Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мнозинството британци смятат Брекзит за грешка

Снимка: архив

Повечето британци смятат, че напускането на ЕС е било грешка, но не се очаква политиците да повдигнат въпроса за връщане в организацията, показва проучване и анализ, направени в седмицата, в която се навършиха 5 години от Брекзит.

При гласуването на референдума за излизане от ЕС през 2016 година резултатът беше много оспорван - малко под 52% гласуваха за напускане и малко над 48% за оставане в рамките на общото решение на Обединеното кралство имаше мнозинства за напускане в Англия и Уелс и против в Шотландия и Северна Ирландия. След това отне три години и половина на преговори с Брюксел, политически и правни аргументи в Уестминстър и три британски министър-председателски кариери, преди Борис Джонсън да изпълни обещанието си да "реализира Брекзит".

Последните проучвания на общественото мнение постоянно показват, че обществеността смята Брекзит за грешка. А най-новото по повод на петата годишнина, направено от YouGov, на въпрос: "Погрешно или правилно ли беше решението?", отчита "Грешно" 55% и „Правилно“ 30%. Забележително е, че 75% на възраст от 18 до 25-години, които в повечето случаи не са имали шанс да гласуват на референдума, смятат, че напускането е грешка. Анализаторите посочват, че страшните предупреждения на "римейнърите", че икономиката веднага ще се срине, не се материализираха, но Обединеното кралство и не просперира, откакто напусна ЕС, както предричаха „брекзитиърите".

Професор Джонатан Портъс посочи в анализ, че анкетите показват, че всичко това означава, че отношенията на Обединеното кралство с Европа - най-близкия съсед и най-голям търговски партньор - са много актуален въпрос за страната, въпреки нежеланието на водещите битки политици да говорят за това. За двете основни партии на лейбъристите и консерваторите е "червена линия" повторното присъединяване към ЕС.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Най-малко 13 жертви на наводнения в Тексас

Най-малко 13 души са загинали при наводнения в американския щат Тексас, предизвикани от проливни дъждове.  Бедствието засегна окръг Кер в южната част на щата. Според губернатора на Тексас сред жертвите има както възрастни, така и деца. Някои от телата са открити в автомобили, отнесени от придошлите води. Властите допълниха, че има и хора в..

публикувано на 05.07.25 в 02:44
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Президентът на САЩ подписа знаковия законопроект за бюджета

Американският президент Доналд Тръмп подписа знаковия за управлението му законопроект за бюджета на САЩ.  Утвърждаването на нормативния акт беше кулминацията на церемония, организирана в Белия дом по случай националния празник на страната 4-ти юли или Деня на независимостта.  Тя включваше и прелитане на бомбардировачи Б-2 като тези, използвани..

публикувано на 05.07.25 в 01:46
Разрушения в Ивицата Газа, 7 януари 2025 г.

Положителен отговор на "Хамас" на предложението за 60-дневно спиране на огъня в Газа

Палестинското движение "Хамас" съобщи, че е готово веднага да започне преговори за реализиране на най-новото предложение за прекратяване на огъня в ивицата Газа. Отговорът е предаден на посредниците за уреждането на конфликта в Газа -  Египет, Катар и САЩ.   "Хамас" посочи, че решението е взето след вътрешни разговори и консултации с другите палестински..

публикувано на 05.07.25 в 01:40

Министерството на земеделието започва прием на заявления за финансово подпомагане за залесяване

Министерството на земеделието започва прием на заявления за финансово подпомагане за залесяване.  Бюджетът е близо 12 млн.евро и за финансиране  могат да кандидатстват собственици на земи и гори, местни поделения на вероизповеданията, общини и държавни предприятия.  Финансиране ще се предоставя за подготовка на почвата за залесяване, закупуване..

публикувано на 04.07.25 в 22:18

С 20 дни по-рано започна да намалява нивото на язовир "Среченска бара"

С 20 дни по-рано започна да намалява нивото на язовир "Среченска бара" заради засушаването. Водоемът е почти пълен и няма проблеми с подаването на питейна вода, съобщават от ВиК - Монтана. От "Среченска бара" вода пият жителите на населени места от областите Монтана и Враца. В момента във водоема има малко над 15 милиона кубика вода, което..

публикувано на 04.07.25 в 22:15

Полицията в Плевен издирва 4-годишно момиченце

МВР- Плевен издирва 4-годишно момиченце. Сигнал за изчезването на детето е подал бащата преди повече от месец, но подробности за случая бяха оповестени днес.   Сигналът е подаден от бащата, след като майката не го връща в срок, определен от съда. МВР започва действия, детето е обявено за издирване. Говорителят на полицията Мариана Цветкова обясни:..

публикувано на 04.07.25 в 21:57
Екип от Италианската национална пожарна бригада (Vigili del Fuoco) работят на мястото на експлозията на бензиностанция на

Шестима от ранените от взривовете на бензиностанция в Рим са в тежко състояние

Броят на ранените в резултат на двойната експлозия на бензиностанция в Рим нарасна на 50 души. От тях шестима са приети в болници с червен код - в тежко състояние. Прокуратурата в Рим започна разследване за причиняване на телесни повреди поради небрежност. Над 20 пострадали при експлозия на бензиностанция в Рим Ранените при експлозията на..

публикувано на 04.07.25 в 21:18