Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика. Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои на своята позиция, тъй като изисква много дълбоки знания и това са хората, които изграждат системите".
"Не се страхувам от изкуствения интелект. Когато знаеш в дълбочина как работят компютрите, как работи кодът, когато знаеш дори математика – това са средства, които човек може да използва, за да се адаптира към всякакъв пазар", коментира той пред БНР.
Интересът на Драгомир към компютрите е от детството му - единственият му опит тогава бил да играе игри онлайн, нямал обаче достъп до компютър.
"Не беше толкова нужно, колкото сега. За първокласник, второкласник…", отчита той. В семейство, в което нямало програмисти, в седми клас дошло времето младежът да избира.
"Когато трябваше да се ориентирам какво да уча, се говореше за програмиране, всички казваха – ако си добър по математика, това е полето за теб. Родителите, учителите ме подкрепяха. Бях човек на точните науки."
Школи за програмиране не е посещавал. Не знаел какво представлява програмирането, но решил, че ще стане програмист и заради напрежението всички в седми клас да избират какви ще стават в бъдеще. Първия си компютър получил лятото преди осми клас.
Майка му открива клуб за информационни технологии в Професионалната гимназия по икономика в Перник, воден от Людмил Велинов. Така, след постъпването си в гимназията, Драгомир започва да програмира заедно с преподавателя си и приятели. Първоначално създават сайтове.
"Идеята е най-важното нещо във всеки проект. Една силна идея е по-важна от всичко останало", вярва днес Драгомир.
Драгомир Попов и Калин Симеонов печелят първо място в категория "Съвременни системи за визуална информация" в националния кръг на Националната олимпиада по информационни технологии в Бургас, докато са в 12-и клас. Системата им с 3D камери, която регистрира и пресъздава в дигитална среда движенията на човешкото тяло, не била вдъхновена от пандемията, а от бивш член на клуба. В това Драгомир Попов, сега първокурсник в СУ, вижда ролята на средата, в която се е развивал.
Първоначално за Драгомир било като фантазия да може да посочи към екрана и все едно е цъкнал с мишка върху него. Мислел си, че това е нещо, "което само много елитни хора могат да създадат".
Когато Драгомир тази година получава грамотата "Джон Атанасов" в категорията за ученици и техните преподаватели, той все още е по-близо до училището. За него тази награда е вид мотивация, че можеш да бъдеш признат.
"Наградата за мен означава, че България оценява своите таланти."
Изборът му да учи у нас, а не в чужбина, бил правилен, защото и у нас има подходящата среда за развитие.
"След като завърша, със сигурност ще започна да работя в същия сектор", споделя Драго.
В момента ИИ, ChatGPT са езикови модели, които няма какво да сторят никому, подчертава той.
Много сме далече от това, поне на този етап, да се страхуваме, дори от роботите на "Тесла", които се разработват, изтъква още Драгомир Попов.
"И без ИИ отдавна могат да програмират нещо, което е срещу хората."
Драгомир е на мнение, че е рано ИИ да се изучава масово в училищата.
Както при всяка голяма стъпка напред, в началото хората се страхуват, но след това светът се променя за по-добро, обобщава младежът. И съветва връстниците си да вземат образованието на сериозно.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..
Деси Добрева е специален гост в "Нощен хоризонт" и представя предстоящото турне "Гиздава". Седем концерта в седемте най-големи градове в страната, с благотворителна цел - в подкрепа на деца таланти. Певицата, заедно с Лудо Младо Бенд и Нешка Робева, стартира мащабното турне, което ще обиколи България и ще зарадва почитателите на българския..
18-годишната Росица Денчева, състезател на Тенис клуб "Плевен 90", ще представи родния си град и България на турнира "Уимбълдън". На специална среща тя получи почетен плакет и поздравления от кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов и неговия заместник Калоян Къдрийски. Наскоро тенисистката впечатли спортния свят с отличното си..
Сърцето на днешната гостенка в рубриката ни "Горещи сърца" тупти с ритъма на въпросите, които постоянно си задава. Признава, че любимият ѝ въпрос е "Защо?", а намирането на отговорите му всеки ден и при всички обстоятелства помага да се усъвършенстваш, да се развиваш и да вървиш напред. Страстта ѝ да стига "до корена", да изследва причините, да..
От 10 - ти юли започва поредното издание на един много красив бутиков фестивал, който от 2010 година се провежа в архитектурния резерват Арбанаси. Фестивалът за класическа камерна музика - Arbanassi Summer Music събира за няколко дни музиканти от Западна Европа с български инструменталисти. Създатели на фестивала са музикалното семейство..
В "Родина зад граница" ви срещаме с музикалния педагог Пенка Петросович . Преподавателската ѝ кариера започва в Музикалното училище в родния ѝ град Бургас . През 1998 година учителката напуска България и заедно със своето семейство емигрира в САЩ. Отвъд океана всичко започва отначало . Пътят е дълъг и труден, но с постоянство и години..
Книгата с лирика "Светостта на болката" излиза по повод 20-годишнината от кончината на Николай Колев-Поета . Вижда бял свят благодарение усилията на Людмила Тодорова, дъщеря на поета, на безвъзмездния труд на редактора - Свежа Дачева , и с помощта на дарения и моралната подкрепа на още неколцина душ и, сред които проф. Пенка Радева - за..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..