Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светла Несторова: Третият стълб е шансът на хората да имат достойни доходи след пенсиониране

Според нея капиталовите пенсии са единственото смислено решение

| Интервю
Снимка: Стефан Кунчев
Чуй новината! Чуй новината:

"Капиталовите пенсии са единственото смислено решение. Сега въпросът е – след като сме си удържали системата, да премахнем грешките от нея и да дадем възможност да се развива и да докарва на хората сериозен заместващ доход".

Това заяви пред БНР Светла Несторова, член на УС на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване.

"През последната година българската пенсионно-осигурителна система премина няколко доста сериозни проверки и анализи. Те бяха направени от различна гледна точка. От една страна като част от процеса на присъединяване на България към ОИСР. Ние бяхме един от първите сектори, в които организацията влезе, за да направи оценка и анализ", напомни тя и очаква скоро да излезе доклад.

Тя подчерта също, че е приключил и дългият процес на вътрешна проверка на системата и нейната стабилност от страна на икономическия и социален съвет, където участват почти всички заинтересовани страни. Третият анализ е на МТСП, който беше само на първия стълб – това, което НОИ събира и изплаща.

По думите ѝ анализът на парламента и на ОИСР дават вътрешна и външна гледна точка на всички сегменти на системата. Те са доста единодушни, което ни дава възможност да заключим, че и тези преценки са верни, обобщи Несторова.

Тя изтъкна, че и от двете страни системата е преценена като изключително стабилна и прозрачна:

"Вноските се събират по начина, по който следва, управляват се по начина, по който е предвидено от закона. Всичко е прозрачно. Наблюдава се на ежедневна база от регулаторите в страната. Системата получи изключително положителна оценка в своята цялост".

Несторова обаче допълни, че докладите съдържат и препоръки за това как системата да се развие:

"Тук стават ясни доста бързо няколко основни посоки, в които са ни необходими промени. Промените изискват сериозна политическа воля и сериозна политическа стабилност".

В предаването "12+3" тя посочи, че първата и основна посока за развитие на системата е, че трябва да се отворят вратите, за да може да започне да инвестира парите на хората по по-адекватен начин, така че да увеличи резултата от техните спестявания и доходността, която хората получават. Според нея сегашният вариант на инвестиране на тези пари е прекалено консервативен и затворен. Не ни дава възможност да печелим за хората от собствените им пари, посочи тя и обясни как се инвестират парите на хората в момента.

"Огромната част от тези средства се намират на практика в държавни ценни книжа и носят една доста скромна доходност".

Светла Несторова подчерта още, че не може един 20-годишен човек и един 60-годишен да имат едни и същи инвестиционни хоризонти, амбиции и цели. Според нея това трябва да се промени:

"Би следвало за хората, които се намират от 20 до към 40 години, парите да бъдат инвестирани динамично, да могат да се ползват динамични инвестиционни инструменти, които носят много по-висока доходност. Разбира се, че са по-рискови отколкото са абсолютно консервативните, но динамичното инвестиране и печалбата са пряко свързани. Понеже хоризонтът е много дълъг, това дава време движенията на пазара да бъдат в крайна сметка изравнени и когато човекът навърши 45-50 години той би имал много повече средства в своята сметка, отколкото би имал, ако от началото парите стоят в касичка".

Всички препоръки са насочени към това да се премине към по-разчупен и динамичен модел на инвестиране. Според нея мярката не търпи отлагане, а политическо разбиране по въпроса има.

Пенсионният модел е успешен, само когато е солидарен, подчерта Несторова. Тя цитира доклад на НОИ, според който у нас в момента 100 работещи издържат 70 пенсионера, което по думите й е много лошо съотношение. По стария начин, по който в първия стълб се случват нещата, а именно от вноските на работещите да се плащат пенсиите, това не може да издържи дългосрочно, категорична е тя и добави, че това води до увеличаване на дефицита в бюджета и до нарастваща роля на държавата.

"Дефицитът в последните 3 години се удвои – от 11 млрд. отиде на 22 разходът, сега ще отиде на 24. Държавата участва като трети осигурител в целия този процес".

По думите ѝ именно затова са измислени и капиталовите пенсии – тези с натрупване (втория и третия стълб на пенсионното осигуряване). Това позволява човек да натрупа сам за себе си средства, които да се събират в негова индивидуална сметка.

Другата посока на препоръките е свързана с няколко парадоксални политически решения, взети в последните 10-15 години, коментира Несторова.

