Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Избирателите невинаги се движат според лидерите"

Проучване сред избирателите: Кои от конкурентите са най-приемливи?

Боян Захариев: Геополитическите червени линии и тези по оста на културните войни може да се окажат по-силни

| Интервю
Боян Захариев
Снимка: БТА

Българското политическо пространство в момента има 4 измерения, което е много сложно за партийно-политическа система.

Това заяви пред БНР Боян Захариев от "Отворено общество", автор на анализ за българското партийно-политическо пространство и симпатиите на избирателите, базиран върху данни на "Алфа рисърч".

В много демокрации по света анализаторите отбелязват, че към разделението ляво – дясно се е добавило ново измерение – на културните войни: либералните срещу консервативните ценности, а дори добавянето само на това измерение усложнява неимоверно политическото пространство, подчерта той. По думите му, у нас към тези две се наслагват и други:

"Допуснахме, че едното е вероятно геополитическото – БРИКС срещу Запада, ЕС и НАТО, Русия срещу Европа, и четвърто, което добавя още по-големи разделения – доколко е важна борбата с корупцията във властта. Явно тези разбирания допълнително разделят самите избиратели."

Захариев очерта "необходимостта да се правят коалиции с все по-размити граници неясни контури", която се забелязва както на национално, така и на европейско ниво.

Геополитическите червени линии и тези по оста на културните войни може да се окажат по-силни, допуска той.

"Избирателите невинаги се движат според лидерите или реагират веднага на техни вражди и противопоставяния. Те си имат по-устойчиви убеждения, които ги карат да са свързани с определена политическа формация, които са важни за тях. Ако лидерът понякога се опитва да ги насочи в друга посока, това не води автоматично до някакво наказание", коментира Боян Захариев в предаването "Преди всички".

Снимка: Ани Петрова

Обичайно избирателите се питат само за коя партия биха или са гласували, а всъщност те имат мнение за всички формации в парламента и за такива извън него. Затова този път в представителна извадка избирателите са били анкетирани за отношението им към всички парламентарни партии и към "Величие", която не попадна в парламента, обясни Боян Захариев замисъла на проучването, което провеждат за пръв път. 

Според него резултатите показват логични неща, но до момента не е имало толкова емпирични доказателства.

"Нашето изследване е в съзвучие с интуицията на голяма част от обществеността. Тези неща се говорят. Ние просто имаме солидно емпирично доказателство за това."

При ГЕРБ-СДС като водеща формация има твърд електорат – избиратели, които много я харесват, но следващите, които те харесват, са много ниско в тяхната скала, обясни Боян Захариев и съобщи детайли от данните:

Най-близко до избирателите на ГЕРБ са двете ДПС-та, почти на еднакво разстояние след това е партия "Величие", следвана от "клъстер от партии", но ПП-ДБ, БСП и "Възраждане" са доста отдалечени.

За избирателите на ПП-ДБ пък ГЕРБ е максимално отдалечената партия. Дори "Възраждане" е една идея по-близо, но въпреки това е на неприемливо голямо разстояние.

"Към момента ГЕРБ-СДС, съдейки по голямото разстояние до най-близките до тях формации, трудно биха изгубили нови избиратели, но не се вижда и откъде може да дойдат други избиратели", отбеляза Захариев.

ИТН в по-малка степен, но "Величие" и МЕЧ имат профил на новосъздадени без утвърден електорат. Двете ДПС-та в известен смисъл също могат да се включат в тази категория, допълни той. 

Според него при БСП, въпреки че е стара партия, се наблюдава странен феномен – добила е вида на тези новосъздадени формации, при които относително лесно избирателите харесват набор от други. Това от една страна означава относително лесно приемане на коалиции, но и относително лесно прехвърляне нанякъде при разочарование – "и да се загубят още избиратели".

Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20