Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нина Цанева за инициативата "Посланици на културата"

Нина Цанева
Снимка: Личен архив

В ефира на "Нощен хоризонт" Нина Цанева, дългогодишен водещ на икономическто издание на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, представи инициативата "Посланици на културата".

Кои са българските посланици на културата на 2024 г.?

Кампанията стартира през 2021 г. и е насочена към укрепване на българската културна идентичност чрез представяне на постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, актьори и други творци. 

Нина Цанева сподели, че до 25 ноември слушателите могат да изпращат своите номинации за творци, които смятат за достойни представители на българската култура по света

Официалната церемония за връчване на отличията на новите 12 посланици ще се състои на 11 декември, когато те ще бъдат обявени в националния ефир и ще получат плакети.

В разговор по телефона с Петър Василев, бащата на цигуларя Васко Василев, той разказа за емоциите си, когато миналата година научи от ефира на "Нощен хоризонт", че неговият син е отличен като посланик на културата. Говорихме и за значимата роля на радиото като медиатор на връзката между българите по света.


Художничката Дили Бозаджиева, един от посланиците на културата за 2023 г., сподели по телефона как отличието я вдъхновява и как то се отразява на творчеството й. Тя разказа за уникалната си техника на рисуване с мериносова вълна и за своето преподавателско поприще, където предава знания и вдъхновение на младите таланти.

Кина Бъговска, художник и активен културен деятел в САЩ, също се включи по телефона и разказа за значението на българската шевица и културното наследство, които представя в своите проекти. Тя сподели и впечатленията си от живота и работата си в Чикаго, както и за обществената си дейност в подкрепа на българските традиции. Тя също е сред отличените миналогодишни посланици на културата.

Слушателите могат да изпращат своите номинации за "Българските посланици на културата 2024" на имейл адрес: kulturniposlanitsi@bnr.bg.

Кампанията предоставя възможност на всеки да предложи творци, които с изкуството си правят България разпознаваема в световното културно пространство. Нека заедно подкрепим и популяризираме българските таланти, които укрепват нашата културна идентичност и вдъхновяват с постиженията си.

Нина Цанева

Нина Цанева е назначена на длъжност редактор в програма "Христо Ботев" на БНР през 1993 година след проведен конкурс. Първоначално е била репортер, редактор и водещ на публицистичното предаване "Добър ден" до закриването му през 2011 година, а впоследствие – водещ и редактор на "Нашият ден".

Със спечеления си авторитет като водещ на икономическото издание на "Добър ден" Нина Цанева е канена многократно да отразява световни икономически форуми и международни конференции като Годишните срещи на Световната банка и МВФ във Вашингтон, на Европейската банка за възстановяване и развитие в Лондон, Букурещ и Истанбул; ЕКСПО 2005 в Япония; срещите за промените в климата в Дания и Южна Африка.

Нейни събеседници през годините са били водещи фигури от икономическия и бизнес елит на страната ни.

От 2017-та до 2021-ва тя е и съветник в Министерството на икономиката. Тогава става и иинициатор и съдейства за изграждането на Българската предприемаческа асоциация - BESCO.

Като редактор и водещ на "Нашият ден" Нина Цанева реализира отлежавалата дълги години идея за създаване на Клуб "Приятели на програма "Христо Ботев", като предлага различни идеи, рубрики и инициативи за още по-широко ангажиране на слушателската аудитория на програма "Христо Ботев" с каузите на програмата. 

Нина Цанева осъществи няколко бартерни договора за различни събития на програмата, като и 3 спонсорски договора за рубриката "Трудова борса" на "Нашият ден", като средствата от тях бяха предназначени за хонорари на редакторите на предаването.


Заради отличната си работа с президентската институция и по повод Деня на будителите през 2015 година Нина Цанева получи специален поздравителен адрес от вицепрезидента на Република България Маргарита Попова.

Като редактор в "Нашият ден" Нина Цанева организира и различни благотворителни кампании за слушатели.


По повод на слушателско обаждане в рубриката "Зов за помощ" на БНР и с подкрепата на събеседниците и от ефира на "Нашият ден" в края на миналата година Нина Цанева организира мащабна благотворителна кампания в подкрепа на 33-годишен бивш футболист с ампутиран крак, който се нуждаеше от средства за протеза. Събитието беше аносирано на специална пресконференция, организирана в пресклуба на БНР, която беше посетена и отразена от водещите български медии.

В отговор на желанието на слушателите да има повече българска музика в БНР от началото на тази година журналистката
реализира нова рубрика в сутрешния блок "Нашият ден" на програма "Христо Ботев" – "Музикални изгреви", която има за цел под формата на радиоигра да запознае слушателите с талантливи млади български музиканти и изпълнители, които вече събират овациите на публиката на нашите и световни музикални сцени.


Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Нина Цанева в "Нощен Хоризонт".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23