Френският плувец Леон Маршан бе избран за най-добър спортист на Европа за 2024-а година в анкетата на националните информационни агенции от целия континент. Анкетата се организира от Полската информационна агенция (ПАП), провежда се за 67-и път, а в нея взима участие традиционно и Дирекция Спорт на БТА.
22-годишният Маршан спечели четири олимпийски титли на Игрите в Париж през това лято, а преди по-малко от два месеца Леон Маршан постави световен рекорд на 200 метра съчетано плуване в малък басейн на Световната купа в Сингапур. В момента плувецът от Тулуза е притежател на четири рекорда в голям басейн и на четири световни рекорда в 25-метров басейн.
Вотът на спортните журналисти от националните информационни агенции му донесе 155 точки в този вот. На 2-о място остана словенският колоездач Тадей Погачар, който през отиващата си 2024-а година спечели титлите в трите големи състезания в колоезденето - Тур дьо Франс, Джиро д’Италия и Вуелтата на Испания, както и стана световен шампион на шосе. Освен това има пет първи места в различни други състезания. Погачар събра 148 точки.
Третото място е за шведският състезател в овчарския скок Арманд Дуплантис, който остана със 142 точки. Четвъртата позиция е за италианският тенисист Яник Синер, събрал 113.5 точки. Актуалният шампион във Формула 1 – нидерландецът Макс Ферстапен е на 5-о място със 71.
Футболист номер 1 в света, носител на Златната топка и европейски шампион с Испания – Родри заема 6-ото място в класацията с 53 пункта. След него е швейцарският скиор Марко Одермат с 49, украинската лекоатлетка Ярослава Магучих с 43, белгийският колоездач Ремко Евенпул с 36. Топ 10 затваря сръбският баскетболист и МВП на Националната баскетболна асоциация Никола Йокич, който заслужи едва 35 точки. Любопитното е, че спортната гордост на сърбите – тенисистът Новак Джокович, е чак на 18-о място с 12 точки. Джокович е бил пет пъти победител в тази класация, за последно през 2023-а.
Поляците, които са организатори на анкетата, са с най-предно класиран състезател Ига Швьонтек (тенис), която се нареди на 23-а позиция. Нападателят на футболния Барселона Роберт Левандовски е на 40-о място.
Руският пилот Николай Грязин и неговият навигатор Константин Александров, които и този сезон се състезават в световния и европейския рали шампионати под български флаг, пристигнаха в България. Визитата им е по покана на председателя на Аавтомобилната федерация на България Калоян Станчев и ще продължи по-малко от 24 часа. "Искам да благодаря на екипажа,..
На пистата, на която преди година Никола Цолов спечели първата си победа във Формула 3, българинът извоюва и първия си полпозишън в шампионата, след като днес триумфира в квалификацията преди състезанието за Голямата награда на Монако. Българският пилот на "Кампос рейсинг" попадна в първата група на квалификационната сесия в Княжеството и даде..
Поставените под номер 3 и номер 6 в схемата Андрей Рубльов и Феликс Оже-Алиасим се класираха за полуфиналите на турнира на клей в Хамбург с награден фонд от 2,1 милиона евро. Рубльов надигра с 6:1, 3:6, 6:3 италианеца Лучано Дардери и запази надеждите си да вдигне трофея за втори път след 2020 година. Освен това руснакът вече натрупа три..
Новак Джокович се класира за полуфиналите на турнира по тенис на клей АТП 250 в Женева (Швейцария) с награден фонд от над 596 хиляди евро. Поставеният под номер две сърбин победи с 6:4, 6:4 Матео Арналди и записа втори успех на червени кортове през сезона. Бившият водач в световната ранглиста постигна три пробива срещу осмия в схемата..
Гергана Топалова загуби в третия кръг на турнира по тенис на твърда настилка в Санто Доминго (Доминиканска република) с награден фонд от 35 000 долара. Поставената под номер 2 в схемата Топалова загуби с 2:6, 2:6 от британката Виктория Алън за 88 минути игра. Топалова започна добре и в двата сета, водеше с по 2:1 гейма, но допусна намиращата..
Нидерландецът Олав Кой от тима на Висма спечели 12-ия етап от Обиколката на Италия, който бе с дължина от 172 километра от Модена до Виадана. Кой използва чудесното извеждане на съотборника си Вут ван Аерт във финалните метри и в спринт успя да спечели победата под носа на сънародника си Каспер ван Уден (Пикник Пост НЛ) и британеца Бен Търнър (Инеос)...
20 спортисти с интелектуални затруднения ще участват във второто състезание от атлетическа лига GO!KIDS!. Надпреварата ще се проведе на стадиона на Национална спортна академия “Васил Левски” в София на 25 май. Лекоатлетите от Федерацията по адаптирана физическа активност (ФАФА) с президент Слав Петко ще участват в спринта на 100 метра, като..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..