"През последните години няколко пъти се взимаха решения, които на практика създадоха конкуренция между първия и втория стълб", посочи тя и обясни с пример сегашната ситуация. Според нея хората трябва да могат да вземат решение дали да получават само първа пенсия или първа и втора именно в момента на пенсиониране, когато сумите и натрупванията са ясни.

Тя вижда постепенно разбиране в политическите партии: "Тази отговорност, която все изглежда дългосрочна и е добре някой друг да поеме, на практика чука на вратата".

Несторова обясни какво представляват първият, вторият и третият пенсионен стълб. За нея третият стълб е най-смисленият, важният и най-малко популярният и разбираният от хората.

"Третият стълб е шансът на хората да имат достойни доходи след пенсиониране и да не разчитат на поредния министър на финансите за подаяния".

По думите ѝ при него нищо не се губи, а освен това всичко се изплаща и децата го наследяват.

С един клик на телефона хората могат да проверят онова, което се е натрупало в частните осигурителни компании, отбеляза още Светла Несторова.

Цялото интервю на Стефан Кунчев със Светла Несторова в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсенето на работна ръка намалява, сочи анализ на Агенцията по заетостта

Търсенето на работна ръка намалява, сочи анализ на Агенцията по заетостта. През първите девет месеца на 2023 година са били обявени 109 000 свободни работни места. През същия период на 2024 година те са с 10 хиляди по-малко. Най-голямо е търсенето на кадри за образованието. От общо заявените 99 000 работни места за 47 500 са намерени работници...

публикувано на 22.01.25 в 20:07

Мадрид е домакин на 45-ото издание на Международния туристически панаир

Световният туризъм се среща в Мадрид. В испанската столица днес започна най-важното международно събитие в туристическата индустрия. В 45-ото издание на Международния туристически панаир участват 156 държави и 9 500 компании.  През уикенда изложението ще бъде отворено за широката публика като организаторите очакват над 100 000 посетители.  В..

публикувано на 22.01.25 в 20:04

Прибраха отново безстопанствени животни на път край Кюстендил

Прибраха отново безстопанствени животни -  този път кози, на пътна отсечка край Кюстендил, каза за БНР кметът на общината инж. Огнян Атанасов.  Същевременно от създадената преди седмица към областната управа междуведомствена комисия започват проверки на животновъдни обекти и на безнадзорни и нерегистрирани животни. Проверките ще се..

публикувано на 22.01.25 в 19:44
Илюстративна снимка - служител работи в логистичен център на Amazon в Германия, архив, декември 2024 г.

Търговският гигант Amazon закрива складовете си в канадската провинция Квебек, съкращава 2000 работни места

Гигантът в онлайн търговията на дребно Amazon се оттегля от канадската провинция Квебек, затваряйки складове и други обекти, включително първия, в който бяха създадени профсъюзи в страната, съобщи компанията. Това решение ще засегне близо 2000 работни места. Профсъюзът, представляващ 300 работници в склада в Лавал, Квебек определи хода като..

публикувано на 22.01.25 в 19:43
Александър Джартов

Александър Джартов: Започваме засилени проверки по туристическите обекти в зимните курорти

Съвместни екипи на МВР и министерство на туризма започват засилени проверки по туристическите обекти в страната в зимните курорти. Това съобщи Александър Джартов , директор на ГД ПБЗН, в интервю пред БНР. Днес е проведена работна среща с министъра на вътрешните работи и на туризма по повод пожарът с жертви в хотел в турски курорт. "При нас..

публикувано на 22.01.25 в 19:38
Президентът на Панама Хосе Раул Мулино след участие панелна сесия на 55-ата годишна среща на Световния икономически форум (WEF) в Давос, Швейцария, 22 януари 2025 г.

Американският президент ще направи обръщение по видеовръзка към Световния икономически форум в Давос 

Продължава ежегодната среща на бизнес и политически лидери в швейцарския курорт Давос. И въпреки че новият американски президент Доналд Тръмп не присъства в Давос, утре той ще направи видеообръщение към форума. И днес новите политики на Тръмп и САЩ бяха сред водещите теми на Световния икономически форум в Давос.  JPMorgan: Политика на Тръмп за..

публикувано на 22.01.25 в 19:26

Венелин Петков: Неизпълнение на щедрите обещания може да навреди на Тръмп

Това, което сериозно би навредило на мандата на Тръмп е неизпълнението на обещанията, които щедро раздаде  - възраждане на американската индустрия, САЩ първа и други. Но да възродиш автомобилопроизводството не става за няколко дни, месеци или за 1 - 2 години. И това не става с агресивни мита срещу твоите търговски партньори, коментира..

публикувано на 22.01.25 в 19:04