Само за една година недоносените бебета, родени в областната болница в Благоевград, са се увеличили с 12%. Тази тенденция е трайна, споделят лекарите, които спасяват живота им.
Освен добър и професионален екип, какъвто за щастие има в отделението, медиците имат нужда и от модерна апаратура.
Недоносените близначета Славина и Анелия Радкови са се родили преди няколко дни. Едната тежи 1.500 кг, другата е 1.840 кг. Битката за живота им продължава в ковьозите.
В отделението по неонатология се грижат за недоносените и рискови бебета от целия регион. Екипът е висококвалифициран, а за някои от лекарите и сестрите тук е целият им стаж, споделя д-р Райна Калпазанова, завеждащ отделението:
"Потокът от бебета, които се нуждаят от интензивно лечение и грижи, се увеличава. Причините са много - околна среда, възраст на майките - имаме поток от много рано раждащи майки, буквално деца, от друга страна се засилва тенденцията на жени, раждащи на много по-късна възраст и след лечение".
Миналата година благоевградската областна болница получи от "Българската Коледа" модерна апаратура, с която се изследват бебетата за сърдечни малформации още в първите 48 часа от раждането им. Тази година очакват с нетърпение да се изпълни поредното им желание:
"Българската Коледа" е най-големият ни дарител. Ежегодно имаме осигурено дарение от тях, за което им благодарим безкрайно. Тази година чакаме с нетърпение предвидения ехографски апарат, който ще служи и за профилактика, и за диагностика на най-малките пациенти, недоносените и проблемните бебета".
Своята признателност към каузата на президентството изрази и директорът на болницата д-р Димитър Димитров:
"Изключително съм благодарен на "Българската Коледа". Техните благотворителни дейности през годините са насочени към повишаване на качеството на обслужване на педиатричните пациенти".
И тъй като Коледа е вълшебството, което сбъдва желания, д-р Калпазанова изрича мечтата за идната година. Това, от което имат голяма нужда:
"Бихме поръчали кугел - апарат, с който се извършват рентгенографии на място, но специално за новородени, които са недоносени. Това ни е крайно необходимо, защото нашите пациенти не може да излязат от кувьозите и да се транспортират до рентгеновото отделение, защото това е стрес за тях".
Д-р Димитров, който е и един от най-добрите хирурзи, допълва тази мечта:
"Неща, които биха подобрили лечението на малките пациенти. Годишно през отделенията, които обслужват такива пациенти - педиатрия, неонатология, акушерство и гинекология, хирургия, урология, минават между 1300-1800 деца, което е голям контингент от пациенти. Затова се опитахме да заявим, първо, нещо, които са свързани с хирургията за лечението - операционна маса за лечение на педиатрични пациенти и лампа".
Самите лекари и медицински сестри от болницата изпращат стотици есемеси до "Българската Коледа", на която са безкрайно благодарни:
"Обърщам се към всички хора, нека са добри и щедри, да помагат, защото от този един есемес, става едно огромно добро за най-малките", казва д-р Калпазанова.
Късметлии са недоносените близначки Славина и Анелия от Благоевград. Те вече са коледните талисманчета на отделението по неонатология, където се спасява животът на рисковите бебета, споделя с обич д-р Калпазанова:
"За тази категория бебета апаратурата е абсолютно задължителна. Колкото и грижите, но без нея няма да можем да се справим".
7-годишният Божидар Цветков от Хасково е с невросензорна загуба на слуха . За трета година семейството получава средства от "Българската Коледа", които използва за рехабилитация на детето. Момченцето има напредък в развитието си и е първокласник в масово училище , а след часовете посещава специалисти. Божидар е дълго чакано дете -..
Димитър е нормално 15 - годишно дете, което мечтае да стане графичен дизайнер . За да сбъдне мечтата си, обаче, той преминава през сериозни житейски изпитания. Митко е роден с наследствено заболяване - мускулна дистрофия . Заболяването е нелечимо и за да води нормален живот, той е на непрекъсната терапия. Мускулната дистрофия..
7-годишният Мартин от Русе се нуждае от сериозна рехабилитация и работа със специалисти, за да стане самостоятелен . Детето е с генерализирано разстройство в развитието - неуточнено. Мартин е роден на 29 март 2017 г. - в края на шестия месец от бременността на майка си и с тегло едва 850 г . Според медицинските стандарти това е екстремно..
Когато откриеш, че детето ти има сериозен проблем, не знаеш как да продължиш живота си. Дарителската кампания "Българската Коледа" дава надежда на родителите и шанс за техните деца . Много е трудно да си родител, а да си родител на дете със специални потребности е още по-трудна задача. " И на мен ми се случват от време на време такива..
" Българската Коледа" от години подпомага семейството на едно дете от Сливен, което се ражда с много рядко генетично заболяване . То е толкова рядко, че се случва на 1 от 5 до 10 хиляди раждания. Детето се казва Анна Белова и е под постоянна грижа на семейството, което се бори да му осигури рехабилитатори, логопеди и психолози, защото за..
Виктор е почти на 19 години и страда от няколко заболявания , сред които ДЦП. Елена е на 6 години и е аутист . Те са брат и сестра. Майката Емануела Георгиева сподели, че Виктор има пълна агенезия на корпус калозум , което означава, че няма връзка между двете мозъчни полукълба: "Поради това има много голямо умствено забавяне...
Инициативата "Българската Коледа" помага и на 3-годишната София, която е с рядко генетично заболяване и има нужда от ежедневно лечение, за да порасне. Семейството се надява държавата да финансира това лечение до 18-годишна възраст. И разпознава дарителската инициатива като възможност момиченцето да бъде като другите деца . София..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5..
Общините останаха островчето на стабилност в държавата . Това мнение изрази пред БНР Донка Михайлова, заместник-председател на НСОРБ. В..