Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: 18 милиарда теменужки в Дупката

| Коментар
Снимка: Шарж: Алла и Чавдар Георгиеви

Бойко Борисов: …Ако я нямаше дупката в бюджета, найш колко лесно щеше да се е приел бюджетът!... Дупката я знаете - 18 милиарда!”

***

Тези от нас, които ни е брулил повечко животът, имахме късмета да натрупаме лирически опит през романтичното десетилетие на 90-те години. И живелите по онуй време сигурно си спомнят колко беден беше животът и материално, и морално. Нямаше го например в публичното пространство Бойко Борисов, медиите жадуваха той да се появи, за да го обласкаят.

Липсата на Бойко Борисов бе една огромна пустота. Това бе една дупка с приблизително 18 милиарда хектопаскала въздух под налягане.

Слава Богу - в началото на сегашния век най-после се появи на първа линия в обществото ни Бойко Борисов - и така запълни огромната липса в живота ни. Медиите и обществото толкова силно жадуваха появата му, че първите години на неговата обществена дейност бяха нещо като меден месец на Борисов в обятията на медиите. С две думи, народът търсеше своя Крали Марко и го откри в лицето на Генерала. Някои социални антрополози впрочем смятат, че тогава малко сме се припознали и вместо Крали Марко пак сме открили Хитър Петър.

Крали Марко, Бай Ганьо или Хитър Петър - мисълта ми е, че без Борисов живеехме в пустота, а с него живеем обемно и многопластово. През 1990-те години нямахме Борисов, но пък беше доста популярна играта "Тука има, тука няма", известна още като "Къде е топчето?". Три чаши и топче се разместват с факирска ловкост, а жертвата трябва да познае под коя чашка е топчето. Това беше малко по-артистичен начин да се хвърлят пари през терасата - хвърлянето на пари в черни дупки под прозорците е друг национален спорт, широко практикуван и до днес в свещените земи на най-интелигентната и древна държава.

В библейските времена на всеки пазар имало по някой пророк, а през 1990-те у нас на всеки пазар имаше малки игрални площадки за "Тука има, тука няма". Тази игра, между другото, има много хубави имена и на други езици. На английски едно от имената е "Три миди и грахче", на испански е ¿Dónde está la bolita? - къде е топчето?

Бойко Борисов и Теменужка Петкова в пленарната зала на парламента, 2024 г.  Снимка: БТА

А днес, в нашия напреднал век, зрелият чаровник и галантен факир Чорбаджи-Бойко разиграва пред нас вълнуващата игра: Тука има дупка, тука няма дупка, кой видя къде е дупката от 18 милиарда! Гледаш внимателно - печелиш обезателно? Ти, госпожо, видяхте ли къде е дупката? ¿Dónde está el agujero? Къде е, значи, дупката?

Играта с топчето си е чиста измама, но играта с дупката е честна и почтена.

И като се намери дупката, никой няма да загуби, но ще спечели цял народ! Това не е никаква измама, защото няма как да се измами един от най-умните народи на планетата! Изглежда финансовият министър има точно такава задача - да открие дупката и да я напълни с 18 милиарда теменужки.

За да дойде и да настъпи тогава тоя единствен живот на непоносимото щастие, любов и теменужки между хората.

Ах,

милиарди, милиарди теменужки в дупката!

Тука има, тука няма, ка̀жи де е дупката?

Има ли, няма ли теменужки в дупката?

И се чудя, и се мая, и крещя във дупката…


По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сред най-характерните симптоми на сънната апнея е нощното хъркане

Около 5 процента от хората по света страдат от обструктивна сънна апнея – заболяване, което нарушава нормалната почивка на мозъка и може да бъде опасно за ежедневни дейности, сред които шофирането.  Обръщаме му внимание по слушателски сигнал и се надяваме повече хора да проверят своите близки за симптоми като хъркане и сънливост през деня, а..

публикувано на 31.03.25 в 15:17
Жордан Бардела и Марин льо Пен

Бардела: С присъдата на Марин льо Пен френската демокрация беше "екзекутирана"

Лидерът на Национален сбор Жордан Бардела заяви, че демокрацията във Франция е била "екзекутирана", след като френски съд наложи забрана на неговия предшественик на шефския пост на партията Марин льо Пен да се кандидатира за пет години на публична длъжност и беше осъдена на четири години затвор, като това наказание ще бъде сведено до две..

публикувано на 31.03.25 в 15:14

Пламен Дончев: Има огромен чадър над "Български пощи", а разрухата е пълна

Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа", като уточни: "Вместо да се насочим там, където би трябвало да сме по-силни и дейностите, усилията да са насочени към по-качествени услуги, по-голямо портфолио, ние ще продаваме, галоши, тенджери и..

публикувано на 31.03.25 в 14:59
Проверка на общински съветници в завода за отпадъци на Столична община

Ваня Григорова предрича екокриза в София заради завода за отпадъци

Тонове боклуци, които ще отидат на сметището, това видяха общинските съветници от ГЕРБ - СДС в завода за боклук в София.   Работещи съоръжения видяха колегите им от "Демократична България, Спаси София, Продължаваме промяната".  Екологична криза в София предсказва Ваня Григорова от "БСП за България".  Директорът Николай Савов отрича да има..

публикувано на 31.03.25 в 14:51
Емилиян Гебрев

Емилиян Гебрев: Аз съм българин, като не желаят тук завод за барут, ще го направя на друго място

Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът,  сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в интервю пред БНР.  Според него " троянски коне" у нас пречат отбранителният сектор да бъде светлинни години напред. А защо не му позволяват да направи завод за барут? Гебрев отговори:..

публикувано на 31.03.25 в 14:31

Лекари предлагат имунизацията срещу варицела да стане задължителна

Имунизацията срещу варицела и респираторно-синцитиален вирус да стане задължителна, предлага главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Според него включването на ваксини срещу тези заболявания в Националния имунизационен календар може да се случи най-рано от следващата година. Към момента ваксината срещу варицела е..

публикувано на 31.03.25 в 14:22

Минималната основна заплата на учителите вече е 2131 лева

Минималната основна работна заплата на учителите вече е 2131 лева, а на директорите - на 2596 лева.  Това стана факт, след като днес в МОН беше подписан анекс към Колективния трудов договор за 15% увеличение на заплатите на учителите, считано от 1 март.  Това съобщи Диян Стаматов, председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета..

публикувано на 31.03.25 в 14:04