За да направим логичен план за бъдещето, трябва да си направим трезва оценка на настоящето, казва Анастасия, която от няколко години организира около себе си близки и приятели в т.нар. от нея "целеполагане" или писането на списък от цели за предстоящата година.
С времето обаче, начинанието й привлича вниманието на все повече хора - познати и непознати на нея, които тя решава да обедини в онлайн група в социалните мрежи.
"Казва се "50 цели за 2025 година" и се кандидатства, за да се влезе, но ние одобряваме всички желаещи, които се стремят към промяна - това е група за смели хора", разказа тя в интервю за БНР:
"В групата е изключително уютно и няма абсолютно никакво съревнование, които би било притеснително в такъв тип група, в която хората искат да се развиват. Не мога да повярвам колко е прекрасно - имаме писатели, имаме илюстратори и много известни хора, които по много различен начин се разкриват вътре. Просто излизат от социалната роля - на собственик на частно училище, на милионер, на музикант".
"Всички участници си споделят, препоръчват си разни неща. Всички са много искрени и много истински, което мен ме радва двойно, защото аз в последната година се бях откъснала от социалните мрежи точно заради лицемерието и самият факт, че след като се върнах обратно успях да създавам такъв уют в една група ме радва страшно много", добави тя.
Заразени от общата енергия хората споделят за себе си и за плановете си, а Анастасия им дава идеи и съвети на базата на прочетеното, изпитаното от самата нея в годините:
"Не съм лайф коуч, който се занимава в това да обучава хората къде живеят - просто живея и просто понякога споделям знания. Имам бизнес проект, който движа, а това си е моя страст като хоби, която съм развила до обемите на група".
"То е до голяма степен като личностно развитие - един път в годината поне да си зададеш трите важни въпроса: "Кой съм?", "Какво правя?" и "Къде отивам?", т.е. малко да си дадеш сметка къде се намираш, а не да се носиш по течението", добави Карнаух:
"Целите са мое хоби, което се появи преди 5 години. 2019-а година за първи път попаднах вече и аз не си спомням къде, прочетох за тази цялата инициатива, че хората си задават въпроси, а после пишат. В началото директно пишех, но после разбрах, че е хубаво да се направи равносметка".
За целта и в помощ на всички желаещи Анастасия Карнаух разработва и специална "тетрадка" с насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя ни към така бленуваните цели и задачи.
"То е малко преживяване тип лексикон – особено първата част, която е запълнена със спомени. Знаете как в края на годината около 30 и 31 декември в социалните мрежи е пълно с публикации какво ни се е случило: "тази година беше хубава", "тази година беше ганда", но това няма значение. Дали е била приятна или не, по-трудна или не, то много е готино да се върнеш назад. Тази лексиконна част е фаворит - хората много се кефят да си спомнят и е много е хубаво така да си ги напишеш".
Ще се запитате вероятно "Писане ли?". "Ама кой пише в днешно време на хартия?“ и въобще защо е необходимо да имаме цял списък от цели, даже 50, след като си знаем какво искаме или не да постигнем.
"Някъде попаднах, че е хубаво да се пишат целите за годината. Примерно, по две книги на месец, но после попаднах на друга информация - че има и видове цели, и повдивове цели, а даже последното, което открих и което ще разкажа днес е, че е хубаво да бъдат повече цели. Защото, ако си поставиш 10 и те са много прости, ти реално се демотивираш и си казваш "А, това за един месец ще го направя", каза Анастасия Карнаух, която ще разкаже на 29 декември онлайн повече по темата, включително и за своята тетрадка, която се разпространява напълно безплатно също в онлайн пространството.
"Тетрадката я има качена в онлайн групата - абсолютно достъпна за сваляне за всеки, който пожелае“, добави тя за т. нар. от нея "тетрадка", която е разделена на няколко части, първата от които е посветена на отминаващата година, а всъщност това ще е и темата на първия уебинар:
"Тази година за първи път ще направя три уебинара, на които ще разкажа абсолютно всичко, което аз научил за поставянето на цели до момента", каза Анастасия:
"Реших да направя така, за да не пиша цял учебник, защото тетрадката си е буквално работната тетрадка, в която имаш много празно пространство и задачки, които попълваш, но все пак те имат някаква логика. Те са 25 упражнения, които аз съм подбрала и не случайно са подредени по този начин и малко ми се иска да обясня кое упражнение какво представлява, откъде съм го научила и какъв е моят личен опит да го попълвам“.
В рамките на днешния уебинар, както и на предстоящите през януари, тя обясни, че ще даде "насоки как да попълнят хората всяка от трите части на тетрадката", които тя "неформално разделя на Ревизия, Мечти и Планиране".
"Ще правим ревизия на настоящето и анализ на това какви ресурси имаме, какъв е енергийният ни статус и как се чувстваме, а и да си дадем сметка защо се чувстваме така. И да поизчистим някакви обиди, тежести, а дори и вещи, както провокирам хората да направят", каза още Карнаух.
„Ще говорим и за спомените от 2024 година, и за това с какво си тръгваме от нея, но и ще й благодарим - супер важно упражнение, защото когато благодарим, ние се изпълваме с една хубава енергия и си даваме сметка, че дори и трудните моменти са ни научили на много ценни знания“, каза Анастасия, както и отправи покана за първата онлайн среща за писането на "50 цели за 2025 година", която ще се проведе днес следобед от 15 часа във Фейсбук на линк, които може да намерита, ако се включите в групата.
На уебинара ще научите и как да казвате "Не" и да не ви е гузно, както и повече за силата на благодарността, за тежестта на обидата, а също и за видовете цели, както и за т.нар. цели-еднорози, динозаври или слонове, а и що е "Колелото на баланса".
И как да "разписвате" целите си, които, както казват специалистите, когато напишем пред себе си, се превръщат подсъзнателно за нас в задачи.
А когато разпишем и план за реализацията й, то нашата мечта придобива повече облик и вид, а ние започваме с малки стъпки ден след ден да крачим смело към нея.
И ако ви е интересна темата за целеполагането и реализирането - то не пропускайте срещата ни в ефира с Анастасия Карнаух в нощта на 31 декември по програма "Хоризонт"!
Повече чуйте в звуковия файл.
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..
Няма опасност от епидемия в София заради отказа на Столичната община да приема отпадъци от болници в общинското предприятие за третирането им. Това обяви..