Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Избирателите невинаги се движат според лидерите"

Проучване сред избирателите: Кои от конкурентите са най-приемливи?

Боян Захариев: Геополитическите червени линии и тези по оста на културните войни може да се окажат по-силни

| Интервю
Боян Захариев
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Българското политическо пространство в момента има 4 измерения, което е много сложно за партийно-политическа система.

Това заяви пред БНР Боян Захариев от "Отворено общество", автор на анализ за българското партийно-политическо пространство и симпатиите на избирателите, базиран върху данни на "Алфа рисърч".

В много демокрации по света анализаторите отбелязват, че към разделението ляво – дясно се е добавило ново измерение – на културните войни: либералните срещу консервативните ценности, а дори добавянето само на това измерение усложнява неимоверно политическото пространство, подчерта той. По думите му, у нас към тези две се наслагват и други:

"Допуснахме, че едното е вероятно геополитическото – БРИКС срещу Запада, ЕС и НАТО, Русия срещу Европа, и четвърто, което добавя още по-големи разделения – доколко е важна борбата с корупцията във властта. Явно тези разбирания допълнително разделят самите избиратели."

Захариев очерта "необходимостта да се правят коалиции с все по-размити граници неясни контури", която се забелязва както на национално, така и на европейско ниво.

Геополитическите червени линии и тези по оста на културните войни може да се окажат по-силни, допуска той.

"Избирателите невинаги се движат според лидерите или реагират веднага на техни вражди и противопоставяния. Те си имат по-устойчиви убеждения, които ги карат да са свързани с определена политическа формация, които са важни за тях. Ако лидерът понякога се опитва да ги насочи в друга посока, това не води автоматично до някакво наказание", коментира Боян Захариев в предаването "Преди всички".

Снимка: Ани Петрова

Обичайно избирателите се питат само за коя партия биха или са гласували, а всъщност те имат мнение за всички формации в парламента и за такива извън него. Затова този път в представителна извадка избирателите са били анкетирани за отношението им към всички парламентарни партии и към "Величие", която не попадна в парламента, обясни Боян Захариев замисъла на проучването, което провеждат за пръв път. 

Според него резултатите показват логични неща, но до момента не е имало толкова емпирични доказателства.

"Нашето изследване е в съзвучие с интуицията на голяма част от обществеността. Тези неща се говорят. Ние просто имаме солидно емпирично доказателство за това."

При ГЕРБ-СДС като водеща формация има твърд електорат – избиратели, които много я харесват, но следващите, които те харесват, са много ниско в тяхната скала, обясни Боян Захариев и съобщи детайли от данните:

Най-близко до избирателите на ГЕРБ са двете ДПС-та, почти на еднакво разстояние след това е партия "Величие", следвана от "клъстер от партии", но ПП-ДБ, БСП и "Възраждане" са доста отдалечени.

За избирателите на ПП-ДБ пък ГЕРБ е максимално отдалечената партия. Дори "Възраждане" е една идея по-близо, но въпреки това е на неприемливо голямо разстояние.

"Към момента ГЕРБ-СДС, съдейки по голямото разстояние до най-близките до тях формации, трудно биха изгубили нови избиратели, но не се вижда и откъде може да дойдат други избиратели", отбеляза Захариев.

ИТН в по-малка степен, но "Величие" и МЕЧ имат профил на новосъздадени без утвърден електорат. Двете ДПС-та в известен смисъл също могат да се включат в тази категория, допълни той. 

Според него при БСП, въпреки че е стара партия, се наблюдава странен феномен – добила е вида на тези новосъздадени формации, при които относително лесно избирателите харесват набор от други. Това от една страна означава относително лесно приемане на коалиции, но и относително лесно прехвърляне нанякъде при разочарование – "и да се загубят още избиратели".

Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: Няма да се толерира нарушаване на процедурните правила, свързани с жп транспорта

Трима служители на Националната компания "Железопътна инфраструктура" са временно отстранени заради трагичния инцидент край Локорско, при който загинаха двама работници. Това стана ясно след среща на новия министър на транспорта Гроздан Караджов с ръководствата на "Холдинг БДЖ", Националната компания "Железопътна инфраструктура" и..

публикувано на 20.01.25 в 14:03
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Проф. Даниела Авджиева: Педиатричните пътеки са ниско финансирани при "пътечната медицина"

Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници, потвърди за тежката ситуация проф. Даниела Авджиева,  преподавател в катедра "Педиатрия" на Медицинския университет в София, в интервю пред БНР. "Проблемът е, че липсват педиатри и в..

публикувано на 20.01.25 в 12:00
Програма

Деца от Велико Търново ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта

Децата от между 6 и 11 години от великотърновските детски градини и училища през тази учебна година ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта , за да бъдат полезни на своите близки и незабавно да потърсят лекарска помощ. Образователната програмата се казва "Бързи герои 112" и се подкрепя от община Велико Търново, младежите..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Мирослава Тодорова

Мирослава Тодорова: Народното недоволство може да помете всички институции

В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната и изпълнителната власт.  Декларирането на подобно желание е " поредното признание, че има такъв проблем и се оказва, че е централният политически проблем ", смята Мирослава Тодорова, съдия в..

публикувано на 18.01.25 в 14:37

Директор на столично училище: Имаме финансови резерви, ще увеличим заплатите

В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в интервю пред БНР. Председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България Диян Стаматов, директор на софийското 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов", бивш зам.-министър на МОН..

публикувано на 17.01.25 в 13:58
Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров

КРС: Няма мобилен оператор - монополист за 2024 г.

За 2024 г. няма мобилен оператор, който да е монополист , т.е. да има 50 и над 50% участие на пазара и той да диктува цените на този пазар. Това заяви пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. По думите му се правят регулярни проверки на мобилните оператори за това дали някой не се държи като монополист..

публикувано на 16.01.25 в 09:40

Венци Мицов: Партиите продават страх, а не решение на въпросите

" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ".  Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...

публикувано на 15.01.25 в 12:19