Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма изричен срок, който указва кога президентът да постанови указа си, посочи той

Петър Славов: В ЗСВ президентът е като гумен печат в избора на главен прокурор

"Ако е сезирал Конституционния съд, той има всички основания да изчака"

| Интервю
Петър Славов
Снимка: Таня Милушева
Чуй новината! Чуй новината:

"Човек се запитва какво се промени за тези години, постигнахме ли тези цели, за които бяхме излезли на площада. Тези протести промениха пътя на историята. Освен голямата надежда, която имаха хората на площадите, докарани дотам да нямат нищо, те имаха очакване и енергия, които днес са доста поизхабени."

Тази равносметка направи в интервю за БНР Петър Славов - адвокат, бивш депутат и бивш заместник-председател на Младежкото СДС, 28 години след масовите граждански протести на 10 януари 1997 г.

Като един от големите проблеми през годините след това той открои това, че се е получило размиване между ляво и дясно, както и че се е появил моделът да се очаква нов спасител.

В предаването "Преди всички" Славов определи като "скандална" процедурата, която продължава, "за т.нар. единствен кандидат за главен прокурор", но на фона на това отчита, че "като че ли виждаме вече започнала предизборна кампания" в ходовете на партиите, предприети по повод избора на главен прокурор.

"Част от политическите партии си играят партийния и предизборен театър, с ясното съзнание, че това няма как да влезе в сила до 16-и януари и въпросното лице ще бъде избрано."

Големият въпрос е може ли ВСС още същия ден да донесе на държавния глава повторното си предложение "и да му каже – подпиши", добави Петър Славов.

Славов обясни още, че това се дължи на текст в Закона за съдебната власт, който се е появил "мистериозно" преди години и превръща президента "в нещо като гумен печат".

По думите му това е "порочна алинея", която казва, че ако повторно бъде предложен същият кандидат, не се развива друга процедура и той трябва да бъде назначен, докато замисълът на конституционната процедура е друг.

Така се затваря възможността за други кандидатури и номинации, а единственият кандидат, за когото президентът е реагирал с отказ, бива "инсталиран", коментира Петър Славов.

Няма изричен срок, който указва кога президентът да постанови указа. Ако е сезирал Конституционния съд, той има всички основания да изчака, подчерта той. Според него действията на президента по избора на Борислав Сарафов биха дали "допълнителен прозорец от време".

Славов прогнозира "големи граждански протести, които е напълно възможно да приличат на тези от 10 януари", ако Сарафов бъде избран за главен прокурор на 16 януари, защото "ако нямаме правова държава, нямаме държава".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Испания нареди на Airbnb да премахне повече от 65 000 обяви за имоти под наем

Испанското министерство за защита на потребителите нареди на платформата Airbnb да премахне повече от 65 000 обяви за ваканционни имоти под наем. Според националните власти, те нарушават разпоредбите за рекламиране на този тип туристическо настаняване. Обявите за жилища за краткосрочно наемане не включват лиценза или регистрационния номер на..

публикувано на 19.05.25 в 10:40
Владимир Митев

Владимир Митев: Румъния има икономически проблеми и е нужен мир на политическата класа, за да ги решава

Проевропейският Никушор Дан спечели битката за президент на Румъния с почти 54% от гласовете, а за Джордже Симион са гласували около 46% и не бях изненадат за обрата на втория тур на президентския вот, коментира в интервю пред БНР Владимир Митев от "Мост - трансгранични разговори" и журналист в българската секция на Радио България...

публикувано на 19.05.25 в 10:33

Панорама на средното образование в Монтана

В този час в Монтана започва Панорама на средното образование по инициатива на Регионалното управление на образованието и Обединения детски комплекс "Ние, врабчетата". Целта на Панорамата на средното образование е завършващите седми клас ученици и техните родители да се срещнат с представители на  професионалните гимназии и средните училища..

публикувано на 19.05.25 в 10:32

БАН: Смъртността в България остава най-висока в Европа

Смъртността в България остава най-висока в Европа, информират от Институтът за изследване на населението и човека - Българската академия на науките (ИИНЧ - БАН).  Общият среден коефициент в Европа е 10,8% за 2023 г., а у нас е 15,7 на сто. През 2024 г. общият коефициент на смъртност в нашата страна бележи лек спад до 15,6% спрямо предходната..

публикувано на 19.05.25 в 10:28
Мария Русинова

Д-р Мария Русинова: В последните години се увеличават дарителките на кърма

19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . От 11 часа Банката за майчина кърма ще отбележи деня с инициативата "Всяко дарение разказва история" . " Стараем се да популяризираме както кърменето, така и даряването на кърма . Колкото повече майки кърмят, толкова повече биха имали излишно количество кърма, с което да подпомогнат..

публикувано на 19.05.25 в 10:14

Публикуван за обществено обсъждане е проектът за новия размер на социалната пенсия за старост

Проектът на постановление за определяне на новия размер на социалната пенсия за старост, считано от 1 юли, е публикуван за обществено обсъждане. Индексацията ще е 8,6 процента, колкото и на трудовите пенсии от същата дата. Така нарастването ще е с малко над 26 лева от сегашните 307 лева и 7 стотинки на 333 лева и 48 стотинки, средствата са..

публикувано на 19.05.25 в 10:13
БПЦ подкрепи гражданско шествие за въвеждането на учебен предмет, свързан с добродетели и религия. 17 май 2025 г.

Костадин Пампов: Един час за добродетели и религия няма да попречи

Ако е вярно, че моите афоризми предизвикват размисъл сред читателите и ги правят по-добри, значи съм постигнал голяма цел. Това сподели в интервю за БНР писателят и учител Костадин Пампов  след представянето на книгата си с афоризми "Което трябва, но не повече". Родом от Пазарджик и философ по образование, той преподава в системата на..

публикувано на 19.05.25 в 10:04