"България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване, което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал".
Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България.
На днешния Световен ден на детето УНИЦЕФ публикува нов доклад – "Състоянието на децата по света 2024: Бъдещето на детството в променящия се свят". Според него бъдещето на децата е в риск и трябва да бъдат предприети спешни действия за защита на правата им. Докладът предвижда, че животът на децата ще бъде дълбоко повлиян от три основни "мегатенденции" до 2050 г. – демографски промени, климатични и екологични кризи и бързоразвиващи се технологии.
"Трябва много внимателно да помислим как да подходим към тези проблеми днес, за да се опитаме да изпълним най-оптимистичния сценарий за децата", каза Гидикова в интервю за предаването "Хоризонт до обед".
"По отношение на климатичните промени имам чувството, че много хора не могат да си представят, че всъщност наистина тази зелена страна България не е на много добро място. По отношение на чистотата на въздуха сме на едно от последните места в Европа. Нашите деца и ние самите страдаме все повече от заболявания, които се причиняват от това замърсяване на въздуха. Крачките, които правим днес, ни водят към онова бъдеще, което е и нашето, и на децата", коментира тя. По думите ѝ времето ще става все по-горещо, а хората ще страдат все повече от климатичните промени.
Боряна Гидикова отбеляза, че не по всички направления страната ни е на последните места в доклада. По думите ѝ нашите действия днес влияят на глобалните тенденции в света.
Тя изтъкна и въпроса с децата-бежанци. По думите ѝ в бежанските лагери има сигурни зони за деца, но:
"Тук не става въпрос ние да ги държим затворени тези деца, за да ги опазим. Много е тъжно, че сме допуснали чрез реториката, която често чуват българските деца, изобщо да си помислят да нападат други деца, независимо от произхода им и откъде идват", коментира тя във връзка със случай на нападение на български деца към такива от сирийски произход в София.
След 2050 г. ще има същия брой деца в света, но те все повече ще живеят в страните от третия свят, а в Европа и високите икономики ще има все по-малко деца и повече възрастни, изтъкна още Гидикова. И добави още, че ще има също липса на учители.
10-годишната Йоана Младенова също беше в студиото на БНР. За бъдещето тя си представя роботи в помощ на образованието, една по-добра среда за обучение, както и по-качествена храна.
"Не би трябвало човек със здрав разум да програмира робот така, че той едва ли не да погуби хората. Може би ще е интересно да се говори с робот".
Според нея възрастните трябва да мислят за това какво би било добро за децата и бъдещето им. "Ние сме тяхното бъдеще", допълни Йоана.
От днес започва и коледната кампания на УНИЦЕФ в България, която е под надслов "Има деца, които не мечтаят за играчки". Тя ще продължи до края на месец януари 2025 г., а БНР е един от медийните партньори.
Кампанията цели да подкрепи правото на всяко дете на закрила, грижа и приобщаващо образование. Средствата ще подпомогнат работата на УНИЦЕФ за предотвратяване на насилието, достъп до образование за деца със специални потребности и подкрепа за детското здраве и ранното детско развитие.
Всеки, който иска да се включи в кампанията, може да дари на сайта www.dari.unicef.bg или с sms на номер 1021.
Цялото интервю на Ирина Недева с Боряна Гидикова и Йоана Младенова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..