Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Супермен или Пикачу ще е новата Еврокомисия

| Анализ

Новият състав на Европейската комисия официално стъпва в длъжност утре, след като в сряда евродепутатите я одобриха. Подкрепата за новия екип на Урсула фон дер Лайен за втория й мандат обаче не дойде лесно и беше предхождана от няколкоседмични вътрешнополитически борби в Брюксел между левите и десните групи

Да намираме начини да работим един с друг и така да превъзмогнем фрагментацията – към това аз и всички 26-има жени и мъже с мен ще се стремим всеки ден. Готови сме да се захващаме за работа незабавно“, каза фон дер Лайен преди гласуването.

Групи и от десния, и от левия политически спектър подкрепиха еврокомисарите и за първи път от 1999 г. нито една номинация не беше отхвърлена. Новата Еврокомисия обаче беше подкрепена с най-малко гласове за последните 21 години – 370 евродепутати бяха „за“, 282-ма гласуваха „против“, а 36-има се въздържаха. За сравнение - през юли 401 евродепутати подкрепиха кандидатурата на Урсула фон дер Лайен. Новият колегиум на членовете на Комисията спечели доверието на по-малко от половината от евродепутатите от Франция, Испания, Унгария, Белгия, Словения и Чехия, както и от Гърция и Румъния, ако се броят и отсъстващите евродепутати от тези страни, отбеляза „Политико“.

Отдръпване имаше сред социалисти и зелени, които подкрепиха фон дер Лайен през юли, но сега бяха недоволни от назначаването на Рафаеле Фито от групата на Европейските консерватори и реформисти за заместник-председател по въпросите на сближаването и реформите, като в тази роля той ще отговоря за кохезионния фонд от 392 милиарда евро, с който трябва да се намалят регионалните неравенства, както и на унгареца Оливер Вархей, който ще отговаря за здравеопазването. Мари Тусан от Зелените:

„Всъщност няма истинско мнозинство. Днес в ЕС има десница, която се чувства всемогъща с подкрепата на Урсула фон дер Лайен тук, в Европарламента. Тя си мисли, че един ден може да се обърне към крайната десница, за да сключва съюзи, с които да се унищожават законите за опазването на околната среда и други неща. А на следващия ден, когато й е угодно, да иска да сключи коалиция с демократите и проевропейските сили.

С назначенията на Фито и Вархей фон дер Лайен си спечели подкрепата на представителите на Европейските консерватори и реформисти от дясната партия „Италиански братя“ на премиера Джорджа Мелони и на умерените националисти от белгийския „Нов фламандски алианс“, които пък през юли се противопоставиха на втория й мандат. Подобни разминавания в позициите обаче не означават, че различните групи няма да могат да намират съгласие в бъдеще по законодателни въпроси. Германският евродепутат Дейвид Макалистър от Европейската народна партия отбеляза:

Като цяло смятам, че можем да намерим консенсус и съгласие със зелените от една страна или с Европейските консерватори и реформисти от друга. Но подчертавам, че трите групи в центъра на Европейския парламент – ЕНП, социалистите и „Обнови Европа“ – те трябва да координират политиките и дейностите си и при такъв случай винаги ще имаме мнозинство от около 370-400 гласа.“

Като първи приоритет за следващите пет години фон дер Лайен изтъкна икономическите проблеми на Евросъюза, определени в доклада на бившия председател на Европейската централна банка Марио Драги през септември като „бавна агония“ на упадък. Тя поиска повече производителност предвид изгубените позиции в глобалната надпревара с американски компании и агресивната конкуренция от Китай.

„Свободата ни и суверенитетът ни зависят повече от всякога от икономическата ни мощ. Сигурността ни зависи от нашата конкурентоспособност, иновативност и производителност. Социалният ни модел зависи от растящата икономика, тъй като е изправен пред демографски промени.“

Тя ще трябва убеди фискално консервативните страни да осигурят средства за запълване на пропастта при годишните инвестиции от около 800 милиарда евро, според изчисленията на Драги, за нужди като развитие на чисти технологии и отбрана. И освен възможните търговски конфронтации с Пекин и Вашингтон, при следващата американска администрация, не е сигурно и дали Европейският съюз ще може да увеличи финансовата и военната подкрепа за Украйна, ако Тръмп оттегли американската помощ. За да се избегне търговска война със САЩ, според анализатори, може да се наложи Евросъюзът да се ангажира с повече договори за покупка на американски оръжия и втечнен природен газ. В тази посока Урсула фон дер Лайн отбеляза:

„Русия харчи до 9 процента от БВП за отбрана, а Европа – средно 1,9 на сто. Разходите ни за отбрана трябва да се увеличат. Нуждаем се от единен пазар за отбрана и съвместни европейски проекти в тази сфера. Нямаме време за губене. Трябва да сме амбициозни колкото заплахите са сериозни.“

За първи път ЕС ще има еврокомисар по отбраната – Андрюс Кубилиус от Литва, който заедно с новия върховен представител за външната политика Кая Калас от Естония ще трябва да изработят пътна карта за европейската отбрана през първите 100 дни от работата на Комисията.

