Уникалният кукерски фестивал "Старчевата" в Разлог и тази година сибира над 3000 пазители на старата традиция за прогонване на злото и възвестяването на младата година.
Девети международен кукерски карнавал "Старчевата" в Разлог
На Атанасовден от седемте махали на града тръгна шествие с над 250 чауши, придружавани от деца, моми и невести, пременени с най- хубавите си народни носии, пазени като скъп дар от предците им.След демонстрациите на магическите ритуали на площада в Разлог се вие дълго и пъстро хоро, символ на човешката заедност.
Как е предавана традицията в продължение на повече от 200 години и каква е символиката на „Старчевата“ разказа за БНР секретаря на читалището в Разлог Велина Кулина:
"Не само в Разлог, но и в други краища на страната тези кукерски игри имат за цел да прогонват злите сили. Какво правим ние в Разлог - тъй като тези зли сили имат навика да се появяват в нечовешките си образи през нощта, тук щом се стъмни чаушите и бабугерите излизат от различните махали и правят шествие в града.
Това продължава близо месец - от Игнажден до Нова година всяка махала го прави задължително поне веднъж. Традицията изисква, когато гоним злите сили, да не се виждат истинските ни лица. Затова хората се маскират с различни маски - сурати ги наричаме тук и по тъмни доби те гонят караконджулите...
Ритуалът "Старчевата" е демонстрация на връзката между трите свята - долния свят, в който живеят караконджулите, човешкия свят, в който те идват по тъмни доби в тези хаотични дни, и небесният свят, където на връх Нова година, на Васильов ден слиза Млада Бога - вестителят на Доброто, разказа Велина Кулина, секретар на читалището в Разлог.
Кукерите разчистват пространстовото, за да се завихри онова голямо хора, където всички хора - пременени с най-хубавите си дрехи, заедно да създадат условия на чисто и хубаво за новото начало, пред очите на всички, допълни Кулина.
Три образа са задължителни в този ритуал - водачът - Старейшината, символ на силата и на мъжествеността, младият ерген, символ на мъжкото начало и невестата, която днес има женски обрз, но в миналото това е бил мъж с маска на лицето, който е носел на гърба си едно дърво, символ на моста, по което да слезе Млада Бога.
Тоест - мъжкото и женското начало и заедно със силата се събират и правят моста между трите свята, за да може небесният свят да дойде в човешкия и да цари добротата, поясни още Велина Кулина.
Още по темата слушайте в зувковия файл.
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..