Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

2
Ботаническа градина - БАН - София
Снимка: ФБ/Ботаническа градина - БАН

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти. 

Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни, с накацали по тях малки дървени къщички за птици.

Ботаническа градина - БАН - София
Ботаническа градина - БАН - София

Един завой наляво и пред нас се открива Стъклената къща на растенията - така наричаме оранжериите. Навън е студено, сиво, мрачно, но прекрачвайки прага на оранжериите, ни залива топлината и красотата на вечната пролет. 

Пак наляво и първото растение, което виждаме, е миртовият храст, храстът на Афродита" - с тези думи Антония Василева, специалист по озеленяване, ни въведе в пределите на Ботаническата градина на Българската академия на науките, където тя работи.

Ботаническа градина - БАН - София
Ботаническа градина - БАН - София

Историята на тази градина е стародавна. Тя е една от първите обществени градини в София, създадена е през 1882 година. Още от самото начало е известна като "Княжеската градина". 

Организирането ѝ като Ботаническа започва към 1890 г. Намирала се е между сегашните булеварди "Руски", "Левски" и "България". По-късно става част от Царските природонаучни музеи и институти и за издръжката ѝ се грижи царската фамилия.

Ботаническа градина - БАН - София
Ботаническа градина - БАН - София

През първата половина на ХХ век Градината, която съседства със Софийския университет и Зоологическата градина, е част от забележителностите на столицата. 
Колекциите от скални и алпийски растения, свързани с имената на царските градинари Йохан Келерер и Вилхелм Шахт, са сред най-богатите в света.
Ботаническа градина - БАН
През 1947 г. Царските природонаучни музеи и институти преминават към Българската академия на науките
Така Ботаническата градина става част от Института по ботаника. На сегашното си място - в подножието на Витоша, е от края на 60-те години на миналия век.
Ботаническа градина - БАН - София
Ботаническа градина - БАН - София

Антония Василева, специалист по озеленяване от Ботаническата градина на Българската академия на науките разказва още каква е легендата за Миртовия храст на Афродита. 
Ще научите и за очарователните цветове на азалеи, камелии и различни видове орхидеи, които тъкмо сега цъфтят - прекрасни ванди, пантофки, катлеи и техни хибриди. За особеностите по отглеждането на цветя, на декоративни храсти и дръвчета...

Още по темата в интервюто на Кармен Манукян с Антония Василева в "Нощен Хоризонт"

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Хижата на Бонсови поляни

Хижар предлага проект за развитие на Люлин планина

Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..

публикувано на 01.04.25 в 11:39

Край изпепеления кибуц Реим бяха засадени дървета

Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..

публикувано на 30.03.25 в 07:13
Пловдив - новият директор на  зоологическата градина Венцеслав Петков

Зоопаркът в Пловдив ще бъде напълно обновен

Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование.  Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а  модерните  технологии  също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на  зоологическата..

публикувано на 30.03.25 в 06:26

ООН: Кризата с ледниците е криза на човешките права

Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март.  Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..

публикувано на 22.03.25 в 04:55
Село Мутулас в Кипър

Екологични прояви в Кипър ще повишават информираността за горите и водите

Поредица от екологични прояви, посещения сред природата, залесяване през двата почивни дни в Кипър целят да повишат информираността на обществеността за горите, тяхното устойчиво управление и опазването на ресурсите им. С тях на острова отбелязват Международния ден на горите, който бе в петък, както и днешния Световен ден на водата. С..

публикувано на 22.03.25 в 04:33
Християн Христов

Християн Христов: За мен Зооцентърът в Добрич е мисия

Срещаме ви с един млад мъж - Християн Христов, който е посветил професионалния си път, свободното време и хобитата си на опазването на природата и животните .  Неслучайно преди шест години, малко след като завършва специалност "Екология" в университет във Великобритания, той става директор на Центъра за защита на природата и животните..

публикувано на 20.03.25 в 18:00

Велислав Малджиев: България е атрактивно място са всякакъв вид екстремен туризъм

Той е разностранна личност - превърнал е хобитата си в професия , а животът му е свързан със спортове като скокове с бънджи и рафтинг, но също и летене с балон, както и с народни танци .  " България е много благодатен район за всякакви екстремни спортове . Проблемът на много туристически фирми е, че избягват да правят екстремен туризъм в..

публикувано на 19.03.25 в 08:59