Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"На страната ни е нужна системност, а не революционност"

Първан Симеонов: 35 г. по-късно демокрацията в България отново е в опасност

"Партийната система трябва да се обнови през нови играчи"

| Интервю
Първан Симеонов
Снимка: БТА

35 години по-късно демокрацията в България отново е в опасност. Това заяви пред БНР Първан Симеонов, "Галъп интернешънъл Болкан".

Толкова са минали от провеждането на първия демократичен граждански митинг у нас.

"Много от слоганите, които звучат актуално и сега".

Не съм виждал 62% от българите да казват, че изборите няма да бъдат свободни и честни, посочи още Първанов в предаването "Преди всички".

"Имаме все повече призиви да променим системата на състезаващите се партии, защото тя не работи. Не вярвам в резките движения. По пътя на резките движения ще съберем още разочарования. Партийната система трябва да се обнови през нови играчи. Но да правим нова политическа система, нови правила на играта, това е наивно.

Нови правила в Изборния кодекс има смисъл да се напишат, но такива, които засягат процедурата, която брани гласа, а не правила, които променят същността на гласуването. Нужно е бюлетините да се броят по-далече от обсега на секционните комисии. Трябва да има по-малко хартия в целия вот. Очевидно е, че машината работи по-добре при нашите условия. Имаме гетоизирани части на България".

Новият играч ще дойде от средите на президентството, прогнозира Първан Симеонов. 

"Може би самият президент. Там стои важният въпрос дали той ще се поддаде на тези внушения да се опита сам да рестартира по някакъв начин системата. Президентът обаче до момента е показал, че по-скоро е системен човек. На страната ни е нужна системност, а не революционност".

Първанов обясни още, че преходът у нас отдавна е свършил. 

"България има своята либерална демокрация, има своята пазарна икономика, член е на НАТО и ЕС. Вече не си говорим за преход, а за качеството на демокрацията у нас. България има всички тези неща, но ми се струва, че българите не са доволни. 

Българското общество не е доволно по няколко прости причини. Има сериозно социално разслояване, което поражда недоверие към системата. Добавете и загубената национална програма. Ще видите едно общество, което едва понася себе си. 

Макар и спечелили от прехода, ние се чувстваме едни от най-губещите. Това е една от причините да поставяме под съмнение западната си принадлежност, да поставяме под съмнение демокрацията и да мислим с носталгия за онези времена. Това е самопораждаща се травма и тя е характерна за българското общество не само сега. Ние циклим, това е проблемът.

Още при договарянето на българския преход на Кръглата маса нямаше яснота за икономическия модел. Истинското раздържавяване беше отлагано 7-8 години. До момента, в който то вече нямаше смисъл, защото индустрията на България се беше обезценила. Никой не беше предупредил българите, че освен демокрация, ние ще строим и капитализъм. Тогава си представяхме, че ей сега ще догоним всичко, което някога се е продавало само в Кореком. Българското общество беше достатъчно наивно, за да не си дава сметка за това". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Облак дим се издига след руските ракетни атаки в Киев, 31 декември 2022 г.

Нови среднощни руски атаки в Украйна

В Украйна и тази нощ руските сили извършиха въздушна атака в различни райони на страната, включително и в столицата Киев. В  страната днес е Ден на национален траур в памет на жертвите на руския удар с балистична ракета и дрон в град Кривой Рог. По последни данни броят на загиналите след руски удари в родния град на украинския президент..

публикувано на 06.04.25 в 07:59
Разрушения в Ивицата Газа, 7 януари 2025 г.

Израел призна за грешки на войници, довели до смъртта на 15 хуманитарни работници в Ивицата Газа

Израелската армия призна, че израелски войници са допуснали грешки при инцидента от 23 март, когато загинаха 15 хуманитарни служители в Ивицата Газа, след като колона от линейки на палестинския Червен полумесец, автомобил на ООН и пожарна попадна под обстрел в района на град Рафах. Информацията е на Би Би Си. Израел обяви началото на..

публикувано на 06.04.25 в 07:46

След смъртта на Сияна: В Плевен стартират подписка с искане за оставки в АПИ

Общественото недоволство нарасна след катастрофата при село Телиш, при която загина 12-годишната Сияна. След проведения в края на седмицата многолюден протест от днес започва и събирането на подписка с искане за оставки в АПИ. Агенцията е задължена по закон да осигурява сигурна, безопасна и добре поддържана пътна инфраструктура. Стотици..

публикувано на 06.04.25 в 07:25

СЗО: Необходими са нови лекарства и тестове за гъбични инфекции

Световната здравна организация ( СЗО ) публикува за първи път тази седмица доклади за критичната липса на лекарства и средства за диагностика на инвазивни гъбични заболявания.  Гъбичните заболявания са все по-голям проблем за общественото здраве, като чести инфекции като тези от рода кандида стават все по-устойчиви и трудни за лечение. Този вид болести..

публикувано на 06.04.25 в 05:32

За първи път има данни за прилагането на антибиотици при животни за целия ЕС

За първи път всички 27 държави членки на Европейския съюз, както и Норвегия и Исландия са събрали и докладвали данни за продажбите и прилагането на антимикробни препарати при животни. Това съобщи Европейската агенция по лекарствата и уточни, че информацията за употребата на антибиотици има за цел да помогне за опазването на човешкото здраве...

публикувано на 06.04.25 в 05:26
 Алекс Йънгър

Алекс Йънгър: Великобритания трябва да се превъоръжи

Великобритания трябва да се превъоръжи и да изгради солидни запасни чести чрез форма на национална служба, за да се защити от амбициите на Владимир Путин да доминира в Източна Европа и да подкопае Запада, предупреди бившият ръководител на МИ-6 Алекс Йънгър. Алекс Йънгър каза, че хората в Обединеното кралство трябва да осъзнаят, че заплахата от Русия  и..

публикувано на 06.04.25 в 05:22
Киър Стармър

Киър Стармър: Готови сме да защитим британския бизнес

Британският премиер Киър Стармър обяви, че е готов да защити бизнеса на Острова от последствията на новите мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп.  В позиция, публикувана в британския вестник "Телеграф", Стармър пише: "Готови сме да използваме индустриална политика, за да помогнем за предпазването на британския бизнес от бурята". Премиерът..

публикувано на 06.04.25 в 05:16