Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургас почете годишнината от рождението на бележития актьор Георги Калоянчев

3
Снимка: Даниела Костадинова

100 години от рождението на големия български актьор Георги Калоянчев се навършват днес. Годишнината беше почетена в родния му град Бургас с венци и цветя пред паметника му в Морската градина. 

Думите "Тук съм, жив съм, ваш съм", които Калоянчев изрича при последното си посещение в морския град, остават паметни за бургазлии. 

Актьорът Христо Мутафчиев, актьори от Бургаския театър, ученици и студенти от театрални школи, представители на местната власт и общественици поднесоха венци и цветя пред паметника на Георги Калоянчев, издигнат пред Летния театър на Бургас.
Младите хора, дошли да почетат бележития актьор, казаха:

"Георги Калоянчев ще го запомним, поне лично аз, с ролята на мосю Маргариди от "Криворазбраната цивилизация"; 

"Толкова велик актьор, това е нашият български Чарли Чаплин. И актьор, който винаги може да следваме като пример за нас като бъдещи актьори".

Една от емблемите на Бургаския театър - актрисата Димитрина Тенева, сподели каква следа е оставил в паметта на бургаските актьори големият Георги Калоянчев:

"Той не играеше на сцената ролите, той ги преживяваше, той ги живееше и затова заразяваше и публиката. В нашия занаят се казва - най-органичният артист. И за нас актьорите - тогава аз бях студентка, когато ходихме на репетиции в Сатиричния театър, той беше една школа. Още един ВИТИЗ изкарахме, защото той е учебник по актьорско майсторство".

През 2009 година Георги Калоянчев беше за последен път в Бургас. За родния си град той винаги повтаряше, че го носи в сърцето си.

Снимки -  Даниела Костадинова.
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Арести във Великобритания за връзки с "Палестинско действие"

Във Великобритания полицията арестува 13 души на протест в графство Норфолк по подозрение, че са изразили подкрепа на забранената група „Палестинско действие“.  Група демонстранти се е събрала пред кметството на улица „Сейнт Питърс“ в град Норич, държейки плакати, споменаващи организацията, съобщи полицията в Норфолк.  Полицията допълни, че някои от тях..

публикувано на 17.08.25 в 04:05
Испанският премиер Педро Санчес.

Испанският премиер ще посети най-засегнатите от пожарите райони

Испанският премиер Педро Санчес ще посети днес районите на Оренсе и Леон, тежко засегнати от бушуващите в страната пожари. Опозицията настоява за по-широко участие на армията в гасенето. От началото на август пожарите в Испания изпепелиха 115 хиляди хектара, хиляди хора бяха евакуирани. Централното правителство настоява, че отговаря на всички искания от..

публикувано на 17.08.25 в 03:59
Володимир Зеленски, Киър Стармър и Еманюел Макрон на среща в Лондон, 2 март 2025 г.

Европейски лидери обсъждат важни въпроси преди срещата на Зеленски и Тръмп

Британският премиер Киър Стармър  ще участва днес в конферентна видео връзка с лидерите на страните от така наречената „коалиция на желаещите“ преди насрочената за понеделник важна среща между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски, съобщи Скай нюз.   Киър Стармър, заедно с френския президент Еманюел Макрон и германския канцлер Фридрих Мерц, е съпредседател..

публикувано на 17.08.25 в 03:03

Румен Радев: Срещата в Аляска възстановява диалога и надеждата на всички ни за мир

Срещата в Аляска възстановява диалога и надеждата на всички ни за мир. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти на въпрос за вчерашната среща между президентите Доналд Тръмп и Владимир Путин и бъдещето на конфликта в Украйна, предаде БТА. "Но тук предстои да наблюдаваме метаморфозите, предполагам, на всички онези, включително и на..

публикувано на 16.08.25 в 20:45
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп към Зеленски: Сключете сделка с Москва, защото Русия е "много голяма сила, а вие не сте"

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е казал днес, че Украйна трябва да сключи сделка за прекратяване на войната с Русия, защото "Русия е много голяма сила, а те не са“, предаде Ройтерс, като се позова на свой запознат с въпроса източник. Тръмп е казал това  на Володимир Зеленски по време на телефонния разговор между двамата след среща на върха в..

публикувано на 16.08.25 в 20:37

Продължава борбата с пожарите в Гърция, където са активни няколко огнища

Продължава борбата с пожарите в Гърция, където са активни няколко огнища. Пожар избухна този следобед на територията на старо сметище, близо до гръцкото село Халки в района на Лариса. За известно време преминаването по магистралата Солун - Атина, която е наблизо, беше прекратено. Лентата за движение в посока Солун е затворена и в момента. Горски..

публикувано на 16.08.25 в 19:47

Не стихват протестите в Сърбия срещу управлението на Вучич

Сръбската полиция арестува собственик на транспортна фирма, който безплатно превозва протестиращи срещу управлението на Александър Вучич. Мъжът е от село Джурджево и официално не се посочват причините защо е задържан. Сръбската телевизия N1 обаче припомня, че по-рано Миломир Ячимович е обявил, че ще превозва граждани на Нови Сад до протеста..

публикувано на 16.08.25 в 19:38