретка на два крака – център и дясно".

В оптиката на ПП-ДБ новата сглобка е кошмар, смята Райчев.

"Не щат сглобка, защото ще умрат. Какво ще кажат на електората? Същата манджа отново? Розовата им мечта е той (Борисов – бел. ред.) да се съюзи с Пеевски и да се образува ситуацията от 2020 г."

В предаването "Политически НЕкоректно" Райчев нарече резултата на ДПС – Ново начало "сензационна победа", като определи 200 000 гласа за партията като автентични.

"Предишният въпрос е "дай да го махнем от задкулисието". Сега той е на сцената", каза той за Пеевски. "Пеевски не е прокси. Той е извънредно явление."

Няма да повярвам на резултата от изборите преди да видя машините, подчерта Андрей Райчев. Според него става дума за мотивиране на избиратели чрез "игри преди урната и първобитни механизми, които не са характерни за гражданското общество".

Райчев изрази мнение, че с това можем да се справим по подобие на механизмите за овладяването с футболните фенове, защото"това не е трудно да се спре".

Борисов следи изключително важен за него фактор – всички врати да са отворени, а пред Пеевски всички врати са затворени, затова той кара със сила, коментира още социологът.

Доналд Тръмп  Снимка: АП/БТА

Появата на Радев ще има ефекта на нормализация, по подобие на Тръмп в Америка, направи аналогия Райчев. 

По думите му, нормализацията протича по 5 основни линии – "ковид, който се махна", ЛГБТ историята, зелената история, историята с мигрантите и Украйна – "ненормалности, които хората в България не понасят".

"В момента сме електромотор, който не може да завърти и всеки момент ще удари ток някъде. След Тръмп ще тръгне да се върти. След Радев в България ще тръгне да се върти."

Ако Радев реши да не рискува, електромоторът ще продължи да издава "дзззззззззз" и може да гръмне, изказа опасения социологът. 

Моторът се е напрегнал и следващи избори без Радев може да възпламенят ситуацията, отбеляза той.

От 1 януари "Балкански поток" ще е единствената газова връзка на Русия с Европа – дело лично на Борисов, каза още Андрей Райчев.

"Голямата въздишка на облекчение е - Тръмп разреши това."

Въпросът е дали отношенията между Русия и Америка ще се подобряват или ще видим две много силни личности, които в момента си правят далечни комплименти, но това може да се влоши, коментира Райчев, който не изключва конфронтация, но все пак смята, че  "шансовете на мира нарастват".

Социологът подчерта, че "Украйна няма никаква самостоятелност и ако САЩ и Европа решат да спрат кранчето, тя е загинала".

Според него тук не става дума за това къде ще е границата между Украйна и Русия, а Западът да даде на Русия сигурност, че не е застрашена:

"Това е много трудният договор между Русия и САЩ в новия свят."

Новият вицепрезидент на САЩ Джей Ди Ванс е доста силен играч, не е резервна гума, изтъкна също така Райчев.

Европа трябва да свикне да работи повече и да живее по-лошо. Със заеми тази работа завършва като в Гърция, обобщи той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51