Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължава кампанията "Задай посока" на сдружение "Мостове"

Валентина Христова: Достъпната среда е необходима не само за хора с увреждания, но и за възрастни и родители с колички

"Целта e да събудим в хората гражданската инициатива и да помагат те с каквото могат"

| Интервю
Валентина Христова и дъщеря ѝ Бояна
Снимка: Теодора Симова

Достъпността на средата засяга не само хората с увреждания, тя е важна за възрастните хора и за родители с малки деца с колички. Проблемът за осигуряване на достъпна среда не са парите. Да, важни са, но по-важно е изпълнението на елементите, които осигуряват достъпната среда.

Това коментира в интервю пред БНР Валентина Христова, майка на 23-годишната Бояна, дете със затруднения.

Когато се прави нещо, то e да има смисъл, а не само да се каже, че е направено, сподели впечатленията си Валентина в предаването "Хоризонт за вас" и разказа за кампанията "Задай посока", започнала това лято, на Сдружение "Мостове".

"Идеята е да информираме обществото за това какво е достъпна среда. Това е широко понятие и това е целта - да събудим в хората гражданската инициатива и да помагат те с каквото могат", каза Валентина.

И посочи, че човек се сблъсква с липсата на достъпна среда, дори когато си е счупил крак.

"Важна е, защото тази достъпност не е елемент, който можем да го пропуснем, както често правим ние, хората, мислейки, че нас не ни засяга. Дори едно счупване на крака може да доведе до проблем и да се отрази на начина на живот на човек", обясни Валентина.

За кампанията тя съобщи, че е подкрепена от Агенцията за хора с увреждания. Има изработени материали, на които се посочва при ситуации и затруднение с достъпността какво да се направи и към кого да се обърнат хората със затруднения.

"Идеята на кампанията ни "Задай посока" е да обясним защо достъпността касае всеки от нас и да подтикнем хората - какво могат те да направят, за да се подобри достъпната среда. В нашия сайт "Мостове" има подробна информация – къде и към кого да се обръщаме, посочени са и телефони. Целта е да разбудим това в хората - да не отминават такива проблеми", коментира Валентина.

Като примери тя посочи паркоместата за хора с увреждания в градовете, където редовно спират хора без затруднения.

Валентина коментира и проблемите с Центровете за деца с увреждания.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..

публикувано на 12.05.25 в 08:07

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12

Извършени са едва 20% от предвидените прегледи по кампания за рак на маточната шийка

С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..

публикувано на 07.05.25 в 08:55