Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Надявам се, че в следващите години ще има промени в правилна насока в българското образование"

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

"Практическта насоченост е един от начините да имат интерес към това, което се проподава в училище"

| Репортаж
Теодор Николов
Снимка: Добромир Видев

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското ОУ "Васил Левски". 

Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по компютърно моделиране, международни олимпиади по програмиране и роботика. 

За училищата трябват още учители, обяснява той във втория епизод на поредицата "Разкодирано".

Никога не съм подозирал, че ще се занимавам с роботика и ще бъда учител по информационни технологии, споделя Николов. 

"Нещата станаха случайно. Преди години започнах работа в една фирма, която създаде частна занималня. Решихме да правим нещо ново в Плевен и направихме клуб по роботика. Извикахме преподаватели, които да ни обучат. Имах желание, беше ми интересно. Човек трябва да прави нещо, което му доставя удоволствие, за да има смисъл". 

Теодор Николов е с икономическо образование, но решава да се квалифицира във Великотърновския университет за учител по информационни технологии.

"Видях, че нещата се получават и аз трябва да имам съответните квалификации. Видях, че има желаещи, които искат да се занимават с това нещо. 

По-късно установихме, че МОН има Наредба за приобщаващо образование, с която училищата имат възможност да предложат STEM дисциплини напълно безплатно. Роботиката е такава. 

След втората година в едно от училищата ми предложиха да стана и учител по информационни технологии. Доста ми е трудно да съчетавам нещата. Опитвам се да балансирам". 

Успехите обаче не закъсняват. Талантите на Теодор стават неколкократно национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по компютърно моделиране, международна олимпиада по програмиране, роботика.

"Нещата се получават, но изискват много труд. Опитвам се да се държа с тях като преподавател, като приятел. Опитвам се да ги насочвам към разбирането, че това, което правят, е полезно и ако се стараят и имат желание, би довело до резултат, който след време ще бъде в техен плюс". 

А плюсовете, според Теодор Николов, са децата да имат желанието да се занимават с новите технологии.

"Тези, които достигнаха до финала на световната олимпиада по лего роботика, вече са в 8-9 клас. Някои от тях успяха да влязат в гимназия с преподаване на информационни технологии и софтуер.

Децата, които са национални шампиони по STEM дисциплините, надграждат това, което сме постигнали до момента. Има деца, на които това нещо действително се отдава и им харесва. Практическта насоченост е един от начините да имат интерес към това, което се проподава в училище.

Надявам се, че в следващите години ще има промени в правилна насока в българското образование". 

Организационните проблеми и делегираните бюджети в училищата създават препятствията, казва носителят на отличието "Джон Атанасов".

"Един учител е почти невъзможно да накаже или да изгони ученик, ако създава проблеми в час. Той  е длъжен да създава за ученика допълнителни часове, в които да го ограмотява. Нещата не са създадени в правилна насока.

Всеки, който се занимава с образование, променя нещо и нещата не се получават. Ние имаме желание да правим неща, които ни харесват. Но за да има резултати, трябва да има изградена стабилна среда в училище".

Изграждане на СТЕМ центрове във всички училища се случва в последните две години като част от идеята на образователното министерство за повишаването на интереса към природните науки.

Това безспорно е положителна насока, казва Теодор Николов. Но освен мястото, са нужни и кадри. А това ще е следващото предизвикателство, обяснява учителят от Плевен.

"В по-малките градове проблемът е голям". 

Теодор Николов няма отговор на въпроса защо има дисбаланс при образованието на децата. Проблемите са започнали много преди да започне и той да преподава.

"Няма учители по биология, физика, математика, които да си търсят работа, както и по информационни технологии". 

Засега Николов няма да се отказва от преподаването. Мотивиран е от признанието, получено чрез отличието "Джон Атанасов".

"Една моя мечта, една оценка за моята дейност. Аз харесвам това, което правя". 

А за да има повече интерес към науката и ученето, учителят в плевенското училище ОУ“ Васил Левски“ съветва родителите да подкрепят децата си. А младите хора – да следват желанията си.

"Родителите да стимулират детето да види дали нещо ще му хареса. Свободният избор е едно от най-добрите неща.

Светът се развива. Технологиите се развиват и ние трябва да сме в крак с тях". 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40
 Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Цялото ми семейство високо цени Българското национално радио

"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..

публикувано на 27.01.25 в 21:55
отец Вениамин

Отец Вениамин: Кръстът е нашата надежда, сила, упование и пазител

Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..

публикувано на 26.01.25 в 07:29
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10