Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бюджетът предизвика разногласия между правителството, синдикатите и работодателите

Снимка: БГНЕС

По предлагания от правителството проектобюджет за следващата година няма единодушие в Тристранния съвет.

Бизнесът иска замразяване на заплати и съкращения в администрацията, а синдикатите настояват за по-високи обезщетения за безработица и майчинство. 

Министърът на финансите Людмила Петкова заяви от своя страна, че предлаганите бюджетни закони за следващата година са на базата на действащото законодателство.

3% е предвиденият бюджетен дефицит, а повече приходи в Бюджета трябва да дойдат от акцизите на алкохол и цигари, които ще се вдигнат изпреварващо, данъчни амнистии за неплатени доходи и осигуровки, данък "подземно богатство", връщане на намалените ставки на нивата на ДДС от 20% в туризма, включително за хляба и брашното. 

Людмила Петкова подчерта пред социалните партньори, бизнес и синдикати, че всъщност тези параметри могат и да бъдат променяни, след като проекта на бюджет се внесе в парламента:

"Напълно сме наясно, че по-скоро трябва да има ограничаване на разходите. Не е моя функция да коментирам какви закони са приети, кой как е гласувал за тях. Законът е закон и ние сме длъжни да го прилагаме. Народните представители имат пълните правомощия, когато бъде внесен законопроектът да променят или да отменят, или да забавят, или каквото те решат, както и да предложат други мерки, включително приходни и разходни мерки".

От Асоциацията на индустриалния капитал в България поискаха пренаписване на този Бюджет с реалистични приходи, които според Кънчо Стойчев, сега са само на хартия и са са еднократно действие, без да са предвидени буфери заради сложното международно положение. 

Той поиска в началото на следващата 2025 година да продължи да действа настоящия Бюджет: 

"Разбирам, че сте притиснати от времето и че трябва да се представи в Народното събрание бюджет, но все пак считаме, ние от АИКБ, че една забава или дори почване със стария бюджет на новата година е по-малко опасно от това, което ни се предлага". 

Много спорно, от гледна точка на бизнеса, е вдигането на заплатите в бюджетния сектор с 10%, в отбраната и в МВР. Предлага се замразяване на настоящите размери на възнагражденията и дори съкращения на персонал с 10%, а пенсиите да се индексират само с ръста на инфлацията. 

При обсъждането на бюджета на общественото осигуряване, социалният министър Ивайло Иванов отбеляза, че догодина приходите от осигуровки ще се увеличат, ще се намали дефицитът. Това ще е в следствие на ръста на минималния и на максималния осигурителен доход: 

"Делът на трансфера от Централния бюджет за покриване на недостига на средства ще е само 39 процента от общите разходи и трансфери. В закона за 2024-та година това съотношение беше малко над 45%. Следователно, с проекта на закон се създават предпоставки, макар и благодарение на краткосрочни мерки, за подобряване на финансовата автономност на държавното обществено осигуряване".

От КНСБ обаче настояха с 2,5 процентни пункта от средата на следващата година да се увеличат осигуровките за пенсия; минималното обезщетение за безработица да е 30 лева, а не 18, както в момента, за да се доближи до линията на бедност; таванът на пенсиите, който сега е 3400 лева, да се актуализира с процента, с който от 1-ви юли ще се осъвременят пенсиите. Ася Гонева се обоснова: 

"Според нас, разходите за пенсии заплашват устойчивостта на финансите на държавата. При 11 милиарда приходи за нови пенсии, 10 милиарда е подкрепата. Какво по-очевадно от това?". 

От КТ "Подкрепа" остро критикуваха замразените плащания за обезщетения, включително и тези към майките - на 780 лева, каза Валери Апостолов: 

"Коя е тази майка, която ще се откаже от голямата заплата, за да се върне на работа, а ще остане с малко възнаграждение, за да си гледа детето? Значи, тя трябва да има много сериозни причини, за да направи това нещо. Този размер, като цяло, на обезщетението за отглеждане на дете не може да покрие нуждите само на детето, камо ли на майката".

