Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Надявам се, че в следващите години ще има промени в правилна насока в българското образование"

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

"Практическта насоченост е един от начините да имат интерес към това, което се проподава в училище"

| Репортаж
Теодор Николов
Снимка: Добромир Видев

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското ОУ "Васил Левски". 

Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по компютърно моделиране, международни олимпиади по програмиране и роботика. 

За училищата трябват още учители, обяснява той във втория епизод на поредицата "Разкодирано".

Никога не съм подозирал, че ще се занимавам с роботика и ще бъда учител по информационни технологии, споделя Николов. 

"Нещата станаха случайно. Преди години започнах работа в една фирма, която създаде частна занималня. Решихме да правим нещо ново в Плевен и направихме клуб по роботика. Извикахме преподаватели, които да ни обучат. Имах желание, беше ми интересно. Човек трябва да прави нещо, което му доставя удоволствие, за да има смисъл". 

Теодор Николов е с икономическо образование, но решава да се квалифицира във Великотърновския университет за учител по информационни технологии.

"Видях, че нещата се получават и аз трябва да имам съответните квалификации. Видях, че има желаещи, които искат да се занимават с това нещо. 

По-късно установихме, че МОН има Наредба за приобщаващо образование, с която училищата имат възможност да предложат STEM дисциплини напълно безплатно. Роботиката е такава. 

След втората година в едно от училищата ми предложиха да стана и учител по информационни технологии. Доста ми е трудно да съчетавам нещата. Опитвам се да балансирам". 

Успехите обаче не закъсняват. Талантите на Теодор стават неколкократно национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по компютърно моделиране, международна олимпиада по програмиране, роботика.

"Нещата се получават, но изискват много труд. Опитвам се да се държа с тях като преподавател, като приятел. Опитвам се да ги насочвам към разбирането, че това, което правят, е полезно и ако се стараят и имат желание, би довело до резултат, който след време ще бъде в техен плюс". 

А плюсовете, според Теодор Николов, са децата да имат желанието да се занимават с новите технологии.

"Тези, които достигнаха до финала на световната олимпиада по лего роботика, вече са в 8-9 клас. Някои от тях успяха да влязат в гимназия с преподаване на информационни технологии и софтуер.

Децата, които са национални шампиони по STEM дисциплините, надграждат това, което сме постигнали до момента. Има деца, на които това нещо действително се отдава и им харесва. Практическта насоченост е един от начините да имат интерес към това, което се проподава в училище.

Надявам се, че в следващите години ще има промени в правилна насока в българското образование". 

Организационните проблеми и делегираните бюджети в училищата създават препятствията, казва носителят на отличието "Джон Атанасов".

"Един учител е почти невъзможно да накаже или да изгони ученик, ако създава проблеми в час. Той  е длъжен да създава за ученика допълнителни часове, в които да го ограмотява. Нещата не са създадени в правилна насока.

Всеки, който се занимава с образование, променя нещо и нещата не се получават. Ние имаме желание да правим неща, които ни харесват. Но за да има резултати, трябва да има изградена стабилна среда в училище".

Изграждане на СТЕМ центрове във всички училища се случва в последните две години като част от идеята на образователното министерство за повишаването на интереса към природните науки.

Това безспорно е положителна насока, казва Теодор Николов. Но освен мястото, са нужни и кадри. А това ще е следващото предизвикателство, обяснява учителят от Плевен.

"В по-малките градове проблемът е голям". 

Теодор Николов няма отговор на въпроса защо има дисбаланс при образованието на децата. Проблемите са започнали много преди да започне и той да преподава.

"Няма учители по биология, физика, математика, които да си търсят работа, както и по информационни технологии". 

Засега Николов няма да се отказва от преподаването. Мотивиран е от признанието, получено чрез отличието "Джон Атанасов".

"Една моя мечта, една оценка за моята дейност. Аз харесвам това, което правя". 

А за да има повече интерес към науката и ученето, учителят в плевенското училище ОУ“ Васил Левски“ съветва родителите да подкрепят децата си. А младите хора – да следват желанията си.

"Родителите да стимулират детето да види дали нещо ще му хареса. Свободният избор е едно от най-добрите неща.

Светът се развива. Технологиите се развиват и ние трябва да сме в крак с тях". 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10