Това мнение изказа пред БНР политологът Яница Петкова.
"Наблюдавахме подобно поведение и преди избора на председател на НС – един танц напред-назад и все пак достигнахме до някакво решение. Струва ми се, че самият факт, че не се бърза чак толкова много, че се бавят процедури, провеждат се разговори, има нещо, с което вече свикнахме – постоянна промяна на позиции. Това говори, че може би има желание. То естествено не е комуникирано правилно. С всяка заявка за компромис се казват и по 5-6 обиди и обвинения, които допълнително отдалечават потенциалните партньори", коментира тя.
Според нея ако решението да се ходи на избори беше взето от всички, то вече щяхме да сме тръгнали в тази посока. Очевидно все още има някакви последни опити и надежди, смята политологът и добави, че те обаче са за надделяване на един или друг. Ако искаме редовно правителство, трябва компромис, напомни Яница Петкова в интервю за предаването "12+3".
Тя смята, че в евентуално правителство, съставено от 4 политически формации, е по-вероятно да влезе ИТН, отколкото АПС. Политологът вижда потенциален проблем във факта, че основните условия се договарят от първите две формации, а БСП и ИТН не се включват в това:
"Възможно е накрая, когато си мислим, че вече всичко е договорено, те да излязат с допълнително условие".
Яница Петкова подчерта, че от доста време се наблюдават разлики в позициите в коалицията ПП-ДБ. По думите ѝ обаче това не значи, че в рамките на този парламент ще се случи разцепление:
"Дори напротив – може би използват удобно тези свои различия, така че да могат да си оставят отворена врата и този, който може, поне да води преговори с ГЕРБ, без другият по някакъв начин да се почувства окалян от подобна ситуация или от подобни преговори. Това си носи и своите опасности, а именно усещането за разделение в тази коалиция. То е видно в много неща".
Има 3 основни политики на коалицията, посочи политологът. Според нея за да може коалицията да остане стабилна и да има условия към ГЕРБ, трябва да избере 1 от тях:
"Разделяйки се между тези 3 основни пътя, ни демонстрира нестабилност, а и не може да застане твърдо зад своите условия".
За отношенията между президента Румен Радев и лидера на ДПС – Ново начало Делян Пеевски, както и изключването на партията от консултациите за съставяне на правителство и последвалите закани от Пеевски, че все пак ще изпрати свои депутати там, Яница Петкова изказа мнение:
"От страна на Пеевски това е някакъв своеобразен и странен за демократичните държави пиар ход. Той си идентифицира ясен противник, политически враг. Всеки един ход е насочен натам, защото това по някакъв начин би могло да стабилизира и самия Пеевски и ясно да го позиционира в политическата игра, в която огромна част от очакванията са насочени в посока Радев да става все по-значим фактор".
Според нея "затоплянето" на отношенията между Радев и Борисов не е от скоро. Тя смята, че то е от няколко месеца. По думите ѝ Борисов вижда в приближаването към президента печеливш политически ход.
Цялото интервю на Георги Налбантов с Яница Петкова в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл.
Световната здравна организация ( СЗО ) публикува за първи път тази седмица доклади за критичната липса на лекарства и средства за диагностика на инвазивни гъбични заболявания. Гъбичните заболявания са все по-голям проблем за общественото здраве, като чести инфекции като тези от рода кандида стават все по-устойчиви и трудни за лечение. Този вид болести..
За първи път всички 27 държави членки на Европейския съюз, както и Норвегия и Исландия са събрали и докладвали данни за продажбите и прилагането на антимикробни препарати при животни. Това съобщи Европейската агенция по лекарствата и уточни, че информацията за употребата на антибиотици има за цел да помогне за опазването на човешкото здраве...
Великобритания трябва да се превъоръжи и да изгради солидни запасни чести чрез форма на национална служба, за да се защити от амбициите на Владимир Путин да доминира в Източна Европа и да подкопае Запада, предупреди бившият ръководител на МИ-6 Алекс Йънгър. Алекс Йънгър каза, че хората в Обединеното кралство трябва да осъзнаят, че заплахата от Русия и..
Британският премиер Киър Стармър обяви, че е готов да защити бизнеса на Острова от последствията на новите мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп. В позиция, публикувана в британския вестник "Телеграф", Стармър пише: "Готови сме да използваме индустриална политика, за да помогнем за предпазването на британския бизнес от бурята". Премиерът..
Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойството си относно въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху икономиката и сигурността, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на канцеларията на британският премиер. Двамата проведоха телефонен разговор..
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху се очаква да посети Белия дом в понеделник, за да обсъди новите, по-високи американски мита с президента Доналд Тръмп. Това предаде Ройтерс, като се позова на трима представители на израелските власти и един източник от Белия дом. Ако посещението на Нетаняху стане факт това ще е първото такова на..
С историческа възстановка във великотърновското село Велчево беше отдадена почит на героите, обявили преди 190 години Търновско-Силистренското въстание, останало известно в историята като Велчовата завера. Възстановката на Велчовата завера е част от проявите в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..