Новият екип на фон дер Лайен встъпва в длъжност в момент, когато на редица от традиционните политически сили на континента им е трудно да се задържат на власт, особено в Германия и Франция, и се борят с възхода на популистки и крайнодесни сили, които вземат под прицел нелегалната миграция. Тя обеща бързо да представи предложение по темата. Друг въпрос, който засегна беше за баланса между половете:

„Борих се със зъби и нокти, за да има 11 жени в този Колегиум – повече от петте при предлагането на първоначалните номинации. И все пак това не е дори половината – и определено не е достатъчно.“

Недостатъчно подробна може би беше и пресконференцията на фон дер Лайен след гласуването в Европарламента – продължи 19 минути и тя отговори на общо четири въпроса. За сравнение – пресконференцията на унгарския премиер Виктор Орбан в ЕП миналия месец беше два часа.

Снимки: Ройтерс

По публикацията работи: Силвия Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

Марк Рюте: Путин няма да посмее да нападне страна от НАТО

Руският президент Владимир Путин няма да посмее да нападне страна от НАТО, заяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте пред Мюнхенската конференция по сигурността. Рюте обяви, че е оптимист за отношенията между Европа и САЩ. Той също така заяви, че не вярва Русия да нападне страна от НАТО, но предупреди, че ако се осмели да го направи, НАТО ще..

публикувано на 15.02.25 в 21:58
Илон Мъск

Съдия постанови: Отделът на Мъск може да продължи да има достъп до чувствителни бази данни

Американски федерален съдия постанови, че новият отдел за правителствена ефективност, ръководен от американския милиардер и предприемач Илон Мъск може да продължи да има достъп до чувствителни бази данни на три федерални агенции. С това решение съдия Джон Бейтс от Вашингтон отхвърли иска за блокиране на достъпа на екипа на Илон Мъск, до..

публикувано на 15.02.25 в 21:54
Партията провежда 51-вия си конгрес

Още двама се отказаха от надпреварата за председател на БСП

Седем кандидати остават в надпреварата за лидер на БСП.  Румен Овчаров и Дора Янкова също се отказаха от битката за председателското място.  Заседанието на 51-вия конгрес на БСП продължава.

публикувано на 15.02.25 в 21:47
Автомобилът, който беше врязан сред протестиращи в Мюнхен, 13 февруари 2025 г.

След атентата в Мюнхен: Майка и детето ѝ починаха в болница

37-годишна жена и 2-годишната ѝ дъщеря починаха в болницата от нараняванията си, които са получили при атентата в четвъртък в Мюнхен, при който афганистанец се вряза с кола в група протестиращи. Това са първите жертви на терористичния акт, при който пострадаха 36 души. Както БНР информира, 24-годишният Фархад призна пред германските..

публикувано на 15.02.25 в 19:59
Президентът на Украйна Володомир Зеленски

Зеленски отказа на САЩ, няма да имат собственост върху 50% от редкоземните метали на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски отхвърли предложението на САЩ да поеме собствеността върху около 50 процента от правата върху редкоземните минерали на Украйна и се опитва да договори по-добра сделка, това съобщи днес "Файненшъл таймс", позовавайки се на източници, запознати с въпроса. Самият Володимир Зеленски заяви днес в кулоарите..

публикувано на 15.02.25 в 19:51

Извозиха 15 тона отпадъци от двора на болницата във Враца

15 тона отпадъци, трупани с години са извозени от площадката за сметосъбиране в двора на Многопрофилната болница за активно лечение "Христо Ботев" във Враца.  Мястото, регистрирано и обособено за събиране на болничен отпадък през последните години е използвано и за неопасни отпадъци.  Извозването им е започнало миналата година. За справяне с..

публикувано на 15.02.25 в 19:18

Премахнаха прекия избор за председател на БСП

Делегатите на 51-ия конгрес на БСП гласуваха да се премахне прекия избор за председател на партията. Това означава, че лидерът на левицата отново ще се избира от конгреса. В надпревара остават общо 9 кандидати – Атанас Зафиров, Борислав Гуцанов, Кристиян Вигенин, Калоян Паргов, Дора Янкова, Румен Овчаров, Борис Цветков, Боян Балев и Руси..

публикувано на 15.02.25 в 19:02