Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не трябва да се съсредоточаваме толкова тясно върху БЕЛ и математика"

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Отмяната им е необходимо действие, смята директорът на 70-о ОУ в София

| Интервю
Снимка: МОН

Наложителни са промени в образователната ни система, в учебното съдържание, както и в принципите на оценяване на учениците.

Това заяви пред БНР Величка Таседжикова, секретар на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета и директор на 70-о Основно училище в София.
Тя приветства идеята на просветния министър Красимир Вълчев за отпадане на националното външно оценяване след 10-и клас. И подчерта, че отдавна настояват за това. 

По думите ѝ тези изпити не са свързани конкретно със завършването на първи гимназиален етап

"Дали тези изпити ще бъдат положени и издържани - не е гаранция, че ще бъде получен съответният документ за завършен първи гимназиален етап". 

В предаването "Хоризонт до обед" Таседжикова обясни, че тези изпити имат значение главно за системата на образованието:

"Те би трябвало да имат един вид изследователска стойност по отношение на учебните програми, на знанията и уменията, които са формирани или не у учениците, и да бъдат сигнал за по-нататъшни промени".

Смисълът на изпитите в 10-и и 4-и клас много се отдалечи от първоначалния замисъл, категорична е директорката на столично училище. Според нея в днешно време тези изпити само стресират децата и системата като цяло. Времето показа, че те са излишни, изказа мнението си тя. 

Според нея отмяната на тези изпити е необходимо действие. 

"Би било редно времето, което се отделя за тези изпити, да бъде насочено към реална учебна работа по всички предмети. Съсредоточаването само около български език и литература и математика не е полезно нито за учениците, нито за обществото ни като цяло. Това е нелогично и вредно". 

По отношение на изпитите след 7-и клас Таседжикова смята, че е отдавна време за интегративни изпити по предметите. Нужна е и сериозна промяна в изпита по БЕЛ, изказа мнението си тя. 
По думите ѝ достатъчно дълбоки и мащабни реформи няма да има. Но това не означава, че трябва да спрем да мислим и работим в тази посока, уточни Величка Таседжикова.

"Всяка реформа трябва да бъде научно обоснована, да бъдат проучени нейните основания, възможности и перспективи. Твърде много реформи бързо и на парче направихме в последните години. Променят се неща от днес за утре без сериозен и задълбочен анализ. Надявам се, че сега това няма да бъде допуснато. Надявам се, че ще бъдат чути специалистите, професионалистите, а не отделни групи на обществото, които често защитават частни интереси или на определени гилдии". 
Величка Таседжикова се опасява и от това, че една задължителна матура по математика след 12-и клас ще стимулира частните уроци, ако не става дума за цялостна реформа на учебното съдържание

По думите ѝ вторият изпит трябва да бъде организиран около специализацията на учениците в последната гимназиална степен. Не трябва да се съсредоточаваме толкова тясно върху БЕЛ и математика, категорична е тя. 

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си:

"Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за висше образование. Не мисля, че в момента има голямо търсене в тази посока. Другото, заради което се въвеждат изпити, е относително рано да се разбере, че има проблем и да може да се помогне. Последно - обичайно такива изпити, въпреки че са накрая или много напред, както тези в 10-и клас, където също е късно да се направи каквото и да било, може да решите да ги ползвате, за да подадете сигнал отрано на учениците и родителите и те още от 4-и клас например да положат повече усилия". 

По думите му обаче и сега с матурата по БЕЛ има много ученици или цели училища, които не се явяват или не могат да я издържат. Според него по същия начин ще стане и с математиката.

Захариев смята, че голямата част от проблема е структурен и е заложен в системата.

"Налага се да се премисли много. Всички изпити могат да се ползват от образователната система, за да информира политиките. Приоритет трябва да са децата, това, което те ще научат, и времето, което трябва да отделят. Изпитите, които са били досега, трябва да се подобрят в много отношения", коментира още Боян Захариев.

Интервютата на Валерия Николова с Величка Таседжикова и Боян Захариев в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковите файлове. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55