Основните критики към Бюджета на Здравната каса са, че няма нови политики и реформи. Там повечето средства от 1,4 млрд. лева, които ще са в повече като приход, идват от новата минимална заплата и осигурителни прагове. Критиките, които се чуха, са липса на контрол при изразходването на парите за здраве и предотвратяване на злоупотребите.

Обсъжданията продължават.

По-късно днес Държавният бюджет и този на Здравната каса и общественото осигуряване ще бъдат приети от правителството, за да се внесат за обсъждане в парламента. 

По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерът на ИТН Слави Трифонов.

Слави Трифонов: Да направим всичко възможно да задържим младите лекари в България

"Разбира се, че младите лекари са прави и не само, защото са млади, а защото държавата трябва да направи всичко възможно, за да ги задържи да работят и да живеят в България". Това написа във "Фейсбук" Слави Трифонов.   Работна група ще готви доклад за възможни промени в наредбата за лекарските специализации Д-р Белослава Томова: Не сме..

публикувано на 04.07.25 в 10:30

Скандал в парламента доведе до прекъсване на заседанието

Вицепремиерът Атанас Зафиров обяви в парламента, че до края на месеца ще бъдат приети законодателни промени, с които да се гарантира достойно заплащане в сектор здравеопазване. Така той отговори на съпредседателя на ПП-ДБ Асен Василев по повод протестите на младите медици. Блиц контролът, в който на актуални въпроси отговарят..

публикувано на 04.07.25 в 10:28

ПП-ДБ ще внесат вот на недоверие към правителството през септември

От "Продължаваме промяната - Демократична България" ще внесат вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" през септември, за да не се пречи на влизането в еврозоната. Това заяви депутатът от коалицията Ивайло Мирчев. "Ние сме подготвили букет от аргументи за вота на недоверие. Само че той ще бъде през септември. В това управление вече има по..

публикувано на 04.07.25 в 10:16

Рекорден студ скова Аржентина, Чили и Уругвай

Полярна въздушна маса от Антарктида е донесла рекордно ниски температури в трите южноамерикански държави и взе най-малко 15 жертви. Правителствата наредиха отварянето на кризисни центрове за подслон. В Аржентина най-малко девет бездомници са загинали от студ през настоящата зима, според местна неправителствена организация. В сряда столицата..

публикувано на 04.07.25 в 10:07
Пожар на о-в Крит.

Обявиха бедствено положение на остров Крит в района на големия пожар

Овладян е пожарът на остров Крит до град Йерапетра, но вятърът разпалва нови огнища. Огнеборците остават на място. По въздух и днес гасят самолети и хеликоптери. Властите обявиха извънредно положение в целия район, засегнат от огъня. Полицията съобщава, че пет хиляди туристи са били евакуирани с лодки. Настанени са в други хотели и квартири...

публикувано на 04.07.25 в 09:57

Васил Стефанов от ПП-ДБ положи клетва като народен представител

Васил Стефанов от ПП-ДБ положи клетва като народен представител.  Той влиза в 51-ия парламент на мястото на подалия оставка като депутат Кирил Петков, който преди това се оттегли и като съпредседател на "Продължаваме промяната". НС прие оставката на Кирил Петков като депутат Депутатите промениха и днешния си работен план, като с..

публикувано на 04.07.25 в 09:46
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Заплащането на младите лекари ще се нормализира демографски

Поколенията на Априлския пленум все още са на основните позиции в здравеопазването, въздействат и държат системата. Тези поколения ще излизат от активна трудова възраст и с оглед на демографската пирамида заплащането на младите лекари ще се нормализира . Това мнение изрази пред БНР Аркади Шарков, здравен икономист от Експертния клуб за..

публикувано на 04.07.25 в 09:12