Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Българите трябва да имат своята идентичност"

Отец Добромир: Имаме първия български храм в Лондон

"Трябва да бъдем тук и да се грижим за нашите сънародници"

| Интервю
Снимка: dveri.bg

Отец Добромир постоянно е около строителните бригади, които се занимават с изграждането на българския храм в рамките на сградата на българското посолство в Лондон. Един амбициозен проект, стартирал преди година и четири месеца, в който се включиха много хора. Проект с много предизвикателства, като се започне от одобряването на предложението за дизайн на храма и се стигне до отоплението, електричеството и осветлението – все неща, които не се виждат при освещаването на една църква. 

- Кое беше най-голямото предизвикателство, за да се стигне дотук? 

- Най-голямото предизвикателство беше да сменим фасадата и предназначението на сградата. Това беше най-голямото предизвикателство, защото самата сграда е Listed building, т.е това е защитена сграда, паметник на културата, и трябваше да убедим английската държава, че имаме нужда от това тази сграда да бъде църква. Парадоксално е, защото в центъра на Лондон това е единствената нова църква, т.е. имаме църкви, които стават детски градини или променят функциите си, а ние, българите, правим обратното - една сграда, която е културна забележителност, я правим църква. Мисля, че с това Уестминстър може да се гордее и не случайно кметът на общината ще присъства на освещаването.


- Явно краят му се вижда и сега можем само да очакваме деня на освещаването?

- Сега вече сме на финалната права с украсата, поставянето на мраморите, на мраморния иконостас, довършването на купола. Смятам, че на 23-ти февурари ще имаме едно много красиво място, с което да се гордеем българите.

- Ще бъде ли запазено името на съществувалия преди на това място параклис?

- Да, разбира се. Ние запазваме името на мъничкия параклис, който съществуваше - "Свети Йоан Рилски Чудотворец", като покровител на българския народ. Интересно е, че много от нашите храмове в Западна Европа носят неговото име и той като покровител на българския народ е този, на който ние се молим и който е съвършено смирен човек и неговото смирение привлича. Ние също сме привлечени в неговия храм. Заради това в сърцето на Лондон ние имаме храм "Свети Йоан Рилски Чудотворец".

- Какво да очакваме на освещаването?

- На освещаването службата ще бъде възглавена от негово светейшество българския партриарх Даниил. Той пристига със своя викарен епископ Пахомий, със секретаря на Светия синод епископ Герасим Мелнишки, а също така и с ректора на Софийската духовна семинария. Домакин ще бъде, разбира се, негово високо преосвещенство митрополит Антоний, който отговаря за Западна и Средна Европа – това е неговата епархия. Но патриархът ще възглави светата литургия. Разбира се, ще имаме много гости. В самата служба на освещаването ще участва и архиепископът на Великобритания Тиатира Никитас, който е познат като архиепископът на Вселенската патриашия във Великобритания. Един изключително деен архиепископ, койти на нас, българите, много е помагал през тази година и половина. Когато ние не можехме да се събираме в български храм, той ни предостави един гръцки храм в Северен Лондон и ние сме много благодарни. Затова сме го поканили като наш официален гост.


- А когато премине цялата суетня около освещаването, вие ли ще поемете службите в храма на всекидневна база?

- Да, по Божията милост, аз оставам председател на църковното настоятелство и се надявам с Божията подкрепа да обгрижвам и да продължавам да обгрижвам българите в Лондон и във Великобритания.

- В един свят на бързи промени и кризи от всякакъв характер колко значимо е това, че българите ще имат свой храм в Лондон?

- За нас този проект беше една мечта, мечтата на две-три поколения българи, които са на Острова. Всичко започва още преди промените в България през 80-те години на миналия век. С помощта на едно братство, една организация, която се свързва с Оксфорд - "Свети Сергий Албан", е дадено първото помещение, което се намира недалеч оттук, за българска църква. Но като кажем църква се има предвид самото събиране на хора, а не като сграда, като място, на което хората да се събират и да служат литургията на собствения си език. 

После, по времето на посланик Станчов, имаме тази възможност едно малко помещение в посолството да бъде обособено като параклис и то функционира в продължение на няколко десетилетия. 

Така че, ето сега вече можем да се поздравим, че имаме първия български храм в Лондон. И за нас това е изключително важно. Много хора помогнаха за това. Нека да споменем и българската държава, която явно последните 10 години може би припознава църквата като своя съработник и смята, че е нужно да има такива храмове в Западна Европо и помага и се надявам все повече да помага, защото ние сме представители именно на българския народ, защото българската църква е неделима част от българския народ. 

