Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Столична община осигурява на нуждаещите се храна и топли напитки до края на март

Надежда Бачева - зам. кмет по социални дейност в СО
Снимка: БНР
Столичната община стартира инициатива, която осигурява топла храна и напитки на хората в нужда през най-студените месеци.
Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, ще продължи до края на март и ще предложи не само храна, но и подкрепа за най-уязвимите жители на София. 

Всеки ден между 11:30 и 14:00 в столичния храм „Св. Мъченица Параскева“ нуждаещите се ще получават сандвич, плод и топъл чай. 

„Целта ни е ясна – да няма гладни хора по улиците и да осигурим подкрепа в трудните зимни месеци“, подчерта Надежда Бачева. 

С подкрепата на църковната общност, социалните центрове и десетки доброволци, инициативата достига и до хората, които отказват да бъдат настанени в социални центрове. Мобилни екипи обикалят града, за да достигнат до тези, които най-много се нуждаят от помощ. Тази година за първи път ще се предлага и психологическа подкрепа. 

„Миналата зима над 100 души на ден се възползваха от тази услуга. Очакваме интересът да е още по-голям, защото инициативата вече е позната на повече хора“, отбеляза Бачева. 

Тя подчерта, че много от хората, които получават храна, предпочитат да останат на улицата, а не в центровете за временно настаняване. Именно затова сътрудничеството със свещениците и мобилните екипи е ключово за достигането до тях.

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Община Трекляно

Община Трекляно отпуска до 300 лв. парични помощи за болни и самотно живеещи хора

Най-малката община в България - Трекляно, чието население в 19-те села е намаляло до около 320 жители, отпуска до 300 лева еднократна парична помощ за болни, самотно живеещи и хора в затруднения, каза кметът Радко Петрунов. Това се прави за поредна година въпреки оскъдния бюджет, добави той. Еднократна помощ ще получат над 40 души, които..

публикувано на 23.08.25 в 19:38
ГКПП Златоград-Ксанти

От понеделник до 13.09 преминаването през ГКПП Златоград-Ксанти ще бъде временно ограничено

От понеделник до 13 септември преминаването през граничния пункт Златоград-Ксанти ще бъде временно ограничено, заради ремонтни дейности на пътя от гръцка страна, съобщава БТА. Движението по пътя от граничния пункт към Ксанти ще бъде спирано в дните от понеделник до неделя от 07.00 до 19.00 часа.   В неделните дни трафикът по трасето..

публикувано на 23.08.25 в 19:12

Запалено незаконно сметище е било причина за пожара в гората над сливенския квартал "Комлука"

Запалено незаконно сметище е причината за пожара в гората над сливенския квартал "Комлука". Според живеещите в близките къщи хора, деца са запалили огъня, но за сега няма официална информация от полицията. Пожарът е потушен. Изгорели са между 60 и 80 декара гора, сухи треви и храсти. Огънят в гората над квартал "Комлука" тръгва в обедните..

обновено на 23.08.25 в 18:25

Петима души пострадаха след предполагаем палеж в ресторант в Източен Лондон

Петима души са хоспитализирани, трима от които с опасност за живота, след предполагаем палеж в ресторант в Източен Лондон, съобщи Би Би Си. Полиция, парамедици и пожарникари са били извикани на мястото на пожара в източния лондонски квартал Илфорд. Съдейки по името ресторантът е индийски. Три жени и двама мъже са били ранени при пожара и..

публикувано на 23.08.25 в 18:24

Разраства се разпространението на шарка по овцете в Гърция

Разраства се разпространението на шарка по овцете в Гърция. Властите констатират неспазване на мерките от фермерите. Наказват ги с високи глоби. Министерството на аграрното развитие в Атина съобщава, че причината за разпространение на шарката по овцете е неспазване на наложените мерки. Това налага властите да вземат още по-драстични..

публикувано на 23.08.25 в 18:05

Най-малко 61 души убити и 308 ранени в Ивицата Газа при израелски атаки през последните 24 часа

Най-малко 61 души са били убити и 308 ранени в Ивицата Газа при израелски атаки през последните 24 часа. Ден след като Обединените нации официално обявиха в свой доклад, че жителите на Ивицата Газа са изложени на масов глад, обвинявайки Израел за „систематично възпрепятстване“ на помощта, днес болниците в анклава регистрираха осем нови смъртни..

публикувано на 23.08.25 в 17:48
Президентът на Украйна Володимир Зеленски

Украйна няма да даде земите си на окупатори, заяви Зеленски в Деня на националното знаме

Украйна отбеляза Деня на националното си знаме на фона на продължаващите бойни действия с Русия. Москва продължава да напредва в украинската Донецка област, където обяви, че е превзела още селища. Украинският президент Володимир Зеленски поздрави украинския народ по случай Деня на националното знаме и заяви, че Украйна няма да даде земите си..

публикувано на 23.08.25 в 17:37