Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

2
Ботаническа градина - БАН - София
Снимка: ФБ/Ботаническа градина - БАН

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти. 

Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни, с накацали по тях малки дървени къщички за птици.

Ботаническа градина - БАН - София

Един завой наляво и пред нас се открива Стъклената къща на растенията - така наричаме оранжериите. Навън е студено, сиво, мрачно, но прекрачвайки прага на оранжериите, ни залива топлината и красотата на вечната пролет. 

Пак наляво и първото растение, което виждаме, е миртовият храст, храстът на Афродита" - с тези думи Антония Василева, специалист по озеленяване, ни въведе в пределите на Ботаническата градина на Българската академия на науките, където тя работи.

Ботаническа градина - БАН - София

Историята на тази градина е стародавна. Тя е една от първите обществени градини в София, създадена е през 1882 година. Още от самото начало е известна като "Княжеската градина". 

Организирането ѝ като Ботаническа започва към 1890 г. Намирала се е между сегашните булеварди "Руски", "Левски" и "България". По-късно става част от Царските природонаучни музеи и институти и за издръжката ѝ се грижи царската фамилия.

Ботаническа градина - БАН - София
През първата половина на ХХ век Градината, която съседства със Софийския университет и Зоологическата градина, е част от забележителностите на столицата. 
Колекциите от скални и алпийски растения, свързани с имената на царските градинари Йохан Келерер и Вилхелм Шахт, са сред най-богатите в света.
Ботаническа градина - БАН
През 1947 г. Царските природонаучни музеи и институти преминават към Българската академия на науките
Така Ботаническата градина става част от Института по ботаника. На сегашното си място - в подножието на Витоша, е от края на 60-те години на миналия век.
Ботаническа градина - БАН - София
Антония Василева, специалист по озеленяване от Ботаническата градина на Българската академия на науките разказва още каква е легендата за Миртовия храст на Афродита. 
Ще научите и за очарователните цветове на азалеи, камелии и различни видове орхидеи, които тъкмо сега цъфтят - прекрасни ванди, пантофки, катлеи и техни хибриди. За особеностите по отглеждането на цветя, на декоративни храсти и дръвчета...

Още по темата в интервюто на Кармен Манукян с Антония Василева в "Нощен Хоризонт"

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
инж. Цветан Паров

Цветан Паров: Учените са по-спокойни за глобалното затопляне от политиците

Антарктика има механизми  да пази леда си от слънцето - това са установили български учени. Двугодишно изследване хвърля светлина по темата. Става дума за най-дългото в света температурно проучване на недрата на ледниците . Става въпрос за три ледника. Ледник Перуника е част от голямо ледено поле, което се нарича Балкан . За нас беше интересно..

публикувано на 01.07.25 в 10:31
Балин Балинов

Балин Балинов: За фотоволтаик на балкона трябва да съобразиш три закона!

Единствена алтернатива на "енергийния Джулай" - ежегодното повишаване на цените на тока, за много от гражданите остават  балконските фотоволтаици . Това мнение изрази пред БНР Балин Балинов от "Грийнпийс – България". По думите му, "за балконските фотоволтаици в момента трябва да се съобразиш с три закона !" Периодът на..

публикувано на 30.06.25 в 11:19

МОСВ бави решение за обявяването на нова защитена местност в ПП "Странджа"

Повече от година МОСВ забавя решение за обявяването на нова защитена местност в Природен парк "Странджа". Предложението е на ръководството на парка и е подкрепено с научна обосновка и експертни становища . Местността, която трябва да получи статут на защитена, се намира между селата Евренозово и Близнак . Там е открито находище на..

публикувано на 30.06.25 в 06:55
Снимката е илюстративна

Здравния туризъм - възможности и реалности в областта на балнеолечебните процедури

Община Минерални бани е известна с лечебните си минерални води и природни ресурси , които помагат на хората при различни здравословни проблеми и стимулират здравословния начин на живот.  Тук може да намерите помощ при болки в ставите, нервно напрежение и други хронични заболявания, а природата и чистият въздух правят престоя още по-полезен за..

публикувано на 24.06.25 в 12:05

Правозащитниците доволни от отпушването на казуса със "Струма" през Кресненското дефиле

Дългогодишният спор около изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле е към своя край. Министерството на околната среда и водите обяви, че всички жалби, свързани с проекта, са оттеглени, а делата – прекратени , благодарение на постигнато споразумение между правителството и природозащитни организации. Предвижда се трайно..

публикувано на 12.06.25 в 07:00
Вера Стаевска

Без вятърни и соларни централи в горите! Петиция за законови промени набира сила

Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони". От организацията са започнали подписка – "Право на природа" , за законодателни промени в Закона за горите и Закона за ВЕИ и вече имат парламентарна подкрепа за внасяне на тези предложения. Целта е възобновяемата енергия да се развива,..

публикувано на 10.06.25 в 11:50

Борбата със замърсяването с пластмаса е фокусът на Световния ден на околната среда

Намиране на решение на замърсяването с пластмаса – това е призивът на днешния Световен ден на околната среда .  Кампанията тази година иска да окуражи както всеки отделен човек, така и организации, правителства и различни видове индустрии да възприемат устойчиви практики за системна промяна за по-здравословно бъдеще. Генералният секретар..

публикувано на 05.06.25 в 01:00