За мен това е много важно, българите да имат своята идентичност, т.е. когато ние сме в чужбина, губим своята идентичност и в един момент започваме да си задаваме въпроси кои сме. Някои стигат до нивото на народните танци и на рецептите, на едно битово ниво, но ние имаме една по-дълбока идентичност, която е духовна идентичност. Твърдо смятам, че трябва да бъдем тук и трябва да се грижим за нашите сънародници. Имаме много млади хора, които са родени тук и търсят православната църква, не толкова като част от тяхното семейство, а като нещо, което реално трябва да им помогне в живота. За съжаление, имаме опит на млади хора, които са минали през различни религии, дори секти, и когато дойдат при нас, ние се опитваме да им помогнем, за да открият тази съкровищница на православното християнство и на народа ни и те всъщност преоткриват християнството и своята култура. 

Аз смятам, че е важно ние да сме тук, да сме на своя пост, дори защото войната на църквата е за всяка една човешка душа, за спасението на всеки. И този храм ще се превърне в дом на българите в Лондон и всеки е добре дошъл. И аз искам тук да благодаря на може би хилядите хора, които ни помагаха с финасови средства, с труд. Благодаря и на българската държава, която предостави 3,3 милиона лева тази църква да бъде построена. Благодаря също на много хора, родолюбиви българи, които пожертваха доста средства. Всички те са много ценни, дори и тези, които дори с един паунд са допринелси за този проект. И пак казвам, най-голяма заслуга има митрополит Антоний, който взе построяването на българския храм в Лондон като своя лична кауза. Той всъщност беше медиаторът между църквата и държавата и той направи така, че да се справим с всички препятствия, да имаме един добър завършек на започнатото дело.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на СЕМ д-р Симона Велева

СЕМ застава зад редакционната независимост и свободата на всички медии

Съветът за електронни медии обяви позиция, че застава зад редакционната независимост и свободата на всички медии. Председателят на СЕМ Симона Велева посочи ролята на медиите като "обществен страж". "Разбира се, ние сме част от цялата екосистема, която за да функционира правилно и за да има баланс между правото на изразяване на мнение и..

публикувано на 07.05.25 в 12:47
Сградата на Олд Бейли в Лондон

Определят присъдите на шестимата българи, които британски съд призна за виновни за шпионаж в полза на Русия

Очаква се днес след обед шестимата българи, които бяха признати за виновни в шпионаж в полза на Русия, да се явят в Централния наказателен съд "Олд Бейли" в Лондон, където започва заседание за определяне на размера на техните присъди. Би Би Си: Българите, признати за виновни за шпионаж, са били на събитие в британския парламент..

публикувано на 07.05.25 в 12:38

Фалстарт на делото за катастрофата край Лясковец, при която загина дете

Фалстарт във Великотърновския окръжен съд по делото за катастрофата от есента на 2022 година, при която учител по физкултура блъсна с колата си и уби на място 12-годишен велосипедист. Председателят на съдебния състав, съдия Пламен Борисов, си направи отвод по делото, защото познава и е ползвал услугите на настоящия съпруг на майката на..

публикувано на 07.05.25 в 12:33
Цветелина Пенкова

Цветелина Пенкова: Малко над 50% са инвестираните усвоени евросредства по ПВУ в страните-членки

" Подходът, който се предлага в момента, създава предпоставки за пренасочване на средства от една програма в друга, което е опасно за някои от ключовите социални политики, каквато например е кохезионната политика ".  Това коментира пред БНР Цветелина Пенкова - евродепутат от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП и член..

публикувано на 07.05.25 в 12:12

Конклавът започва около 17:30 часа

От 17:30 часа в Сикстинската капела започва Конклавът, който ще избере 267-ия  папа. Вотът  ще се провежда, по традиция, под строга секретност, докато някой от 133-мата кардинали събере 2/3 от гласовете. Преди гласуването, кардинал Раниеро Канталамеса ще даде катехизис - момент на фундаментален духовен размисъл, за да подготви участниците за..

публикувано на 07.05.25 в 12:02
Творба на Боряна Венциславова от изложбата ѝ „В разговор с водата“, 2024

Творба на Боряна Венциславова става част от колекцията на ЕП

Творба на българска художничка, която живее в Австрия, участва в изложбата "Носители на промяната" в сградата на Европейския парламент в Страсбург. "Миграционни стандарти" на Боряна Венциславова представлява  видео плюс 6 фотографии с текстове. Работата, която е от 2011 г., е била откупена за постоянните колекции в Европейския парламент...

публикувано на 07.05.25 в 11:57
Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен: ЕС няма да допусне да бъде отворено кранчето за руски газ и петрол

"ЕС никога повече няма да допусне отново да бъде отворено кранчето за руски газ и петрол". Това каза председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен по време на дебат за подкрепата на Общността за справедлив, устойчив и всеобхватен мир в Украйна в реч пред Европейския парламент в Страсбург. Тя посочи три приоритета по отношение на Украйна...

публикувано на 07.05.25 в 11:55