Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Йордан Господинов: Имаме достатъчно качествена българска риба на достъпни цени

Той предлага: Ако ДДС на рибата се намали на 10%, хората ще се принудят да декларират количества

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

В момента има много риба в България, много добри производители сме. Освен това сме на много високо европейско ниво на преработка. 

Това заяви пред БНР д-р Йордан Господинов - изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ Фиш и председател на Консултативния съвет за Черно море. 

По думите му това, което в момента е на пазара, е на достъпни цени:

"Има риба по няколко лева. Цацата, хамсията, таранката, чернокопът, сафридът са до 10 лв. Това е абсолютно поносима цена за българина. Даже и шаранът. Покрай празника може да има спекула и някои търговци да повишат цената на рибата. Но цената на шарана - традиционният продукт, който се консумира най-много за Никулден, и пъстървата са в нормалните пазарни цени". 

Това, че тези риби са по-евтини, не ги прави по-нискокачествени, категоричен бе Господинов и уточни, че черноморските риби са едни от най-качествените риби за Източна Европа. 
Според данни на асоциацията, в България годишно се консумира около 10 кг рибни продукти на глава от населението. Това е много спрямо българската статистика и е малко спрямо европейската консумация, посочи Господинов в предаването "Преди всички".

По думите му в световен мащаб има свръх улов на риба. Населението на земното кълбо расте и нуждата от риба засилва улова, а световният океан не е бездънна яма, предупреди той. В тази връзка е и новата политика на ЕС - да се развива аквакултурата, за да се задоволи пазарът. Според него няма как цената на рибата да не расте, след като тя намалява. 

Йордан Господинов посочи също, че близо 2/3 от българските пъстърва и шаран заминават за Румъния, където се продават на по-високи цени. 

Той е категоричен, че сивата икономика в сектора може да бъде овладяна по два начина - "с моркова и с тоягата". Според него обаче е нужно стабилно правителство. 

Господинов обясни, че малките стопанства не могат да издържат на натиска от условия и изисквания и се принуждават да минават в сивата икономика: 

"Целта е да се изкара на светло икономиката. Ако ДДС на рибата се намали на 10%, хората ще се принудят да декларират количества, за да могат после да се възползват и от европейски програми и от всички блага, които им дава пазарът, и за да могат да излизат с цена на пазара, а не да се крият и да продават по ъгли или на черно. Ако се намали ДДС-то, всички тези, които са в сивия сектор, ще се регистрират и ще започнат да продават риба, защото малкото ДДС ще даде възможност да изсветлее цялата риба". 

Той призова да се изпробва идеята. Според него ако не се получи, държавата няма да загуби нищо.


Рибата, предлагана в магазините в област Монтана, е качествена и с доказан произход. Традиционният жив шаран за Никулден се търгува по 11 лева килограма. В Монтанско са едни от най-големите производители и преработватели на риба и рибни продукти. 

Изобилие от жива риба има на пазара в Монтана. За Никулден търговците предлагат шаран с люспи по 11 лева килограма и 12 лева за голия, без люспи. Толстолобът е по 7.50 лева, а сомът удари 16 лв за кило. Рибата е от водоеми от региона, каза собственикът на магазин в Монтана Ангел Ангелов.

За монтанчани цените на рибата са високи, но за Никулден няма да се остават без шаран.

Няма нарушения относно продажбата на риба в област Монтана, съобщи Валери Спасов, старши инспектор "Рибарство и контрол". 

Снимки: Любо Андреев

Цялото интервю на Веселина Миланова с д-р Йордан Господинов и репортажа на Любо Андреев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21

Петко Тотев: Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата

Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша".  "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..

публикувано на 16.12.24 в 11:44
Д-р Симона Велева

Симона Велева: До 2 години децата да са без екран, след това - поетапно

" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..

публикувано на 16.12.24 в 10:31