Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

2
Ботаническа градина - БАН - София
Снимка: ФБ/Ботаническа градина - БАН

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти. 

Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни, с накацали по тях малки дървени къщички за птици.

Ботаническа градина - БАН - София

Един завой наляво и пред нас се открива Стъклената къща на растенията - така наричаме оранжериите. Навън е студено, сиво, мрачно, но прекрачвайки прага на оранжериите, ни залива топлината и красотата на вечната пролет. 

Пак наляво и първото растение, което виждаме, е миртовият храст, храстът на Афродита" - с тези думи Антония Василева, специалист по озеленяване, ни въведе в пределите на Ботаническата градина на Българската академия на науките, където тя работи.

Ботаническа градина - БАН - София

Историята на тази градина е стародавна. Тя е една от първите обществени градини в София, създадена е през 1882 година. Още от самото начало е известна като "Княжеската градина". 

Организирането ѝ като Ботаническа започва към 1890 г. Намирала се е между сегашните булеварди "Руски", "Левски" и "България". По-късно става част от Царските природонаучни музеи и институти и за издръжката ѝ се грижи царската фамилия.

Ботаническа градина - БАН - София
През първата половина на ХХ век Градината, която съседства със Софийския университет и Зоологическата градина, е част от забележителностите на столицата. 
Колекциите от скални и алпийски растения, свързани с имената на царските градинари Йохан Келерер и Вилхелм Шахт, са сред най-богатите в света.
Ботаническа градина - БАН
През 1947 г. Царските природонаучни музеи и институти преминават към Българската академия на науките
Така Ботаническата градина става част от Института по ботаника. На сегашното си място - в подножието на Витоша, е от края на 60-те години на миналия век.
Ботаническа градина - БАН - София
Антония Василева, специалист по озеленяване от Ботаническата градина на Българската академия на науките разказва още каква е легендата за Миртовия храст на Афродита. 
Ще научите и за очарователните цветове на азалеи, камелии и различни видове орхидеи, които тъкмо сега цъфтят - прекрасни ванди, пантофки, катлеи и техни хибриди. За особеностите по отглеждането на цветя, на декоративни храсти и дръвчета...

Още по темата в интервюто на Кармен Манукян с Антония Василева в "Нощен Хоризонт"

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..

публикувано на 12.01.25 в 14:36
Нина Касабова

През зимата у нас се предлагат вносни цветя

Цветята правят ежедневието ни по-красиво, те внасят топлина в нашия живот.  Какви цветя избират плевенчани за празнични случаи, какво препоръчват специалистите и какви да са грижите през зимата за стайните ни растения? От години Нина Касабова предлага различни цветя на плевенчани. Въпреки зимния сезон красив букет или саксия могат да се избират от..

публикувано на 12.01.25 в 06:47

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк

През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..

публикувано на 05.01.25 в 05:27
Димитър Колешев с клиент

30 години в планината: Димитър Колешев

През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват  7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..

обновено на 05.01.25 в 05:10
Людмил Кърджилов

Людмил Кърджилов: Сняг през зимата не е явление от миналото

Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни .   Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че  средните глобални температури..

публикувано на 02.01.25 в 17:21