Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството.
Това препоръча в интервю за БНР специалистът диетолог доц. д-р Мария Николова.
Храни се по-малко и се движи повече - така тя формулира добрия баланс, като даде пример с традицията в Австрия да създават навици у подрастващите на по-умерено хранене и по-високо ниво на движение.
"С изгрева трябва да се храним, а със залеза - да приключим, това е според циркадните ритми на нашия организъм. С изчезването на слънчевата светлина започват едни непроменими от нашия начин на работа хормонални промени в организма ни, циркадни ритми се наричат", обясни доц. Николова.
Тя подчерта, че 100-те години еволюция и развитие на икономиката и хранителната индустрия не могат да променят толкова бързо това, което е заложено у нас като геном, нутригеном и циркадни ритми:
"Социалното и икономическото развитие много бързо изпревари това, което може да навакса променянето на човешката физиология. Те изпреварват с хилядолетия способността на нашия организъм да се адаптира".
По думите на доц. Мария Николова организмът не обича резките завои, т.е. "глад, хранене, глад, хранене, защото се изгражда една т. нар. метаболитна адаптация":
"Когато се храним повече, ние увеличаваме нашия енергоразход - организмът влиза в режим на повишаване на цялостния си базален метаболизъм в определен период от време и съответно трупане и на запаси, защото той няма какво да ги прави тези излишни калории. ... Един килограм мастна тъкан съдържа около 7 хиляди калории. ... Едно продължително прехранване на фона на намален енергоразход ще доведе натрупване на излишни килограми. Но не е толкова просто, защото е много важно с какво се прехранваш, какъв е хормоналния ти статус, спиш ли, движиш ли се, има ли високи нива на стрес, има ли наследственост. Две до три седмици е периодът, в който тръгваме нагоре, стигаме плато - изравнява се енергоразходът и енергоприемът. След което, когато искаме да тръгнем в посока надолу, не е толкова лесно. Отново са необходими външни въздействия с режим на хранене и увеличаване на физическата активност, за да може да сработи механизмът и да преодолее този променен базален метаболизъм в посока редукция на тегло".
Храната не е средство за забавление, изтъкна тя и препоръча храната да се приема на малки порции и бавно:
"Науката доказа, че помирисването на храната, дъвченето и храненето за дълго време стимулират определени хормони в нашия стомашно-чревен тракт, които казват на мозъка, че храната е тук. ... 30 минути са необходими за едно хранене".
Интервюто на Стефан Кунчев с доц. д-р Мария Николова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..
Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..
"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем..