Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"ГЕРБ-СДС няма да подкрепи доц. д-р Силви Кирилов за председател на 51-ото НС"

Тома Биков: Този парламент няма друг шанс освен 4-странната формула за управление

"Разделянето на ПП-ДБ при гласуването за председател на НС показва криза, която ще засили още повече политическата криза"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

С тази формула за 4 партии за управление, предложена от ГЕРБ, ще имаме над 140 депутати и съответната обществена подкрепа, защото тези формации ще имат представители в изпълнителната власт, ще има програма, срокове на министрите и политическа подкрепа.

Това коментира депутатът от ГЕРБ-СДС Тома Биков в интервю пред БНР минути след като отново не бе избран председател на 51-вото НС.

"От другата страна имаме иновации, ако може да намерим някой. Кой ще го намери? Този премиер, ако се справя, е наш, ако не се справя, е ваш. Нали го играхме това 9 месеца", допълни той, визирайки сглобката. И заяви, че ГЕРБ-СДС няма да подкрепят доц. д-р Силви Кирилов, кандидат на ИТН за председател на НС. 

Биков е категоричен, че този парламент няма друг шанс, освен тази 4-странна формула, която е "доста сложна и не знам, доколко е възможна за интелектуалния капацитет на тези, които сме казали, че трябва да участват в нея". 

Той посочи, че всичко може да се промени, защото НС е в безпомощно състояние и интелектуална невъзможност за излизане. И заяви, че ГЕРБ-СДС няма да подкрепят кандидата за председател на НС на ИТН Силви Кирилов. 

"Това, което днес се случи, това е новина. Видяхме, че в крайна сметка от маневрите на ПП-ДБ резултатът е, че тяхната парламентарна група се раздели при гласуването, разцепи се - от едната 19, от другата - 18. Колегите от ПП подкрепиха кандидат, подкрепен от "Възраждане". От ДБ казаха, че няма да гласуват заедно с "Възраждане". Това е сериозно разграничение, защото от ПП казаха "ние сме готови по-скоро да бъдем заедно с "Възраждане", отколкото с ГЕРБ-СДС, защото не гласуваха за кандидата ни, а за кандидат, подкрепен от "Възраждане", коментира Тома Биков. 

Той прогнозира, че това разцепление в групата на ПП-ДБ – втората политическа сила, няма да реши политическата криза, а ще я засили.

"За каква лидерска среща говорим? Кой е лидер на ПП – Кирил Петков, Асен Василев или Николай Денков? Когато започнат някакви действия, Асен Василев отива в тв-студио и минира процеса. Той има друга мотивация и работи за нови избори", смята Тома Биков.

"Ако този процес продължи, не знам как ще продължат със стратегиите и още по-голямата фрагментация и шансовете за стабилно мнозинство, намаляват. И намаляват, и на представителната демокрация в неспособността да функционира. Ние сме на ръба на отмяната на този тип система. Аз лично нямам нито един аргумент да защитя тази политическа система", допълни Биков. 

Цялото интервю чуйте в звукови файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ново изчисление на таксата битови отпадъци в Ямбол

От 1 януари догодина в Ямбол таксата за битови отпадъци ще се определя според броя на реалните ползватели на имота, съобщиха от общината.  Промяната е в изпълнение на изискванията на Закона за местните данъци и такси и цели по-справедливо разпределение на разходите за услугата.   Досега таксата  се изчисляваше като промил..

публикувано на 10.08.25 в 02:03
Володимир Зеленски, Киър Стармър и Еманюел Макрон на среща в Лондон, 2 март 2025 г.

Великобритания и Франция подкрепят справедлив и траен мир в Украйна

Британският министър-председател Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон обещаха в събота да намерят решение за “справедлив и траен” мир в Украйна, докато американският президент Доналд Тръмп се подготвя за разговори с руския си колега Владимир Путин за слагане на край на войната, съобщи Ройтерс, позовавайки се на Даунинг стрийт...

публикувано на 10.08.25 в 01:03

SpaceX и NASA завършиха успешно мисията "Екипаж-10"

SpaceX и NASA успешно завършиха в събота мисията "Екипаж-10" (Crew-10) до Международната космическа станция (МКС), след като и четиримата астронавти се върнаха безопасно на Земята на борда на космическия кораб Crew Dragon. Астронавтите се приземиха в Тихия океан край бреговете на Сан Диего, Калифорния, след като прекараха пет месеца на МКС...

публикувано на 09.08.25 в 20:44

Иран e против "Kоридорa Тръмп", предвиден в мирното споразумение на Азербайджан и Армения

Иран е против създаването на подкрепяния от американският президент Доналд Тръмп коридор,известен като "Коридора Тръмп",  който трябва да свърже през териториите на Армения и Азербайджан населената с азери Нахичеванска автономна република. Това заяви Али Акбар Велаяти, съветник на върховния лидер на ислямската република. Армения и Азербайджан..

публикувано на 09.08.25 в 20:32

"Уолстрийт джърнъл": Европейски държави отхвърлиха предложението на Путин за Украйна

Няколко европейски държави отхвърлиха предложението, отправено от руския президент Владимир Путин, с което се иска от Киев да се откаже от контрола над Източна Украйна в замяна на прекратяване на огъня, съобщи "Уолстрийт джърнъл", позовавайки се на двама европейски служители, запознати със ситуацията. Държави като Франция, Германия и..

публикувано на 09.08.25 в 19:43
Министърът на отбраната Атанас Запрянов (вдясно) и адмирал Емил Ефтимов (вляво)

Министър Запрянов се надява армията ни да има по-сериозно присъствие в Бюджет 2026

В цялата си история Българските въоръжени сили не са имали 13 модернизационни проекта за над 100 милиона лева и други проекти под тази стойност, навлизаме в етап на градивно начало. Това коментира във Варна министърът на отбраната Атанас Запрянов, който заедно с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов и висши военни, присъства на..

публикувано на 09.08.25 в 19:32
Парламент на Италия

Опозицията в Италия поиска от управляващите конкретно отношение по трагедията в Газа

Опозицията начело с Демократическата партия е единодушна срещу правителството и нарича "лудост", мълчанието му пред трагедията в Газа. За електронната медия Vista, лидерът на демократите Ели Шлайн каза: "Правителството не казва нито дума за престъпната окупация на Газа от Нетаняху, която той иска да продължи. Ние държим правителството да..

публикувано на 09.08.25 в 19:14