Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако Пеевски продължи да расте, ще обедини всичките си противници в един лагер, смята политологът

Първан Симеонов: Алтернативно мнозинство ще е по-харесвано от нова сглобка

Загубата на авторитета на КС е една от съпътстващите жертви на политическата криза, каза политологът

| Интервю
Първан Симеонов
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път.

Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов.

"Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от 2020-а – колко дълго имаше до две, три, четири опозиции. Борисов сбърка, когато престоя, защото се обединиха от немай-къде всичките му опозиции. Ако г-н Пеевски продължи да расте, е напът да обедини всичките си противници, които иначе не могат да се понасят, в един лагер. Това безветрие в политиката го имаме днес. Утре няма да го имаме, защото ще имаме ясен мандат: Пеевски или всичко останалоАко той нарасне през нови избори, по естествен път може балонът да тръгне към спукване. Освен ако наистина нямаме работа с политически феномен. Г-н Пеевски досега е опровергавал всички прогнози за свой бърз край."

В предаването "Преди всички" политологът лансира и своя хипотеза за две различни мнозинства и кое би могло да се хареса повече. Първото - нова сглобка между ГЕРБ, ПП-ДБ и ИТН и БСП в поддържащи роли, или друго, алтернативното мнозинство, "от което всички се скандализират":

"Кои могат да бъдат в него: "Възраждане", които пазят позиция и са на вълната на немалка част от българите; МЕЧ, които са възходящи радикали и най-вероятно ще продължат да растат; антиборисовски настроените партии и там някъде фигурата на Асен Василев, която всеки български пенсионер ще ви каже, че е историческа. Кое мнозинство ще бъде по-харесвано? Дали поредната сглобка, която представлява тежък компромис по всички вектори, или това мнозинство, което съдържа актуалните радикали, плюс този, който е вдигнал пенсиите. Алтернативното мнозинство, за добро или лошо, ще бъде по-харесвано."

Има кръстосване на двете основни политически течения в България. Едното: корупция – антикорупция, съдебна реформа, образите на Борисов, Пеевски, Гешев, с другото: Изток – Запад, свързано с войната. Тези две течения създадоха последните две правителства, отбеляза Симеонов. По думите му, формирането на последните два редовни кабинета е било благоприятствано от "попътен вятър на общественото мнение и международните фактори", но сега тези ветрове са еднакво силни и кръстосани.

Караницата е силна и символнакое е по-лошо: корупцията или Кремъл, и в този ступор те не знаят накъде да поемат, каза политологът относно политическата безпътица в парламента и акцентира върху загубата на още един авторитет – този на Конституционния съд:

"Започнахме да мислим за КС като за нещо конюнктурно, с политически играчи вътре. Това е една от съпътстващите жертви на политическата криза и загубата на авторитети."

Има теза, че Борисов печели време. Не разбирам за какво печели време - Радев на терена, ПП-ДБ да се сцепи, ако са недалновидни? За Борисов нещата може да станат и по-трудни в следващ парламент, изрази мнение Симеонов.

Най-важният фактор е кой ще прави изборите – този служебен кабинет или друг, подчерта политологът.

ПП изглеждат "по-непримирими с Борисов, Пеевски и всичко останало", докато ДБ са по-гъвкави. Най-малките като политическа възраст са и най-игриви, затова от тях може да се очаква всичко, включително опит за мнозинство с "Възраждане", отчита Първан Симеонов. Според него говорим за "поколение по-летливо, по-нетрайно в плановете си", което не е непременно дефект, защото "колкото по-мрежово, толкова по-нечупливо е".

ПП-ДБ са напът да излязат на плюс "от това надхващане" кой е по-виновен за следващите избори и да оберат евентуалните позитиви от колебанието на Борисов, каза още той.

Вероятно има няколко щипки "ново начало" и в БСП, и в други формации и това може да обясни поведението. БСП в момента е странен конгломерат, който ще трябва да търси себе си, посочи Симеонов и допусна:

"При това постоянно вибриране на едно място на партийната система ще започне при всички партии да се случва."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..

публикувано на 03.02.25 в 08:55

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27