Повече от 7 години Мартин Мартинов, собственик на ресторант в централната част на София, храни през шестте студени месеца бездомни, безпарични, отритнати от обществото хора.
Инициативата му "Подай ръка" се е трансформирала във фондация, чрез която той приема помощ - пакетирана храна, от хора, желаещи да станат съпричастни.
Тази есен е бил гост на четвъртокласници от столично училище, на които е разказал за хората, които подпомага, за това как да помагаш на ближния в ежедневието, отговарял е на въпросите им. Мартин не приема пари и е отворен към всеки, готов да дари храна, за да може всеки ден нуждаещите се да получат топло ядене.
"Инициативата и ресторанта са от 9 години вече действащи, в началото направих флаери с текст - адреса на мястото, където може всеки нуждаещ се да получи топла храна. Аз и мои познати раздавахме тези флаери.
Трябваше пет месеца да върви тази помощ за хората - от ноември до март, но това никога не се случи, защото има твърде много бездомни, а по време на пандемията изобщо не съм спирал да работя, разказа за БНР Мартинов, който е бил номиниран 2020 година за Будител на годината. Затова раздаването на храна започва от 4 ноември.
За жалост и тази година разбрах, че няколко души са починали, сподели още Мартин.
Мартинов приема само готови продукти и се отчита какво е приел от хората, това го прави чрез видеа, на които се вижда, че нуждаещите се хранят. За съжаление, българинът много се промени, допълни Мартинов.
"На Деня на Християнското семейство бях поканен пред четвъртокласници, за да си поговорят за доброто и образованието в днешно време, като казал на децата, че могат за Коледа да дарят по две мандарини за бездомните, които той храни, допълни Мартин Мартинов.
"Винаги ме е радвало, когато помагам, още преди да започна с кампанията, а сега знам, че те ме чакат и знаят, че ще дойда, независимо какво ми е.
Така се чувствам нужен и спокоен, когато вечер се прибера, независимо, че само с храна съм им помогнал, това мога да направя засега за тях, засега не мога да им построя дом, където да се приберат, каза още за БНР Мартинов.
Мартинов посочи, че хората изглеждат добре, защото три пъти в седмица им раздава и дрехи, това го уточнява за онези, които го критикуват в социалните мрежи..
И пита: " Кой човек, който има - ще стои един час в дъжда, за да вземе кутийка топла храна?"
Още по темата в звуковия файл.
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...