Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деян Колев: Следваме "светлия" пример на Унгария, Словакия и по-източни страни

| Интервю
Деян Колев
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Идеята при приемането на законодателството срещу ЛГБТ пропагандата в училище беше да се ограничи и възможността за работа на училищата с неправителствени организации.

Това мнение изрази пред БНР Деян Колев, основател на "Амалипе". По думите му "ненадейното приемане" на промените в образователния закон е довело до забрана на пропаганда, "каквато никога не е имало".

Бяха предложени и промени в Закона за закрила на детето, които щяха да забранят всякакъв вид дискутиране на такива идеи и извън училище, на публични места, включително в интернет, което е невъзможно да бъде направено, посочи той.

"Училищата, с които вече работим, ще продължат да работят с нас. Те ни имат доверие и нямат притеснение да работят с нас. Но за нови училища и други организации ще става все по-голям проблем, защото директорите се страхуват – да не бъдат наказани, да бъдат обект на препитвания и дори този страх да е напълно неоснователен, понякога автоцензурата е най-страшна", коментира Деян Колев.

Голяма част от добрите неща в образованието се случват при взаимодействието между училища и НПО, смята представителят на "Амалипе".

В предаването "Хоризонт до обед" той заяви, че бодро вървим по "светлия" пример на други европейски държави като Унгария и Словакия, които от своя страна следват примера на "по-източни държави", сред които Русия и Грузия.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сблсъци пред т.нар. Сараи на Доган в Бояна

Привърженици на ДПС на Ахмед Доган се събраха през бившата резиденция на лидера Ахмед Доган в столичния квартал "Бояна". Във "Фейсбук" те обявиха, че са там, за да проведат заседание на Националния съвет на младежкото ДПС. Пред журналисти Валентин Тончев от ДПС - ДПС заяви: "Г-н Доган се прибра в дома си и ни покани да проведем национален съвет на..

обновено на 13.04.25 в 02:28

Протест блокира за кратко "Орлов мост" В София

Протестиращи с искане за правова и европейска държава блокираха за кратко движението по "Орлов мост" и част от булевард "Цар Освободител" в София. Един от организаторите на демонстрацията - Велислав Величков от инициатива "Правосъдие за всеки", заяви, че на демонстрацията са се събрали няколко хиляди души. Пореден протест на "Правосъдие за всеки"..

публикувано на 12.04.25 в 20:02
Тръмп пред Конгреса

Тръмп дава назад: Нови изключения за митата

САЩ са изключили някои видове електроника, сред които смартфони и компютри, от ответните мита, наложени от президента Доналд Тръмп. Това става ясно от списък, публикуван от американската митническа и гранична служба.  Част от списъка са популярни сред американското общество високотехнологични продукти - внос от Китай, на които бяха наложени допълнителни..

публикувано на 12.04.25 в 19:39

Очаква се висока смъртност при пчелите в Кюстендилско

Студът и измръзналите овощия  в Кюстендилско засегнаха сериозно и предизвикват смъртност при пчелите, коментираха собственици на пчелини в региона. Прогнозира се 50% - 60% от пчелите  да загинат. Пролет пчелите събират количества прашец и нектар, необходим им, за да се развият. С това измръзване развойната паша приключи, коментира Тихомир..

публикувано на 12.04.25 в 19:27
Бащата на Сияна Николай Попов в Телиш - 12 април 2025

Бащата на Сияна в Телиш: Трябва да се събудим

Мирният граждански протест в Телиш се превърна в национален. Хиляди хора от цялата страна пристигнаха в селото, тук бяха стотици представители на седем автомобилни и 16 мото клуба от страната. Протестиращите блокираха главния път Плевен – Луковит за около час. "България няма деца за убиване"! В цялата страна се провеждат протести..

публикувано на 12.04.25 в 18:21
Графит на стена край бившето посолство на САЩ в Иран

Приключиха първоначалните разговори между САЩ и Иран в Оман

Разговорите на високо ниво между САЩ и Иран в Оман за поставяне на начало на преговори за ядрената програма на Техеран са приключили, писаха ирански държавни медии. САЩ и Иран преговарят за ядрената програма на Техеран Според информациите диалогът с американските представители, продължил два часа и половина, е бил "конструктивен и основан на..

публикувано на 12.04.25 в 17:59

Стотици полети и жп превози в Пекин и северната част на Китай са отменени заради силен вятър

Стотици полети и жп превози бяха отменени заради изключително силен вятър в Пекин и северната част на Китай, съобщава Би Би Си.  838 полета са били отменени само на двете основни летища в Пекин. Ветровете стигат скорост от 150 километра в час, в сила е оранжев код. Това е най-мощното подобно явление в китайската столица за последните над 50 години...

публикувано на 12.04.25 в 17:42