Бойкотът на търговските вериги е сигнал към държавата - какво да направи, за да регулира по-добре пазара.
Това каза пред БНР икономистът Румен Гълъбинов, бивш заместник-председател на Комисията по финансов надзор.
"Мисля, че има основание и за претенции към цените, но в същото време не трябва да надценяваме такива инициативи, защото те са краткосрочни и касае стоки от първа необходимост, които не можем да се ограничим дълго да не купуваме. Става въпрос за бойкот за седмица или две.
Протестите не са адресирани само към търговците, подчерта той:
"Потребителският гняв не е насочен към една определена търговска верига, а като цяло - заради високи цени. Затова си мисля, че всъщност препратката на този протест е към държавата с нейните регулатори, комисии, агенции, които са част от държавната машина за надзор и контрол на пазара. Пазарът е нещо хубаво, но той не може да се развива на самотек и както си поиска".
По думите на Гълъбинов през последните 20 години в България доста се е променила търговията:
"Каквато е европейската и световната тенденция - малките квартални магазинчета се оформят като бутикови, фермерски, а масовото пазаруване е от големите търговски вериги".
Цените изпреварват доходите и това е факт, заяви икономистът.
Според него въвеждането на пределни търговски надценки има временен ефект:
"Това се е прилагало като административна мярка, тя не е търговска мярка, но е с временен ефект и то като ефекта на топката, която след потапянето във водата се изстрелва нагоре в следващ момент. Това отложено потребление заради бойкота ще се състои по-късно, няма как да не се състои. И тогава може да се увеличат цените".
Интервюто на Стефан Кунчев с Румен Гълъбинов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Великобритания все още разработва планове за разполагане на многонационални сили в Украйна след постигане на споразумение за прекратяване на огъня, заяви днес говорител на премиера Киър Стармър. Самият премиер информира депутатите в Камарата на общините за хода на преговорите в Женева и последвалите дипломатически усилия, като изтъкна, че "на..
Данните на Българския спортен тотализатор (БСТ) хич не са лоши. Ако погледнем 2023 и 2024 година, те са доста успешни години. 2024 г. има 420 млн. продажби и към 20 млн. печалба, като имате предвид, че печалбата е след отчисленията към спорта, каза в интервю пред БНР Тихомир Безлов от ЦИД. В предаването "Нещо повече" той коментира..
Това управление може да отдели около 7 млрд. лева, за да купи рафинерията "Лукойл-Нефтохим" в Бургас - 2 млрд. евро са допълнителните гаранции и с наличното в ББР стават около 7 млрд. лева. Това заяви пред БНР депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев, съпредседател на "Да, България", като подчерта, че идеята за функционирането на ББР се е изродила и..
Над 600 млн. лв. са разплатени през тази година по Инвестиционната програма за общините. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, цитиран от пресцентъра на ведомството. Предвидените в бюджета средства за годината по тази програма са 750 млн. лв., а предстои и разплащане на аванси по проектите през Българската..
Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България обяви, че няма да се включи в организирания утре протест срещу приемането на Бюджет 2026. В позиция до медиите изпълнителният директор Евгений Иванов завява, че КРИБ не е политическа организация и не може да протестира с политически и партийни цели - за разлика от други организации, като КНСБ,..
България е сред трите страни членки, за които Европейската комисия отчита риск от несъответствие с бюджетните изисквания на Съвета на ЕС за 2026 г. Това става ясно от публикувания есенен пакет на Европейския семестър. Той поставя акцент върху необходимостта от структурни реформи и устойчиво управление на публичните финанси в контекста на..
Президентът на Сърбия Александър Вучич обяви, че предоставя на руската страна 50 дни, за да продаде мажоритарния си дял в националната петролна компания НИС, която се намира под американски санкции от 9 октомври, съобщи РТС. Сръбската петролна компания НИС поиска от САЩ нов лиценз за продължаване на дейността Ако това не се случи, след изтичането..
916,68 лева годишна загуба през 2026-а, ако сега нетната ви месечна заплата е 3500 лева. С това изчисление започна интервюто пред БНР на..
"Корупцията в горския сектор заплашва да срине един от най-важните отрасли на българската икономика -управлението и стопанисването на държавните..
" Благомир Коцев сякаш пречеше на всички още с избора му , защото решенията му бяха твърде много в полза на обществеността на Варна. Той опита да забави..