От моловете увериха, че са удвоили охраната си.
Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в Комисията по обществен ред и сигурност в СОС между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София.
"Търговските центрове увериха, че още преди последните прояви на агресия на тяхна територия са започнали да анализират средата за сигурност и да вземат съответните мерки като увеличаване на охраната и увеличаване на броя на камерите за видеонаблюдение. Предвид предстоящите празници и увеличения брой инциденти, те увериха, че са удвоили охраната си".
Сигурността в моловете е комплексна работа - нито е само на охранителните фирми, нито само на управителите на търговските центрове, нито само на полицията, а е обща, обясни тя и уточни:
"Охранителните фирми са търговски дружества и извършват услугата на базата на договори - това, което възложи клиентът и в обема, в който го възложи, съобразно оценените рискове. В същото време, понеже в полицията са правомощията за задържане и за последващи действия, трябва да бъде много тясно взаимодействието на всички страни".
По думите ѝ частните охранители носят отговорност по закон за това, че не са се намесили в ситуация на агресия:
"Те носят отговорност пред охранителната фирма, която ги е наела, а фирмата носи отговорност пред възложителя за неизпълнение на задължение по договора".
Охранителите на обществени места могат да прилагат сила в случаите, когато няма друг начин да се преустанови агресията, подчерта Атанасова и посочи, че действията им трябва да бъдат много внимателни, за да няма съмнение за превишаване на правата им:
"В търговските центрове няма въоръжена охрана. Трябва да се преразгледа поведението и оборудването на охранителите. Това трябва да се реши между охранителната фирма и управителите на търговския център".
Интервюто на Стефан Кунчев с Николета Атанасова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..