Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Трябва да има обществен договор какви хора искаме да работят с децата"

Леда Аврамова: Образователната система страда от липса на отношение към човека и към децата

"Да заложим на нещата, които ни правят хора – доброта съпричастност, благородство, милост, на базовите добродетели"

| Интервю
Леда Аврамова
Снимка: Теодора Симова

Образователната система страда от липса на отношение като към човека и към децата от всички страни в образователния процес  - родители, учители. Системата в голяма степен е формализирана, нещата са изведени на ниво документи, отчетност, оценки, резултати, проценти и не дават истинската картина на това, което излиза като продукт в края на XII клас.

Това сподели началният учител Леда Аврамова в интервю пред БНР.

"Често се говори за образователна услуга и образователен продукт. Това си има своите основания като общество, което консумира и икономиката е във фокуса на внимание. Но да не се забравя, че идеята на образованието е да създава не толкова хора, колкото човешки същества", коментира тя.

Според нея, "ако искаме да имаме шанс във времето на технологиите и изкуствения интелект, е хубаво да помислим за човешкия аспект от живота на децата":

"Тази философия трябва да залегне в образователната система и във всяко решениеЕдиният проблем е, че това е много трудно и е трудно измеримо. За да правиш нещо, което е смислено, ти трябва да заложиш цели. И тук идва вторият проблем с човешкия облик на образованието, а то е, че в бъдеще не знаем какви хора ще трябват на човечеството – с какво сърце, знания и умения."

"Мисля, че би трябвало да заложим на нещата, които ни правят хора – доброта, съпричастност, благородство, милост, на базовите добродетели. Трябва да се опитаме тези неща да ги покажем на децата, да им ги подарим като стари добродетели от времето, когато са се появявали хората, които са сега", допълни Леда Аврамова.

И препоръча да се вложи енергията и усилията децата да прекарват не повече време в училище, а по-смислено време в училище.

"За мен е много важно и най-важното е хората, които общуват с децата. Това са учителите - качеството на учителите, тяхната подготовка и отношение към работата и какво очакваме от тях. Трябва да има обществен договор какви хора искаме да работят с децата и след това тези хора да бъдат оставени да си вършат работата", коментира Леда Аврамова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две изложби по повод 1 140 години от успението на Свети Методий

С изложбите "Азбука и история" и "Свети Методий Славянобългарски" ще бъдат отбелязани 1 140 години от успението на Свети Методий. Експозицията беше открита вчера в Националната библиотека "Свети Свети Кирил и Методий". Изложбата "Азбука и история" е част от програмата "Пътуващи експозиции" на Държавния културен институт към..

публикувано на 04.04.25 в 08:58

Георги Проданов: Нежеланата любов на Пеевски е неизбежна

Много е вероятно правителството да спре да съществува след влизането в еврото . Постигането на тази задача обаче може да се окаже и голямо изкушение да продължи . Това мнение изрази пред БНР политологът Георги Проданов. Той допуска, че "с всичките недостатъци и съмнения" в него, правителството може да изкара пълен мандат, но оценява..

публикувано на 04.04.25 в 08:51

13 министри участват в петъчния парламентарен контрол

В рамките на петъчния парламентарен контрол в Народното събрание участие ще вземат 13 министри. Първи на депутатски въпроси се очаква да отговарят заместник-министър председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов и Мирослав Боршош, министър на туризма. 29 са въпросите към министъра на регионалното развитие и..

публикувано на 04.04.25 в 08:41

Пожар в гимназия в Трявна, евакуираха ученици

Покривът на Националната гимназия по приложни изкуства в Трявна е изгорял след пожар, пламнал около 3 часа тази нощ. Учениците от пансиона, които са били на учебна практика по време на ваканцията, са изведени своевременно .  Няма пострадали и ранени, посочват от ръководството. Работата на пожарникарите на терен продължава. Причините за..

публикувано на 04.04.25 в 08:24

След смъртта на Сияна: В Плевен излизат на протест заради лошото състояние на пътищата

В Плевен излизат на протест довечера заради лошото състояние на пътищата. Общественото недоволство нарастна след катастрофата при местността "Хумата", в която загина 12-годишната Сияна. Кметът на Телиш, където загина 12-годишната Сияна: Играем на руска рулетка! В социалните мрежи се организира протест тази вечер от 18 часа пред..

публикувано на 04.04.25 в 08:21
137 СУ в София

Да се намалят ли дните за отсъствие на ученици по домашни причини?

От Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" предлагат отсъствията на ученици по домашни причини, които преди година бяха увеличени от 10 на 15 по настояване на родители - да бъдат намалени до 7-8, за да се увеличи ефективното учебно време на българските ученици. Пред "Хоризонт" Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование", обоснова..

публикувано на 04.04.25 в 08:18

Ще хапнем ли размразено агнешко от Нова Зеландия за Великден?

"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват . Няма да се изненадам, ако си го хапнем като прясно българско агнешко." Това обясни пред БНР съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) Симеон Караколев. От НОКА ще..

публикувано на 04.04.25 в 08:09