Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

В последните месеци обектът има около 900 посетители на ден

7
Проф. д-р Людмил Вагалински
Снимка: Личен архив

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН.

Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха огромен интерес сред туристите.

В последните месеци обектът има около 900 посетители на ден.


Археологическият обект е разположен на малък хълм в близост до река Струма, което му е давало стратегическо значение през Античността, осигурявайки достъп до водни ресурси и търговски пътища. 

Древният град е съществувал от 4 век пр.н.е. до 6 век от н.е. и е бил важен икономически, културен и религиозен център за региона.

Близо 100 години учените спорят за местонахождението му. Градът носи името на митничния герой Херакъл. 


Археологическите разкопки на Хераклея Синтика са в подножието на Кожух планина, което показва, че географското разположение на града е било добре обмислено, разказва професор д-р Людмил Вагалински от Националния археологически институт с музей към БАН пред представители на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти.

Големината на централния площад дава информация за това колко е голям e бил градът.


Археологическите проучвания в Хераклея Синтика са разкрили останки, които са били част от обществени и административни сгради, включително гражданска палата или съдебна сграда. Тези сгради са играли важна роля в живота на древния град, тъй като са били център за управление, правораздаване и организиране на обществени дела.

Сред откритията на археолозите са 15 верижни сакрални помещения. Впечатляваща със своята прецизност е системата от отводнителни канали, като по-малките се вливат в по-голям колектор. Един от тях изглежда като строен в съвремието, продължава разказа си професор д-р Людмил Вагалински. 


В Хераклея Синтика са намерени и много надписи. Двете статуи, които бяха намерени през това лято в големия канал – Клоака максима са в процес на реставрация и се намират в музея в Петрич. Реставрацията се случва пред погледа на посетителите от Китан Китанов.

Една от редките находки в Хераклея Синтика е капител, на който изработването не е завършило. 


Разказът на археолозите е неизчерпаем. Те не са просто търсачи на ценности и предмети. Те се опитват да създадат информация, да възстановят историята, когато за нея няма достатъчно данни, казва проф. д-р Людмил Вагалински. 

Античният град Хераклея Синтика е отворен за посещения всеки ден от 09.00 до 20.00 часа.

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Туристическата обиколка на Епископската базилика в центъра на Сандански

Още по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51
Йордан Колев

Йордан Колев: Дисциплината в пилотската кабина ми помогна да разбера живота по-различен начин

Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение.  За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците.  " Нашата професия на..

публикувано на 21.01.25 в 11:48

"Дадох ли нещо на България?": спомен за Симеон Радев

Съхраняването на гласа на Симеон Радев за националната звукова памет дължим на немския българист и преводач Норберт Рандов, преподавател в Хумболтовия университет, изпратен в България със задача да запише гласовете на големи наши писатели. Годината е 1961-ва. С малки съкращения – единственият запазен в Златния ни фонд запис със Симеон Радев: В..

публикувано на 21.01.25 в 11:30
Ангелина Петкова

Журналист ветеран: Радиото ми даде голямо богатство

" Постоянно съм с радио и с ритъма на живота . Такива станаха времената." Това казва радиолегенда от Монтана – 86-годишната Ангелина Петкова, която дълги години работи като журналист в града. Първите си стъпки в професията Ангелина прави в Трявна, където е шивачка и ѝ предлагат да работи в радио уредбата на завода. Първоначално се..

публикувано на 21.01.25 в 07:07